Відключення електроенергії населенню: відповіді на найпоширеніші питання

14 травня в Україні почалися аварійні відключення світла не тільки для промисловості, але й для населення, наскільки все критично і що буде взимку

Відключення світла
Україна навряд пройде піки споживання в липні-серпні та взимку без обмежень

Україна в результаті ракетних обстрілів з боку Росії втратила більшість маневрової генерації. І якщо останнім часом обмеження з подачі електроенергії були застосовані для промисловості та бізнесу, то 14 травня ввели аварійні відключення світла для населення по всій Україні. Інформатор зібрав відповіді, на найпоширеніші питання українців.

Чому відключення світла терміново застосували для всієї України?

По всій Україні ввечері 14 травня, а у середу 15 травня - зранку, ввели аварійні відключення світла. Вони діятимуть для всіх споживачів, окрім критичної інфраструктури. При цьому, 15 травня з 00:00 до 24:00 будуть застосовані графіки обмеження електропостачання для промисловості.

«Енергоживлення об'єктів критичної інфраструктури не обмежується. Причина аварійних відключень світла - збільшення дефіциту електроенергії внаслідок зростання споживання через похолодання на тлі наслідків російських обстрілів», - повідомили в Укренерго.

Залученого імпорту електроенергії, аварійної допомоги та застосування обмежень для промисловості виявилось недостатньо для балансування системи, повідомив голова правління ПрАТ «Національна енергетична компанія Укренерго» Володимир Кудрицький.

Як додали в ДТЕК, окрім аварійних відключень, також в Україні діють й екстрені. Їх застосували в Києві та області, Одещині, Дніпропетровщині та Донеччині.

Чи будуть такі відключення й надалі?

Так, в Україні можуть й надалі запровадити графіки погодинних відключень світла внаслідок російських атак по українській енергетиці. Це може відбутися, якщо зафіксують значний дефіцит електроенергії. І він виникне вже не з причини похолодання, а навпаки – зі спекою. Коли рятуватися від неї почнуть за допомогою кондиціонерів.

«Дефіцит нікуди не подівся, імпорт має фізичні обмеження, а попит на товар під назвою електроенергія суттєво зростає через низьку температуру. Сьогодні низьку, а літом навпаки — через навантаження у зв‘язку зі спекою», - зауважив генеральний директор YASNO  Сергій Коваленко.

Він додав, що в результаті обстрілів Україна втратила 8 ГВт потужностей.

«А значить, нас чекає складний період. І не стільки влітку, коли ми переживемо ці відключення, скільки взимку», - резюмував він.

Що буде взимку?

Росіяни планомірно нищать теплові станції України з єдиною метою — залишити і населення, і бізнес без електроенергії. Річ у тому, що ТЕС відіграють важливу роль маневрування в роботі енергетичної системи. Тобто теплові станції можуть швидко збільшити виробництво електроенергії, аби покрити високе споживання, скажімо, ввечері. За схожим принципом можуть працювати і гідроелектростанції, які росіяни також систематично атакували впродовж останніх місяців.

Так, з атомною генерацією в Україні поки все нормально. Але її не вистачить на забезпечення промисловості і побутових споживачів.

«В Україні є базова генерація — це чотири атомні електростанції, які працюють: Южно-Українська, Рівненська і Хмельницька атомні електростанції та Запорізька АЕС, яка електроенергію не виробляє, а споживає. І є одна недіюча — Чорнобильська атомна електростанція. Через знищення теплової генерації, яка також є ще й маневровою генерацією, буде досить складно проходити так звані ранкові й вечірні піки та нічні провали, тому що атомною енергетикою дуже складно маневрувати, і вона не так швидко набирає і знижує цю потужність. Для цього й існують теплові електростанції, теплоелектроцентралі, гідроелектростанції», - пояснив ексголова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков.

Тобто, навряд чи взимку українці опиняться в повному блекауті, але відключення можуть бути більш тривалими і частішими.

Чому не закуповують електроенергію за кордоном, щоб компенсувати дефіцит?

Дефіцит електроенергії на сьогодні покривають імпортом з Європейського Союзу. Однак цей імпорт обмежений і становить лише 1700 МВт. Про збільшення поки що не говорять.

Енергосистема у найближчому майбутньому, за даними «Укренерго», потребуватиме щонайменше 2,5 ГВт додаткових маневрових потужностей (приблизно півтори Трипільських ТЕС) і 1 ГВт систем накопичення енергії. Наявний інструментарій боротьби з дефіцитом насправді дуже обмежений — або імпорт, або аварійна допомога (тобто термінове постачання е/е з енергосистеми сусідніх країн).

Відключення електроенергії населенню: що відбувається і чого очікувати українцям далі - відповіді на найпоширеніші питання 1

«Укренерго» запевняє, що наразі їхні європейські колеги досліджують можливості своїх магістральних мереж для визначення можливих обсягів подальшого збільшення доступної потужності комерційного обміну електроенергією між Україною та ЄС.

Їх непокоїть стійкість європейської енергосистеми, саме цим пояснюється такий обережний поступ. За даними експертів ринку, це дасть змогу, за максимально позитивного сценарію, додати ще 500 МВт пропускної спроможності. Цього все ще не буде достатньо за наявного дефіциту.

 Чи зможуть відновити енергосистему до зими?

У підготовці до опалювального сезону урядовці виділяють чотири головні завдання: відновити пошкоджені об'єкти генерації, відбудувати й захистити підстанції, побудувати малу генерацію (наприклад, газові турбіни) та збільшити можливості імпорту електроенергії з країн ЄС.

«У середині травня ще один енергоблок АЕС піде в плановий ремонт, а імпортного перетину з країнами ЄС не вистачить, щоб задовольнити потреби споживачів уже не тільки в години вечірнього піку. Ми входимо в досить складний період для енергосистеми: розпал ремонтної кампанії генерувального обладнання протягом травня-вересня і, як наслідок, збільшення дефіциту потужності. І це в умовах традиційного літнього зростання споживання електроенергії, починаючи з кінця травня», — пояснила колишня міністерка енергетики Ольга Буславець.

Загалом на плановому ремонті вже три блоки атомних станцій. Енергоатом підкреслив: ремонтну кампанію проведуть у стислі терміни, але врахують безпекові рекомендації.

За словами директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченко,
для того, щоб Україна пройшла зиму без відключень світла або з мінімальними обмеженнями, мають бути виконанні кілька умов. До них належать такі фактори як тепла зима, відновлення максимуму пошкодженої потужності, максимальне навантаження атомних електростанцій, а також наявність в ЄС надлишку енергії для її максимального імпорту у 2 ГВт.

"Тому я в цьому питанні не є оптимістом. Україна навряд пройде піки споживання в липні-серпні та взимку без обмежень. Це помірковано-оптимістичний сценарій. За найгіршого сценарію доступ до електрики буде відсутній протягом 4-6 годин на добу. Але апокаліпсису не буде. Навіть зараз відключення по всій країні вже могли б відбуватись, якби не аварійні обмеження в Одеській, Дніпропетровській та Харківській областях, викликані пошкодженням місцевих обʼєктів передачі електрики", – додав він.

Харченко зауважив, що українцям не завадить мати газовий, бензиновий чи дизельний генератор для приватного будинку та EcoFlow чи аналог для жителів багатоквартирного будинку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Останні новини

Як поділитися авто та призначити належного користувача, пояснили в МВС

На Закарпатті адвокатка на 40 хвилин паралізувала роботу кав'ярні: як її покарав суд

Киянин Укрпоштою відправив до США та ОАЕ посилки та отримав штраф 34 тисяч гривень - рішення суду

Міноборони вимагає Ощадбанк повернути 576 300 гривень, які попали на приватному рахунку - що вирішив суд

Житель Львівщини вирішив оформити субсидію, але ЦНАП відмовляє - у чому справа та яким було рішення суду

Одразу 13 аналітичних центрів розкритикували плани Мінфіну щодо підвищення податків

Харків'янин намагався винести з Єви парфуми та пасту, але його план зірвали - що вирішив суд

Економічне бронювання: Мінінфраструктури нарахувало майже 250 критично важливих транспортних підприємств

Дніпрянка вимагає ДТЕК скасувати 93 384 гривень боргу за світло - що вирішив суд

У застосунку Резерв+ можна підвантажити дані про бронювання - інструкція від Міноборони

Більше новин
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube