Що відбувається зараз з енергетикою України та коли припиняться вимкнення світла: думки експертів

В Україні останніми днями погода стала прохолоднішою. Через це суттєво зросло споживання електроенергії. Населенню доводиться страждати – комусь вимикають електроенергію на 2 години, а комусь – з 8 вечора до 9 ранку. При цьому графіки не діють та дізнатися, коли вимкнуть світло за конкретною адресою та коли увімкнуть, проблематично. Коли ситуація стабілізується та чого чекати взимку – спробував з’ясувати Інформатор. Ми поговорили з експертом з енергетики Українського інституту майбутнього Андріаном Прокопом та з економістом Михайлом Крапивком - Економіка - Новини України

Що відбувається зараз з енергетикою України та коли припиняться вимкнення світла: думки експертів
Відключення світла в Україні

Раніше повідомлялося, що вимикатимуть лише 10% споживачів у Києві та Київській області. Насправді вимкнення електроенергії діють у столиці та регіонах нерівномірно. Когось вимикають на пару годин, когось – на всю ніч. А дехто взагалі залишається зі світлом. Паніка населення наростає ще й через те, що графіки вимкнень, які мають бути, або неактуальні й не відповідають дійсності, або їх немає, або сайти постачальників електроенергії не працюють.

15 травня державна НЕК «Укренерго» повідомила, що в усіх регіонах запроваджені контрольовані аварійні відключення для промислових та побутових споживачів. І тривати вони мали у проміжках з 19:25 до 22:00. На 16 травня вже пообіцяли планові обмеження за графіками погодинних відключень (ГПВ). Як пишуть в компанії, це допоможе зробити відключення більш передбачуваними для споживачів, а роботу енергосистеми безпечнішою. В «Укренерго» порадили споживачам шукати інформацію по графіках відключень в особистих кабінетах на сайтах обленерго – постачальників енергії.

Щоправда, ситуація виявилася дещо відмінною від обіцяної. У Дніпрі, наприклад, у деяких споживачів світло вимкнули о 20:00, а повернули о 24:00. У окремих споживачів Дніпропетровської області світла не було зранку. У Києві та Київській області в окремих споживачів не було електроенергії з 20:00 вечора до 09:00 ранку (хоча у цьому проміжку мала з’являтися). А от намагання дізнатися графіки відключень зіштовхуються з технічними проблемами. Сайти ДТЕК «Київські електромережі» (для споживачів столиці) та ДТЕК «Київські регіональні електромережі» (для споживачів Київщини) перезавантажені запитами від клієнтів, які хочуть подивитися графіки, та здебільшого не працюють. Навіть співробітники, схоже, що не мають постійного доступу до сайту через його перевантаження – нам довелося чекати понад півтори години, щоб отримати відповідь від ДТЕК. Дехто зі споживачів суб’єктивно пише, що на сайті ДТЕК графіки 2022 року, які не такі, як зараз.

«Перепрошуємо за затримку відповіді, це пов’язано з великою кількістю звернень. На даний час на сайті відображається 6 груп, по кожній групі свій графік. На даний час сайт працює», - зазначили у ДТЕК Київські електромережі на наше питання, як дізнатися актуальні графіки та за яким принципом вони складаються.

Справедливо відзначимо, що на момент виходу матеріалу сайт знову не працює та подивитися графіки неможливо. В обласному ДТЕК додали, що графік по населених пунктах Київщини можна подивитися на сайті, обравши населений пункт та ввівши свою адресу. Там сайт працює.

«Ситуація вночі та зранку виявилася складнішою, ніж колеги розраховували. Вчора ввечері Укренерго довів обсяг лімітів які би дозволили працювати в графіках, але згодом вночі і зранку ці обсяги обмежень ще кілька разів коригувалися. Вранці ми безнадійно вивалилися із лімітів, тому застосовувалися екстрені відключення.

Нам хронічно не вистачає генерації + імпорту для поточного рівня споживання.Дуже сподіваємося, що ввечері такого не відбудеться і ми зможемо пройти черговий пік спокійно хоча би в графіках», - написав гендиректор Yasno Сергій Коваленко.

Останніми днями в Україні стало прохолодніше. Через це споживання зростало. А також було мало сонячних днів. Відповідно сонячні електростанції не виробляли достатньо енергії. Особливо споживання у населення зростає після 17:00.
Економічний експерт Михайло Крапивко наголошує, що росіяни повибивали більшу частину енергетики. Найбільша ГЕС (Дніпровська ГЕС у Запоріжжі) наразі не працює. Ще ряд ГЕС та ТЕС отримали ушкодження. Придніпровська ТЕС у Дніпрі наразі не працює.

