Україна домовилася про реструктуризацію боргу майже з усіма власниками єврооблігацій: що це означає для країни

Шмигаль назвав це перемогою та обіцяє, що успіх у переговорах із власниками єврооблігацій зміцнить бюджет України та дозволить краще фінансувати оборону

долари США, багато доларів, пісочний годинник, деніс шмигаль
Мова йде про 20 млрд доларів до 2029 року

Більшість кредиторів України погодилась на реструктуризацію боргу, підготовлену Мінфіном та Комітетом власників єврооблігацій. Це понад 97% власників українських єврооблігацій та гарантованих державою єврооблігацій "Укравтодору" загальною вартістю 20,47 мільярда доларів. Тепер процес реструктуризації переходить до фінального етапу - до фази розрахунків. Очікується, що проведення розрахунків за угодою відбудеться 30 серпня.

Як пояснили у Мінфіні, реструктуризація передбачає номінальне зниження вартості державного боргу з першого дня дії угоди на 37%, що скорочує обсяг державного боргу України більше ніж на $8,5 млрд. Ця угода зменшить обсяг боргу України до сталого рівня, дозволить дотримуватись цілей програми МВФ та відповідати очікуванням Групи кредиторів України, підкреслили у міністерстві.

Окрім того, поточна реструктуризація - це зменшення боргових платежів на $11,4 млрд протягом періоду дії програми МВФ (скорочення на понад 90%) і на $22,75 млрд до 2033 року (скорочення на понад 75%), кажуть у відомстві. Також це збільшення середнього строку обігу єврооблігацій майже на чотири роки (додатково до дворічного збільшення строку обігу у 2022 році).

"97,38% власників єврооблігацій підтримали угоду про реструктуризацію, що перевищує необхідний поріг у дві третини голосів. Кожна серія єврооблігацій в обігу отримала понад 95% голосів підтримки від власників, що значно перевищує мінімально необхідні 50% для того, щоб угода про реструктуризацію набула чинності та дозволила здійснити запропонований обмін існуючих єврооблігацій на нові", – зазначено в заяві Мінфіну.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль прокоментував угоду про реструктуризацію, назвавши її перемогою. Він підтвердив, що це рішення дозволить зекономити $11,4 мільярда на обслуговуванні боргу в найближчі три роки, що зміцнить бюджет країни та дасть змогу краще фінансувати оборону.

"Робимо ще один значущий крок до зміцнення фінансової стійкості України. Вітаю команду Мінфіну з цією перемогою та щиро дякую нашим партнерам за незмінну підтримку", - підсумував прем'єр. 

Україна домовилася про реструктуризацію боргу майже з усіма кредиторами: що це означає для країни 1

Україна у 2024 році домовилася про реструктуризацію держборгу з другої спроби

Україна в серпні 2022 року домовилася про відстрочку на два роки погашення та виплат відсотків за 13 випусками суверенних єврооблігацій загальною номінальною вартістю $17,26 млрд та €2,25 млрд, а також перегляду умов щодо ВВП-варантів. Проте 17 червня 2024 року стало відомо, що Україна не змогла домовитися з власниками облігацій про реструктуризацію боргу на 20 млрд.

31 липня президент Володимир Зеленський підписав закон, який надає право Кабінету Міністрів тимчасово призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби. Прийняття законопроєкту було необхідним технічним рішенням перед угодою про реструктуризацію боргу.

Також 31 липня уряд схвалив умови реструктуризації зовнішнього боргу. Вони передбачали випуск нових єврооблігацій з погашенням у 2029–2036 роках. Відсотки за новими бондами поступово зростатимуть від 1,75% у найближчі роки до 7,75% наприкінці терміну обігу.

Реструктуризація боргу - одна з форм реорганізації умов боргу, під час якої боржники та кредитори домовляються про відстрочення виплат заборгованостей за основною сумою кредиту та відсотками, термін яких має настати у певний період часу, а також про новий графік таких платежів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube