Чи є серед тримачів боргу України колишні українські топ-чиновники, відповіли в Мінфіні

Міністр фінансів Сергій Марченко відповів, що не виключає можливості наявності серед тримачів суверенного боргу вітчизняних екс-топчиновників

Мінфін
В Мінфіні розповіли про ймовірних тримачів боргу України

22 липня в уряді повідомили, що Україні вдалося домовитися про реструктуризацію понад 20 млрд доларів боргів за єврооблігаціями з приватними кредиторами. Чи є серед тримачів боргу України колишні українські топ-чиновники, розповів міністр фінансів Сергій Марченко. Про це пише Судово-юридична газета.

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, сама реструктуризація боргу ще не фіналізована.

«Маємо принципову домовленість з клубом кредиторів. Потрібно отримати офіційну згоду двох третин кредиторів. І лише потім, після юридичного оформлення угоди, можна стверджувати, що реструктуризація завершена. Наразі працюють юристи, процес ще не завершився. Є принципова згода з ключовими власниками наших єврооблігацій», - повідомив Марченко.

Він пояснив, що буде у разі, якщо Україна не досягне згоди.

“В такому випадку необхідність виплати по одному з пакетів єврооблігацій виникає вже в серпні. Здійснивши виплати по цих єврооблігаціях, ми повністю зламаємо логіку наших попередніх кроків і всіх майбутніх дій. Досягнута згода з кредиторами дозволяє наразі зняти ці питання. Якби ми не досягли згоди, то в цьому році мали би виплатити 1,6 млрд доларів. Чи можливо було би це зробити? Думаю, неможливо. По-перше, ми не маємо зараз можливості самостійно запозичити і віддати борг. А наші ключові партнери – країни G7, які нас підтримують, в тому числі даючи кошти в бюджет, не сприйняли би цю історію, коли б ми за рахунок їхніх коштів задовольнили потреби комерційних кредиторів» - зазначив він.

Варто розуміти, пояснив Марченко, що для тримачів українського держборгу це звичайний бізнес.

«Україна для них – лиш одна з багатьох країн. У них є маса способів як найефективніше розпоряджатися своїми інвестиціями. Тому я надзвичайно вдячний комітету кредиторів, які пішли нам назустріч і під час війни не вийшли з облігацій України. Хоча така можливість у них є завжди. Для більшості з них важлива не лише жага отримати прибутки, а й пристойна репутація на ринку» - зазначив міністр.

На питання, чи є серед тримачів приватного боргу України колишні українські топ-чиновники, Сергій Марченко вказав, що «це закрита інформація».

«Ми не володіємо нею. Ми працюємо з інвестиційними фондами, які є ключовими тримачами українських суверенних облігацій. Обсяг випуску єврооблігацій складає понад 23 мільярди доларів США, говорити про яку-небудь суттєву частку власності будь-якої фізичної особи не приходиться. Щодо можливої наявності серед тримачів суверенного боргу вітчизняних екс-топчиновників – згадаймо, наприклад, як один з колишніх прем’єр-міністрів заявляв про наявність у нього у власності певної кількості українських єврооблігацій. Тому я не виключаю таку можливість» - зауважив він.

Зеленський підписав закон, який дозволяє призупинити виплати по зовнішньому держборгу

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про мораторій на виплату зовнішнього боргу. Так, він надає право Кабміну тимчасового призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби до 1 жовтня 2024 року. Також документ дозволяє здійснити реструктуризацію боргу колишнього "Укравтодору".

Про це свідчить картка документа №111396 на сайті Верховної Ради. Згідно з карткою, законопроєкт до Офісу президента направили 24 липня, а 31 липня він повернувся до парламенту вже з підписом Зеленського.

Закон дає право уряду тимчасового призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби до 1 жовтня 2024 року. Також документ дозволяє уряду взяти гарантований державою борг колишнього "Укравтодору" в "периметр" державного боргу і здійснити його реструктуризацію (йдеться про серію єврооблігацій 2021 року на загальну суму $700 млн та відсотки).

Про реструктуризацію яких боргів йдеться? 

Україна в серпні 2022 року домовилася про відстрочку на два роки погашення та виплат відсотків за 13 випусками суверенних єврооблігацій загальною номінальною вартістю $17,26 млрд та €2,25 млрд, а також перегляду умов щодо ВВП-варантів. Проте 17 червня стало відомо, що Україна не змогла домовитися з власниками облігацій про реструктуризацію боргу на 20 млрд. Власники облігацій відхилили пропозицію України знизити вартість валютних облігацій на 60% на переговорах цього місяця.

22 липня прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна досягла принципових домовленостей з комітетом власників єврооблігацій України про реструктуризацію боргу.  Таким чином вдалося вивільнити ресурси на нагальні потреби: оборону, соціальний захист та відновлення.

"Ми досягли принципових домовленостей з комітетом власників єврооблігацій України. Це важливий етап процесу реструктуризації боргу, що дозволить зекономити $11,4 млрд на його обслуговуванні протягом наступних трьох років та $22,75 млрд - до 2033 року", - заявив прем'єр.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube