Уряди України та ОАЕ завершили перемовини щодо економічного партнерства: що це має дати

Владлена Мачульська

Угода сприятиме покращенню умов торгівлі між Україною та ОАЕ, зростанню обсягів товарів та послуг

Україна та Об’єднані Арабські Емірати ухвалили спільну заяву щодо завершення перемовин щодо угоди про всеосяжне економічне партнерство між урядами. Сторони досягнули домовленостей щодо значної лібералізації доступу як до ринків товарів, так і послуг, а також заклали підвалини для поглиблення співпраці в торговельній, інвестиційній, економічній, цифровій та інших сферах. Про це 29 квітня повідомили у Міністерстві економіки України. 

Підписання спільної заяви про завершення перемовин щодо економічного партнерства України та ОАЕ відбулося 26 квітня 2024 року в Абу Дабі. В процесі взяли участь міністерка економіки України Юлія Свириденко та державний міністр зовнішньої торгівлі ОАЕ Тані бін Ахмед Аль Зеюді.

"Це перша угода у найбільш економічно просунутому регіоні Близького Сходу. Вона охоплює не лише Об’єднані Арабські Емірати, але загалом регіони затоки. Тобто це вихід не лише на ринок Еміратів, а вихід на глобальний ринок. Бо Емірати — це торговельний, економічний, фінансовий хаб. Емірати займають перші сходинки з погляду логістики торгівлі. Друге — це не класична угода ЗВТ, вона всеохопна, тобто включає товари, послуги, інвестиції, цифрову торгівлю та інше. Тому закінчення переговорів щодо угоди — історична подія у наших двосторонніх відносинах. Я сподіваюся, що українська та еміратська бізнес-спільноти використають усі можливості угоди, що допоможе відкрити величезний потенціал у нашій торговельний та економічній співпраці. Угода сприятиме покращенню умов торгівлі між Україною та ОАЕ, зростанню обсягів товарів та послуг шляхом зниження тарифних бар'єрів та стимулювання інвестиційного співробітництва між обома країнами", - пояснила Свириденко.

Після підписання зазначеної заяви сторони розпочнуть юридичну вивірку проєкту угоди, а також внутрішньодержавні процедури, необхідні для підписання угоди про всеосяжне економічне партнерство між Урядом України та Урядом Об’єднаних Арабських Еміратів. Аналіз короткострокового впливу майбутньої угоди показує, що вона може сприяти збереженню позитивного сальдо торгівлі товарами. У середньо- та довгостроковій перспективі може вплинути на збільшення реального ВВП на 0,10%. Серед секторів найвищі темпи приросту очікуються у транспортній сфері, а також у металургії, харчовій промисловості, зокрема борошномельному виробництві та виробництві олії. Зростання експорту металів та рослинної олії — очікуваний результат угоди.

Україна отримала 1,5 мільярда євро фінансування від ЄС 

До держбюджету України надійшов другий транш в рамках перехідного фінансування обсягом 1,5 мільярда євро відповідно до інструменту Європейського Союзу Ukraine Facility. У березні до держбюджету надійшов перший транш обсягом 4,5 мільярда євро. Виконавши всі 5 реформ у сферах управління державними фінансами, боротьби з корупцією, розвитку бізнес-середовища, Україна залучила загалом 6 мільярда євро передбачених механізмом перехідного фінансування.

15 квітня Європейська Комісія схвалила план України у межах Ukraine Facility, що налічує конкретний перелік структурних реформ та заходів, які сприятимуть стійкому розвитку економіки України, "зеленому" переходу, цифровій трансформації та європейській інтеграції. Рішення потребує остаточного затвердження Радою ЄС. Після ухвалення плану, а також підписання усіх міжнародних договорів та виконання внутрішньодержавних процедур, як очікується, до держбюджету спрямують 1,9 мільярда євро безумовного фінансування. Варто додати, що Ukraine Facility - це інструмент, що передбачає можливість отримання Україною у 2024-2027 роках фінансової та технічної допомоги ЄС на загальну суму 50 мільярда євро. З них на бюджетну підтримку спрямують 38,27 мільярда євро, інвестиційний фонд - 6,97 мільярда євро, на технічну та адміністративну підтримку -  4,76 мільярда євро.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you