Українці придбали облігацій на 1 трильйон гривень з початку війни - у Мінфіні розповіли, як це допомогло їм зберегти власні гроші

Владлена Мачульська

Громадяни та представники бізнесу значно підвищили свою зацікавленість у купівлі ОВДП

Українці, бізнес, у тому числі банки з початку повномасштабного вторгнення придбали на ринкових умовах облігацій внутрішньої державної позики на понад 1 трильйон гривень. Ці кошти відіграли суттєву роль у підтримці фінансової стабільності країни в умовах війни. Про це 22 травня повідомили у Міністерстві фінансів України. 

Всього в обігу наразі перебуває ОВДП на понад 1,6 трильйона гривень, з яких частка комерційних банків – 42,2%, Нацбанку – 41,5%, юридичних осіб – 10%, фізичних осіб – 3,8%, нерезидентів – 2,4%, територіальних громад – 0,1%. Водночас громадяни та представники бізнесу значно підвищили свою зацікавленість у купівлі ОВДП. Обсяг вкладень фізичних осіб з 2016 року зріс приблизно у 600 разів, а з 24 лютого 2022 року – більш ніж у 2,4 раза. Юридичні особи збільшили свої інвестиції в ОВДП у 7 разів з 2016 року та у 2 рази з початку повномасштабного вторгнення.

«Завдяки залученим коштам від ОВДП ми змогли профінансувати понад 200 днів нашої оборони та захисту, що еквівалентно 15% ВВП України у 2023 році. В цілому інвестиції в облігації стали другим за обсягом джерелом фінансування держбюджету після міжнародної допомоги», - зазначив очільник Мінфіну Сергій Марченко.

За період з січня 2022 по березень 2024 року виплачено купонного доходу українським фізичним і юридичним особам (без банків) на суму 31,5 мільярда гривень, а іноземним – 19 мільярда гривень, що в сумі становить 50,5 мільярда гривень. Поряд із дохідністю важливою характеристикою є висока ліквідність ОВДП на вторинному ринку, адже інвестори можуть у будь-який момент продати облігації за актуальною ринковою ціною. Це підтверджується статистикою середньоденного обсягу угод за номінальною вартістю, який наразі становить близько 2,4 мільярда гривень в еквіваленті, що на 26% вище порівняно з середньоденним показником 2021 року. Такі дані свідчать про наявність достатньої кількості учасників на ринку для забезпечення ефективної торгівлі.

 Мінфін розмістив облігації на 10,5 мільярда гривень

21 травня Мінфін розмістив облігації на суму понад 10,5 мільярда гривень в еквіваленті. ОВДП були у гривні та євро. За гривневі облігації терміном на 1 рік і ставкою 15,05% до державного бюджету залучили 1,6 мільйона гривень, за ОВДП на 1,8 року під 16,07% - 3,1 мільйона гривень, а за ОВДП на 3,3 року під 16,93% - 3,1 мільйона гривень.

"Купівля військових облігацій сприяє перемозі над російською агресією. Кожна інвестована на облігації гривня підтримує нашу армію та фінансову стабільність країни", - наголошували у Мінфіні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you