«Теплова енергетика – це маневрові потужності. Ті, що можуть перекривати нестачу електроенергії у пікові години. А їх зараз майже немає. А купувати електроенергію за кордоном – дуже дорого та не завжди є можливість», - каже Михайло Крапивко.

Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп вважає, що подібні ситуації з аварійними та плановими вимкненнями електроенергії для споживачів можуть тривати до вересня. Після цього якийсь час буде нормальний період. Вийдуть з ремонту потужності «Енергоатому», відремонтують частину іншої генерації, а також тепла погода знизить споживання. Проте цей «нормальний період» без дефіциту та обмежень може тривати 1,5-2 місяці. У листопаді ситуація знову почне погіршуватися.

«Станом на зараз планові графіки відключень не працювали. Працюють спеціальні графіки аварійних відключень. Коли системний оператор бачить дефіцит та розуміє, по яких регіонах потрібно скоротити споживання та наскільки, він дає команду операторам систем розподілу (обленерго) терміново відключити якийсь обсяг споживання. До трьох хвилин мають виконати цю вказівку. Тому планові графіки наразі не працюють. Аварійні відключення – це коли в останній момент потрібно терміново зменшити споживання, тому що не вистачає генерації. По суті, всю добу не вистачає електроенергії. Не виключено, що цей режим економії буде ще надовго. Пізніше «Укренерго» повідомило про планові графіки та про те, що потрібно їх дивитися у регіональних постачальників. Тому, вірогідно, потрібно дочекатися, коли графіки стануть доступні на сайтах постачальників», - каже Андріан Прокіп.

Михайло Крапивко вважає, що коли покращиться ситуація, залежить від двох факторів. Перше – коли знайдуться кошти на ремонт пошкоджених електростанцій і відповідно коли будуть проведені ремонти. А друге – як швидко будуть знайдені агрегати, які потрібно замінити на ТЕС та ГЕС, бо зазвичай їх немає на ринку вже готових, їх потрібно виробити. А строк виготовлення таких агрегатів може бути достатньо тривалим.

Що чекає на українську енергетику взимку 2024/2025 років

За словами Андріана Прокіпа, взимку ситуація буде не кращою, ніж взимку 2022-2023 років. Вимкнення електроенергії на кілька діб навряд чи будуть. Це були наслідки аварійних ситуацій, коли ставався блекаут. Або це були ті регіони, де суттєво пошкодили енергетичну інфраструктуру, і по суті регіони ставали замкнутими та знеструмлені на період ремонтів інфраструктури.. А якщо говорити про дефіцити та планові обмеження, наприклад, 6 годин без світла та 4 години зі світлом або 4/4 години, то це вірогідно. А коли немає додаткових ушкоджень та є звичайний дефіцит, діятимуть планові графіки.

А от Михайло Крапивко вважає, що до зими ситуація може стабілізуватися. Втім, це у випадку, якщо будуть вчасно ремонтуватися теплові електростанції та знову повертатися до роботи. Натомість експерт радить підготуватися до тривалих вимкнень світла влітку.

Відключення світла 16 травня

Через масовані атаки Росії спостерігається дефіцит електроенергії. Причина - масштабні пошкодження українських електростанцій, через які вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до атаки. До цього графіків відключення не існувало, бо відключення були не планові, а терміновими (для балансування енергосистеми - ред).

З 00:00 та впродовж доби 16 травня по всій Україні для побутових та промислових споживачів будуть діяти планові обмеження - графіки погодинних відключень (ГПВ). Це допоможе зробити контрольовані відключення більш передбачуваними для споживачів, а роботу енергосистеми більш безпечною. Диспетчерський центр "Укренерго" вже довів до обленерго ліміти споживання для кожного регіону.

На запит України 16 травня вже здійснювалося аварійне постачання електроенергії з Польщі, Румунії та Словаччини. Залучення аварійної допомоги передбачається й у години вечірнього максимуму споживання електроенергії. У четвер з 00:00 до 09:00 в усіх регіонах, крім Херсонської області, застосовувалися обмеження промислових споживачів. Ці обмеження застосовуватимуться і ввечері - з 16:00 до 24:00.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube