Програма «Мільйон дронів»: що відомо на сьогодні та як її реалізовують
У грудні минулого року Володимир Зеленський анонсував, що держава у 2024 році виготовить мільйон дронів для забезпечення ними ЗСУ, проте деякі експерти не впевнені у реалізації програми
Більшість експертів, представників мілітарного бізнесу та державного оборонно-промислового комплексу стверджують, що виробити мільйон дронів на рік можна без особливих проблем. На якому етапі реалізація програми після 2,5 місяців 2024 року та які потенційні вузькі місця в реалізації програми – пише 13 березня SPEKA.
Чи є кошти на програму «Мільйон дронів»
В уряді повідомляють, що кошти на реалізацію цієї програми у держави є. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що на організацію виробництва уряд виділив приблизно 40 млрд грн. У березні прем’єр запевнив, що план у мільйон дронів цілком реальний.
«У 2024 році ми зробили доволі значні кроки щодо посилення власного виробництва озброєння. Президент ставив завдання 1 млн дронів. Ми розуміємо, що бізнес і ринок в Україні уже готові виробляти більш як мільйон дронів. Ми будемо викуповувати все, що зможе зробити наш бізнес, щоб передавати це Силам оборони», — сказав прем'єр-міністр.
За словами Шмигаля, уряд також має завдання 50% коштів, які виділяються на закупівлю озброєння, спрямувати на контракти з українськими виробниками.
Зрозуміло, що левову частку з мільйона запланованих безпілотників становитимуть FPV-дрони, які є найдешевшими. Фактично такий безпілотник у 2-3 рази дешевший за один 155-мм снаряд для артилерії. Зібраний з китайських складників цивільний безпілотник коштує $400-500, а за масового виробництва та друку частини деталей на 3D-принтері ціну можна знизити і до $300. Але, щоб перетворити його на зброю, необхідно прикріпити до нього бойову частину, а також бажано тепловізор і систему автоматичного наведення на ціль. Кінцева ціна такої комплектації — приблизно $1,5 тис.
Тобто загалом на виготовлення 1 млн FPV-дронів за рік може бути витрачено від $400 млн до $1,5 млрд, або від 16 до 60 млрд грн.
Також планують закуповувати та виробляти розвідувальні та ударні дрони далекої дальності.
Чи є необхідні виробничі потужності на програму «Мільйон дронів»
В Україні понад 200 заводів, які 2024 року зможуть виробити обіцяні мільйон дронів для потреб військових, з них майже 60 уже долучені до державного замовлення. Про це заявив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін.
«У нас є державні заводи, в яких контракти на виробництво дронів уже перевищують контракти на інші продукти, які там виробляли традиційно. Але, знову ж таки, приватний сектор показав свою спроможність», — додає міністр.
За даними УП, уже зараз в Україні працює виробництво, здатне випускати до 500 тис. FPV на рік. Ще кілька заводів такої самої потужності на стадії будівництва.
Колишній військовий аеророзвідник, а нині профільний радник міністра стратегічної промисловості Ярослав Олійник у коментарі для ВВС Україна підтверджує можливість виробити мільйон дронів. Але необхідна умова — довгострокові контракти від Міноборони. Це важливо, оскільки окрім грошей на закупівлю складників, логістику, зарплати, виробники повинні розуміти, як розвивати своє виробництво: наприклад, купувати додаткове обладнання чи наймати нових працівників. Без довгострокових контрактів це неможливо.
Скільки дронів виробить Україна у 2024 році
Точних та деталізованих даних про виробництво дронів з безпекових міркувань не оприлюднюють. Але у грудні 2023 року Камішин повідомляв про випуск 50 тис. безпілотників. З такими темпами за 2024 рік Україна виробила б лише 600 тис. дронів.
Однак темпи виробництва постійно зростають. Вже у березні 2024-го заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр заявила, що натепер на власних потужностях ми здатні виготовити приблизно150 тис. одиниць БпЛА на місяць, а за умови додаткового фінансування виробництво можна наростити кратно.
"Усіх вразила фраза президента про виготовлення в Україні мільйона дронів. Можу запевнити, що Україна у виробництві йде вже далеко за мільйон. Я впевнена, що 2024 року ми сягнемо позначки навіть у два мільйони", - сказала Гвоздяр.
Також Україна вийшла на серійне виробництво ударних дронів великої дальності — аналог Shahed. У листопаді 2023 року їх виготовляли «десятки», а у 2024-му Мінстратегпром пообіцяв більш як 10 тис. ударних дронів середньої дальності (сотні кілометрів) та 1000+ дронів з дальністю понад 1000 км. А враховуючи масові удари по нафтопереробних заводах у росії приріст такого типу ударних дронів очевидний.
Ймовірні проблеми у програмі «Мільйон дронів»
Попри наявність грошей та потужностей для виробництва у програмі є кілька потенційних проблем, які можуть її загальмувати або ж знизити ефективність. Збройні компанії відчувають дефіцит складників для своєї продукції, оскільки конкурують, зокрема, за деякі з китайських та інших іноземних деталей із росією.
«Головна проблема — отримання складників, адже більшість компонентів подвійного призначення і фізособам їх не продають. Вкрай важко замінити усі китайські компоненти іншими, тому однаково будуть проблеми з постачанням. Потрібна система, яка б закуповувала всі складники і передавала безпосередньо виробникам. Це допомогло б уникнути питань з розмитненням та податковою», - розповідає військовий експерт Анатолій Храпчинський.
Окрім запчастин до дронів є проблема і з вибухівкою та порохом, як і у всьому світі через інтенсивне виробництво артилерійських боєприпасів.
Ще одна з проблем - Міноборони переважно не здійснює замовлення, не контрактує, не оплачує послуги з навчання операторів БпЛА, які майже завжди навчаються у приватних школах. Про це, зокрема, багато говорить Національна асоціація підприємств оборонної промисловості України. У країні досі відсутня нормативна база з питань навчання операторів дронів у приватних школах для потреб ЗСУ.
Професійний шлях фізичного терапевта Єлізавети Копєйкіної почався з роботи з дітьми, але з часом вона змінила напрямок і стала працювати в реабілітації військових. Як вона прийшла до такого рішення? Чим відрізняється робота з військовими від роботи з дітьми? Все це розглянемо у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду, буде цікаво.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.