Спотовий біткоїн-ETF: уряди прагнуть централізувати криптовалюту, що думають інвестори
Які є ризики в централізації першої криптовалюти
Потенційна дата схвалення спотових біткоїн-ETF — 10 січня. Водночас інвестори криптовалюти починають сумніватися щодо успішності запуску та функціонування довгоочікуваного інвестиційного інструменту. Фахівці пояснили, які є ризики та в чому можуть виникнути проблеми.
Як передає Мінфін, отримати схвалення спотових біткоїн-ETF емітенти намагаються вже протягом 10 років. Ще в липні 2013 року Кемерон та Тайлер Вінклвосс подали заявку на створення Winklevoss Bitcoin Trust. На той час вартість біткоїна була на рівні 100 тисяч доларів. Також три роки тому Grayscale Investments, відома своїм Bitcoin Trust (GBTC), вперше подала заявку на біткоїн-ETF: згодом цілий рік компанія проводила перемовини з Комісією з цінних паперів та бірж (SEC), але в результаті прийняли рішення відізвати заявку (причиною назвали неготовність нормативно-правової бази до цифрових активів).
Ще чимало компаній подавали заявки, проте позитивних результатів ще не було. До червня 2023 року, коли подали заявку представники BlackRock, що привернуло увагу інших гравців ринку. Після цього заявки подавали Fidelity, а Grayscale подала на SEC до суду, і в серпні минулого року виграла його. В результаті експерти зазначать, що це схоже на наближення до кінця "боротьби за спот", яка точилася останні 10 років.
Гравці ринку знову "атакують" SEC
Перемога Grayscale в суді стала каталізатором запуску спотових біткоїн-ETF. Про це сказав також голова SEC Гері Генслер.
"Раніше ми відхиляли такі заявки, але суд округу Колумбія змінив це. Тепер ми поглянемо на це по-новому, ґрунтуючись на рішеннях суду", - підкреслив він.
ARK Investment і 21Shares Кеті Вуд були першими компаніями, які подавали заявки на запуск спотового біткоїн-ETF у 2023 році. Відповідно, регулятор повинен озвучити своє рішення 10 січня. Комісія з цінних паперів повинна буде або відхилити, або ухвалити заявку.
При цьому на ринку з'явилася деяка впевненість в тому, що потовий біткоїн-ETF буде схвалено найближчим часом. Серед причин такого оптимізму, зокрема, аклик SEC до гравців оновити заявки до 29 грудня. Водночас попри те, що з'явилася віра в запуск спотового ETF, є й певні вимоги, які викликають багато побоювань.
На які ризики можуть чекати інституційні інвестори
Комісія з цінних паперів та бірж США вимагає, щоб викуп базового активу та погашення паїв фонду відбувалося виключно в грошовій формі замість натуральної. Річ у тім, що практично всі існуючі товарні спотові ETF працюють за моделлю натуральної форми. Тобто, така вимога значить відхід від неї, а як наслідок - новий фактор ризику. Адже інвестори, які куплять ці ETF не зможуть вивести біткоїн, при цьому реальні монети належатимуть самому фонду. Компанії в результаті все ж погодилися на ці умови.
Експерти також підкреслюють, що вимога SEC до потенційних спотових біткоїн-ETF щодо форми випуску та погашення в фіаті може зробити ці продукти менш ефективними. Зокрема, є сумніви, що виконання цієї вимоги здатне покращити захист інвесторів.
При цьому запуск спотового біткоїн-ETF суперечить ідеї некастодіального зберігання та може призвести до фундаментальних проблем активу. Основний негативний наслідок полягає в тому, що великий обсяг першої криптовалюти будуть зберігати на централізованих платформах. Тобто, уряди зможуть їх вилучати. При цьому біржові біткоїн-фонди відводять людей від ідеї самостійного зберігання і потенційно створюють системний ризик, оскільки фонди, на перший погляд, безпечніші за біржі.
Самі ETF інвестори не зможуть вивести базовий актив. При цьому реальні монети будуть належати одному фонду. В результаті це підвищить ймовірність безконтрольної емісії "паперових біткоїнів". Як наслідок може статися створення мільйонів небезпечних монет, які спотворять ринок. Це також знизить цінність реального активу, надавши більшу свободу дій традиційним централізованим фінансовим гігантам.
Криптовалюта, яка може обійти біткоїн
Раніше експерти почали говорити про те, що цьогоріч криптовалюта Ethereum може обігнати біткоїн за темпами зростання ціни. Керівник відділу досліджень ETC Group Андре Драгош зазначив, що причиною будуть технологічні досягнення та непохитна позиція ефіру як провідна платформа смарт-контрактів. Він при цьому нагадав, що протягом 2023 року ETH поступався BTC протягом останнього року. Водночас з моменту появи в 2015 році Ethereum постійно вигравав у біткоїна за темпами зростання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.