Депутати пропонують включити до бюджету Пенсійного фонду кошти на виконання судових рішень: скільки заборгували українцям

Читать на русском

До бюджету Пенсійного фонду пропонується включити призначення для виплати сум пенсій, нарахованих на виконання рішень судів - кількість справ в українських судах зросла у 1,5 раза

Читать на русском
Пенсія, суд
Сума заборгованості держави за рішеннями судів щодо пенсій зросла до 66 мільярдів гривень

До бюджету Пенсійного фонду пропонується включити призначення для виплати сум пенсій, нарахованих на виконання рішень судів - кількість справ в українських судах зросла у 1,5 раза

Автори законопроекту посилаються на позицію Верховного Суду, який вказав, що здійснення виплати заборгованості по пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань. А органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань. Про це 15 березня пише SUD.UA.

Законопроект щодо виокремлення в бюджеті Пенсійного фонду України призначень для виплати сум пенсій, нарахованих на виконання рішень судів зареєстровано у Верховній Раді 14 березня.

Раніше перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак повідомляла, що сума заборгованості держави за рішеннями судів, у яких пенсіонери домоглися перерахунку розмірів своїх пенсій, зросла до 66 мільярдів гривень.

«Переважна частина цієї заборгованості, а саме 57%, виникла за судовими справами колишніх військовослужбовців та працівників силових органів для яких діє спеціальне пенсійне законодавство. Зокрема, воно передбачає прив'язку розміру пенсійної виплати до поточного розміру грошового забезпечення або заробітної плати, яку отримують військові та представники силових органів сьогодні. Ще 26% суми заборгованості держави за пенсійними справами стосується виплат чорнобильцям», - сказала Марчак.

Як зазначають автори, народні депутати Валерій Гнатенко, Олександр Ковальов, Володимир Мороз, на сьогодні відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті на фінансування пенсійних програм.

Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Виплати на виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду покладені зобов’язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов’язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, здійснюється в порядку черговості, в межах наявних бюджетних призначень.

«Враховуючи зазначений механізм фінансування виконання рішень суду щодо виплати пенсії, на сьогодні частими є випадки судового оскарження виплати заборгованості по пенсії, нарахованої за рішенням суду», - йдеться в поясненні до законопроєкту.

У зв’язку з цим, Верховний Суд у своїй постанові від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18 зазначив, що грошові кошти у вигляді заборгованості по пенсії, які належать стягувачу за судовим рішення, не є власністю Пенсійного фонду України та не знаходяться на його рахунках. Тому виконання судового рішення у повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України.

За даними Державної судової адміністрації, у 2023 році в українських судах розглядали 3 157 293 справ. Це майже в півтора рази більше, ніж роком раніше. Найбільший приріст фіксують серед адміністративних та цивільних справ.

В адміністративних справах найчастіше до суду зверталися з приводу пенсій – майже 319 тис. справ. Варто зазначити, що 10% від усіх адміністративних справ стосувалися позовів щодо пенсійного страхування "чорнобильців".

Професійний шлях фізичного терапевта Єлізавети Копєйкіної почався з роботи з дітьми, але з часом вона змінила напрямок і стала працювати в реабілітації військових. Як вона прийшла до такого рішення? Чим відрізняється робота з військовими від роботи з дітьми? Все це розглянемо у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду, буде цікаво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.