Не лише шкарпетки та міксери: на OLX виставили на продаж Об'єднану Гірнично-Хімічну Компанію за багато мільярдів

Новина для Дніпропетровської та Житомирської областей. Одне з найприбутковіших держпідприємств України - виробник титанових та ільменітових руд, до складу якого входять Вільногірський гірничо-металургійний та Іршанський гірничо-збагачувальні комбінати (ГЗК), піде з молотка на аукціоні

Об'єднана гірничо-хімічна компанія, ОГКХ, OLX
Об'єднана гірничо-хімічна компанія, OLX

Фонд держмайна виставив на велику приватизацію Об'єднану гірничо-хімічну компанію. Вона об'єднує потужності Вільногірський гірничо-металургійний комбінат у Дніпропетровській області та Іршанський гірничо-збагачувальні комбінат на Житомирщині. Оголошена вартість - від 3 млрд 899 млн 358 тис. грн, а знайти цей цікавий лот можна і на сайті оголошень OLX.

Ще у 2021 році Кабінет Міністрів України погодив приватизацію державного пакету акцій (100%) Об'єднаної гірничо-хімічної компанії (ОГХК). З 2019 року нею керує Фонд держмайна. ОГХК – найбільший виробник титанових і цирконієвих руд в Європі, що виробляє понад 350 тис. тонн концентратів руд найвищої якості. 90% продукції експортується за кордон у 35 країн.

До підприємства входять Вільногірський гірничо-металургійний комбінат (ВГМК) у Дніпропетровській області та Іршанський гірничо-збагачувальні комбінат (ІГЗК) у Житомирській області. Підприємство має декілька родовищ: Малишевське (3 ділянки) у Дніпропетровській області, Межирічне (3 ділянки) та Селищанська ділянка у Житомирській області. Загалом в Об’єднаній гірнично хімічній компанії працювало близько 5800 співробітників (на кінець березня 2024 року було 4157 співробітників).

Тепер оголошення про продаж можна побачити й на сайті OLX. Втім, це оголошення для привернення уваги та для переходу на сайт з державними аукціонами. Придбати майно можна на державній платформі ProZorro.Sale через авторизовані 24 брокерські компанії (на вибір). Стартова вартість держпідприємства на аукціоні разом з усім його майном - 3 млрд 899 млн 358 тис. грн

Згідно з затвердженими умовами продажу, покупець зобов’язаний зберегти основні види діяльності підприємства, інвестувати у технічне переобладнання та модернізацію не менше 400 млн грн, виконати мобілізаційне завдання на підприємстві. А також сплатити борги із заробітної плати та перед бюджетом (якщо такі будуть) і погасити прострочену кредиторську заборгованість - 609 млн 331 тис. грн, а загалом заборгованість наразі складає 750 млн 525 тис. грн (її погасить покупець).

Заявки охочих придбати держпідприємство приймаються до 8 жовтня 2024 року. 9 жовтня має відбутися аукціон з визначенням переможця. Хто більше заплатить, той і може стати новим власником. Гарантійний внесок для участі в аукціоні потрібно сплатити у розмірі 194 млн 967,9 тис. грн (його потім повернуть). А внесок для реєстрації в аукціоні складає 71 тис. грн, а ще переможець має сплатити державі додатково 12 млн 258,22 тис. грн, які Фонд держмайна витратив на послуги радників для організації аукціону.

ВГМК спеціалізується на видобутку, перероблюванні та збагаченні титанових руд. Основна продукція: концентрати ільменітовий (хлоридний), рутиловий, цирконовий. Спеціальний дозвіл на видобування до 20.02.2043. Потужність перероблення руди 5,5 млн куб. м на рік. 

ІГЗК спеціалізується на видобутку, переробленні та збагаченні ільменітових руд. Основна продукція: концентрат ільменітовий (сульфатний). Спеціальний дозвіл на видобування: до 11.02.2035. Потужність перероблювання руди 2,3 млн куб. м на рік.

2020 рік ОГКХ завершила з чистим прибутком (після сплати податків та всіх інших видатків) 369 млн 177 тис. грн 2021 рік - з чистим прибутком 413 млн 803 тис. грн 2022 рік - з 13 млн 365 тис. грн. А от 2023 рік завершили з чистим збитком 481 млн 350 тис. грн. За перші 3 місяці 2024 року чистий прибуток становив 30 млн 12 тис. грн. Минулого року ОГКХ відвантажив понад 102 тис. т продукції. ОГХК уклала контракти на постачання з великими переробними підприємствами Німеччини, Італії, Іспанії. Планові обсяги постачання на 2024 рік вже сягають 200 тис. т. ОГХК вже збиралися продати у 2021 році за 3,7 млрд грн.

У власності ОГХК перебувають об’єкти нерухомого майна (комплекси будівель, будівлі, споруди) загальною площею 332 тис. 692,7 кв. м (Вільногірський ГМК у Дніпропетровській області – 251 тис. 780,7 кв. м, Іршанський ГЗК у Житомирській області – 80 тис. 912 кв. м). Площа земель, які займає ОГХК, складає 1 тис. 909,35 гектара.

Видобуток руди на об'єктах ОГХК
Видобуток руди на об'єктах ОГХК. Фото: Фонд держмайна

 Раніше заступник голови Фонду держмайна Сергій Симонов повідомив, що уже створені аукціонні комісії для визначення стартових цін та умов продажу по 15 обʼєктах великої приватизації. У топі пропозицій: ОГХК, Демуринський гірничо-збагачувальний комбінат у Дніпропетровській області, Центренерго, Одеський припортовий завод, готель "Україна" та Ocean Plaza у Києві, підприємство "Індар" у Києві, Уманський лікеро-горілчаний завод. У 2024 році Фонд держмайна має забезпечити надходження до бюджету щонайменше 4 млрд грн від приватизації.

Нафтогаз, Укрзалізниця та Метінвест стали зірками на Wall Street

Західна інвесткомпанія Arkaim Advisers придбала борги державних компаній "Нафтогаз" та "Укрзалізниця", а також гірничодобувної компанії "Метінвест". Ці компанії запропонували одні з найвищих показників прибутковості на ринках, що розвиваються, у 2024 році - близько 73%, 52% і 19% відповідно, тоді як середній показник для аналогів становить 9,4%. 

Як зазначає Bloomberg, "Нафтогаз" реструктурував свої борги та нещодавно отримав кошти від Європейського банку реконструкції та розвитку. "Метінвест" використав вільні гроші для викупу облігацій, коли це було можливо, заслуживши прихильність інвесторів. Тоді як "Укрзалізниця" залишається в угоді про мораторій на платежі до січня 2025 року. І такі високі відсотки українські компанії сплачують західним інвесторам через відсутність в Україні фондового ринку. Українські інвестори не можуть таким же чином допомагати вітчизняним компаніям. 

"З одної сторони це добре, що хтось там, за океаном, крізь дим і вибухи розгледів в нас потенціал і вірить, що ми вистоїмо і піднімемося. Але, як завжди, є нюанс… Такі високі відсотки — це не показник довіри до наших компаній, а ціна за ризик, яку ми платимо. І платимо не своїм, а чужим. Уявіть собі, що ви берете кредит під 73% річних. Круто? Ні, це фінансове самогубство. Але саме такі відсотки наші компанії зараз платять іноземним інвесторам. Гроші, які могли б працювати на нашу економіку, йдуть в кишені закордонних фондів”, - зазначив економіст Андрій Длигач.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube