Шмигаль назвав це перемогою та обіцяє, що успіх у переговорах із власниками єврооблігацій зміцнить бюджет України та дозволить краще фінансувати оборону
Більшість кредиторів України погодилась на реструктуризацію боргу, підготовлену Мінфіном та Комітетом власників єврооблігацій. Це понад 97% власників українських єврооблігацій та гарантованих державою єврооблігацій "Укравтодору" загальною вартістю 20,47 мільярда доларів. Тепер процес реструктуризації переходить до фінального етапу - до фази розрахунків. Очікується, що проведення розрахунків за угодою відбудеться 30 серпня.
Як пояснили у Мінфіні, реструктуризація передбачає номінальне зниження вартості державного боргу з першого дня дії угоди на 37%, що скорочує обсяг державного боргу України більше ніж на $8,5 млрд. Ця угода зменшить обсяг боргу України до сталого рівня, дозволить дотримуватись цілей програми МВФ та відповідати очікуванням Групи кредиторів України, підкреслили у міністерстві.
Окрім того, поточна реструктуризація - це зменшення боргових платежів на $11,4 млрд протягом періоду дії програми МВФ (скорочення на понад 90%) і на $22,75 млрд до 2033 року (скорочення на понад 75%), кажуть у відомстві. Також це збільшення середнього строку обігу єврооблігацій майже на чотири роки (додатково до дворічного збільшення строку обігу у 2022 році).
"97,38% власників єврооблігацій підтримали угоду про реструктуризацію, що перевищує необхідний поріг у дві третини голосів. Кожна серія єврооблігацій в обігу отримала понад 95% голосів підтримки від власників, що значно перевищує мінімально необхідні 50% для того, щоб угода про реструктуризацію набула чинності та дозволила здійснити запропонований обмін існуючих єврооблігацій на нові", – зазначено в заяві Мінфіну.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль прокоментував угоду про реструктуризацію, назвавши її перемогою. Він підтвердив, що це рішення дозволить зекономити $11,4 мільярда на обслуговуванні боргу в найближчі три роки, що зміцнить бюджет країни та дасть змогу краще фінансувати оборону.
"Робимо ще один значущий крок до зміцнення фінансової стійкості України. Вітаю команду Мінфіну з цією перемогою та щиро дякую нашим партнерам за незмінну підтримку", - підсумував прем'єр.
Україна в серпні 2022 року домовилася про відстрочку на два роки погашення та виплат відсотків за 13 випусками суверенних єврооблігацій загальною номінальною вартістю $17,26 млрд та €2,25 млрд, а також перегляду умов щодо ВВП-варантів. Проте 17 червня 2024 року стало відомо, що Україна не змогла домовитися з власниками облігацій про реструктуризацію боргу на 20 млрд.
31 липня президент Володимир Зеленський підписав закон, який надає право Кабінету Міністрів тимчасово призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби. Прийняття законопроєкту було необхідним технічним рішенням перед угодою про реструктуризацію боргу.
Також 31 липня уряд схвалив умови реструктуризації зовнішнього боргу. Вони передбачали випуск нових єврооблігацій з погашенням у 2029–2036 роках. Відсотки за новими бондами поступово зростатимуть від 1,75% у найближчі роки до 7,75% наприкінці терміну обігу.
Реструктуризація боргу - одна з форм реорганізації умов боргу, під час якої боржники та кредитори домовляються про відстрочення виплат заборгованостей за основною сумою кредиту та відсотками, термін яких має настати у певний період часу, а також про новий графік таких платежів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.