Парламент дозволив Кабміну призупинити виплати по зовнішньому держборгу, експерт Олексій Кущ попереджає про наслідки
У четвер, 18 липня, Верховна Рада прийняла законопроєкт №111396, який дозволяє Кабміну тимчасово призупиняти виплати по зовнішньому державному боргу у разі необхідності до 1 жовтня 2024 року. Фінансовий експерт Олексій Кущ вважає, що не слід сильно зваблюватися таким рішенням і пояснив чому. Про це він написав у своєму телеграм-каналі.
Олексій Кущ нагадав, що схожий законопроєкт про припинення виплат держборгу був прийнятий і напередодні реструктуризації українського держборгу у 2015 році.
«Тоді все закінчилося тим, що нам списали аж 3 мільярди доларів і на цю суму випустили інструменти відновлення вартості кредиторів – ВВП-варранти, виплати за якими прив’язали до темпів росту нашої економіки. Зараз теж хочуть випустити нові інструменти відновлення вартості для кредитів – цього разу їх хочуть прив’язати до податкових надходжень в держбюджет. Загалом, обставлять прапорцями як вовків», - зазначив Кущ.
Він додав, що будь-який результат зі списанням зовнішнього боргу України на суму менше ніж 50% номіналу заборгованості – це капітуляція уряду перед кредиторами.
«Тому, що на вторинному ринку цей борг вартує не більше 20-30% від номіналу. Тобто, наш Мінфін міг би нишком скупити ці папери за 4 мільярди доларів і зекономити для країни 16 мільярдів доларів», - написав Кущ.
Він вважає, що у 2022 році Україна втратила унікальне історичне вікно можливостей для списання державного боргу і після отримання зовнішньої допомоги це вікно закрилося. Про це Кущ неодноразово писав і говорив державним чиновникам. На це чув відповідь, що фонди кредиторів – це наші гарні друзі та ми й надалі хочемо брати у них в борг. Мовляв, війна закінчиться і почнеться масштабне відновлення України та «на нас проллється такий золотий дощ, що гроші просто нікуди буде дівати».
«Як бачимо, в результаті я мав рацію. За ці декілька років у вигляді процентів на номінальну суму українських євробондів накапало майже 3 млрд доларів тільки одних накопичених процентів, які пішли на капіталізацію основної суми боргу. А це більш ніж 120 мільярдів гривень. А зараз уряд гарячково шукає 100 мільярдів за рахунок підвищення військового збору. Відсутність стратегічного мислення прирівнюється до втрат на тактичному рівні», - зауважив Кущ.
Хоча, сказав він, час на виправлення ситуації ще є і поразку можна обернути на перемогу.
У четвер Верховна Рада прийняла законопроєкт №111396, який дозволяє Кабміну тимчасово призупиняти виплати по зовнішньому державному боргу у разі необхідності до 1 жовтня 2024 року. Ініціативу підтримав 231 нардеп. Напередодні Комітет з питань бюджету рекомендував прийняти цей законопроєкт за основу і в цілому.
На цей момент Україна має непогашені міжнародні облігації на суму $19,7 млрд і заборгованість у розмірі $2,6 млрд за ВВП-варантами – інструментом з фіксованим доходом, виплати за яким прив’язані до економічного зростання країни. Якщо уряд призупинить виплати, це загрожує Україні дефолтом. Про це Інформатору розповів аудитор Михайло Крапивко.
Так, за словами експерта, якщо уряд дійсно ухвалить рішення про тимчасове призупинення виплат по зовнішньому боргу, а кредитори України на ці умови не погодиться, це означатиме технічний дефолт держави. Загалом законопроєкт №11396-1 містить дві норми:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.