Сидимо без світла, бо Укренерго не побудувало захисні споруди для енергетики - нардеп Кучеренко

Народний депутат України Олексій Кучеренко звинувачує Укренерго та Державне агентство з відновлення у тому, що росіяни змогли завдати значної шкоди українській енергетичній інфраструктурі внаслідок обстрілу 26 серпня 2024 року. Ці державні структури мали збудувати захисні споруди, але або цього не зробили або виконали роботу неякісно

Олексій Кучеренко, палаюча електропідстанція
Олексій Кучеренко, палаюча електропідстанція

Депутат Верховної Ради України Олексій Кучеренко вважає, що Укренерго та Державне агентство з відновлення інфраструктури халатно підійшли до захисту енерегетичної інфраструктури. А саме не збудували (вчасно) необхідні захисні споруди для електропідстанцій, які 26 серпня атакувала Росія. Наслідок - знову багатогодинні вимкнення електроенергії для населення. А у Рахунковій палаті не збираються перевіряти, наскільки ефективно Укренерго та Держвідновлення витратили кошти, виділені для захисту енергетики.

Народний депутат Олексій Кучеренко зазначає, що основною ціллю ударів Росії 26 серпня 2024 року стали саме обʼєкти мережевої інфраструктури, тобто трансформаторні підстанції, які забезпечують передачу електроенергії від потужностей генерації до споживачів. Саме на укріплення трансформаторних підстанцій витрачалися кошти по двох програмах будівництва укриттів - програма Укренерго та програма Агенції відновлення.

"Саме на захист 2 ступеня тобто від БПЛА були спрямовані всі зусилля, оскільки 3 рівень (повний захист) це як зʼясувалося було більше фантазією, вигаданою для списання величезних коштів - жодний захист 3 рівня не закінчено і перспективи примарні. Всі розуміють що захиститися 2-м рівнем захисту від ракет неможливо - від ракет можуть захистити лише ракети ППО. Вчорашній удар був комбінований - приблизно 50/50 ракет та БПЛА, більшість було збито (Слава ЗСУ!) але ж решта нанесла великої шкоди", - пише депутат.

Кучеренко ставить питання: яку шкоду нанесли саме БПЛА і як врятував від них цей захист? Адже, як зазначає політик, ще пару тижнів тому в Укренерго прозвітували про завершення укріплень об'єктів за своєю програмою. Невідомо, наскільки ефективно були витрачені час та бюджетні кошти, необхідні для захисту енергетичної інфраструктури. 

Водночас Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль іншої думки. Він каже, що захист енергооб'єктів вчора спрацював непогано:

"Вчора росія атакувала підстанції десятками ракет. Із десятків ударів ми втратили дуже невелику кількість обладнання завдяки першому та другому рівню захисту", - запевняє голова Уряду.

Щоб знайти відповідь на своє питання, депутат Кучеренко звернувся до Рахункової палати. Її керівниця Оксана Піщанська повідомила 2 серпня 2024 року у відповідь, що план роботи Рахункової палати на 2024 рік не передбачає проведення аудиту використання бюджетних коштів, передбачених для будівництва захисних споруд на об'єктах енергетики (за що відповідальні Укренерго та Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури). Здійснити такий захід неможливо і через обмеження людського ресурсу у Рахунковій палаті. Проте там проводять аудит коштів, які витрачає Держвідновлення на "експериментальні проєкти". 

Відповідь Рахункової палити нардепу Олексію Кучеренку
Відповідь Рахункової палити нардепу Олексію Кучеренку

Ви підготувались до вимкнення світла взимку?

Російська атака по України 26 серпня

Росія обрала понеділок 26 серпня, щоб завдати масштабного удару по українським енергетичним об'єктам. Українська влада повідомляє про вибухи у низці міст, у тому числі у Києві, Дніпрі та Одесі. Усього 15 областей постраждали вранці внаслідок атаки, відомо про загиблих і поранених. 

Про наслідки російського обстрілу Президент України Володимир Зеленський повідомив в офіційних соцмережах. Він зазначив, що остання російська атака була комбінованою, для неї використали понад сотню ракет та таку ж кількість шахедів. Ворог гатив по енергетиці. При цьому Зеленський підкреслив, що у містах, де зникло світло, вже ведеться робота над його поверненням, енергетики заживлять усіх невдовзі.

"Багато пошкоджень в енергетиці. Але всюди, де є відключення електрики, вже тривають відновлювальні роботи. Ремонтні бригади працюватимуть цілодобово. Електрику – повернемо", - пояснив Зеленський.

Аварійні відключення світла пов'язані з превентивними заходами для підтримання балансу енергосистеми, а також із пошкодженням енергетичного обладнання в низці областей. Про це під час брифінгу 26 серпня повідомив радник прем'єр-міністра, член наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрій Бойко, передає Інтерфакс-Україна. Усього 15 областей постраждали вранці 26-го внаслідок атаки.

"Ворог знову тероризує всю Україну ракетами. Під прицілом енергетика. Ворог не залишає планів позбавити українців світла. Оператор системи передачі терміново ввів режим екстренних відключень електроенергії. Ситуація складна, наслідки атак уточнюються. Енергетики вже працюють над їх ліквідацією", - зазначав 26 серпня міністр енергетики України Герман Галущенко.

За підрахунками колишнього міністра палива та енергетики України Івана Плачкова, може знадобитися від 1 до 2 тижнів (тобто майже до середини вересня), щоб відновити стабільне енергопостачання для населення, якщо не буде нових масованих атак. Метою цієї атаки було досягнути повного блекауту в енергосистемі України. Цього не сталося. Енерегтики дуже швидко та професійно реагували. Однак ремонтні роботи доволі складні, частина енергетичного обладнання виведена з ладу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube