Кабінет міністрів ухвалив постанову щодо добровільної відмови від вченого звання, що це змінить
Урядовці визначили, що будуть робити зі статусом науковців у випадку виявлення в дисертації, наукових публікаціях, зарахованих за її темою, фактів академічного плагіату, фабрикації чи фальсифікації. 3 травня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову № 507. Відповідно, було внесено зміни до постанов з питань підготовки та атестації науково-педагогічних і наукових кадрів.
Як передає Судово-Юридична газета, тепер постанова передбачає, що особа, яка має вчене звання, може добровільно відмовитися від нього, подавши до МОН заяву в довільній формі, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально. Тобто, громадянин може надіслати заяву в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису. Протягом 10 днів з із дня, коли МОН отримає заяву, рішення про присвоєння вченого звання буде скасовано. Наказ буде також розміщено на офіційному порталі МОН.
Крім того, тепер закон передбачає, що особа, яка є суб’єктом наукової і науково-технічної діяльності, може подати повідомлення щодо порушення процедури захисту дисертації до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) після видання наказу закладу про видачу здобувачеві диплома доктора філософії. У повідомленні потрібно вказати прізвище та власне ім’я (для фізичних осіб) або повне найменування (для юридичних осіб) та адреса особи, обґрунтування та посилання на докази, що підтверджують наведені у ньому обставини. Повідомлення, які стосуються порушення процедури захисту дисертації надсилається в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису на офіційну адресу електронної пошти НАЗЯВО.
Національне агенство протягом п'яти робочих днів з дати прийняття Комітетом з питань діяльності разових спеціалізованих вчених рад повідомлення до розгляду оприлюднює його в інформаційній системі. Також буде копія повідомлення до відповідного закладу освіти. У випадку скарги щодо наявності у дисертації та/або наукових публікаціях, в яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації потрібно надсилати повідомлення в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису на офіційну адресу електронної пошти Національного агентства.
"У випадку виявлення Нацагентством в дисертації, наукових публікаціях, зарахованих за її темою, фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації у осіб, яким за рішенням МОН затверджено рішення ради про присудження ступеня доктора філософії, копія прийнятого рішення надсилається протягом трьох робочих днів до МОН", - пояснили експерти.
Також у постанові замінили термін "апеляційний комітет" на "Комітет з питань діяльності разових спеціалізованих вчених рад". Водночас у Порядку вказано, що наукові публікації здобувача, які видаються в Україні, публікуються державною мовою, англійською мовою та/або іншими офіційними мовами Європейського Союзу. Це значить, що наукова робота, яка була опублікована в Україні іноземною мовою повинна мати анотацію з переліком ключових слів українською мовою. Також для матеріалів, які опубліковані у міжнародних фахових виданнях іншими, ніж англійська, мовами, разова рада своїм рішенням може зобов’язати надати переклад або коротку анотацію статті державною мовою.
"Вчена рада не пізніше ніж протягом двох місяців з дня отримання заяви здобувача утворює разову раду у складі п’яти осіб: голови разової ради, рецензентів (рецензента) та офіційних опонентів, дані про яких внесено до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (крім наукових та науково-педагогічних працівників вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти/наукових установ, наукових установ системи Міноборони). Рішення вченої ради про утворення разової ради вводиться в дію наказом керівника закладу протягом пʼяти робочих днів", - пояснили фахівці.
Постанова також визначає, що повторний розгляд докторської дисертації та атестаційної справи у МОН будуть здійснювати за рішенням суду. Крім того, під час повторного розгляду будуть залучені ті фахівці, які не брали участі в попередній експертизі. Що роблять ці фахівці:
Також у разі позбавлення особи наукового ступеня протягом десяти робочих днів МОН інформує про прийняте рішення Національне агентство.
У випадку, якщо заклад не отримав сертифіката про акредитацію освітньо-наукової програми або у закладі закінчився строк дії сертифіката про акредитацію такої програми, здобувач переводиться до іншого закладу, в якому відповідна освітньо-наукова програма акредитована. Для цього потрібно подати заяву про відрахування у зв’язку з переведенням до іншого закладу і видачу академічної довідки на ім’я керівника закладу, в якому особа здобуває освіту.
"Здобувач, який був відрахований із закладу до завершення навчання за відповідною освітньо-науковою програмою за власним бажанням, на підставі невиконання індивідуального навчального плану, порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання, або у зв’язку з іншими випадками, передбаченими законом, може бути поновлений на навчання у цьому закладі на той рік підготовки, з якого здобувач був відрахований, в межах ліцензованого обсягу", - роз'яснили фахівці.
Ще в травні 2023 року стало відомо, що міністр освіти і науки Оксен Лісовий першим в Україні добровільно відмовився від наукового ступеня. Він зазначив, що випробував на собі механізм добровільної відмови від наукового ступеня, який затвердив уряд. За словами міністра, він написав відповідну заяву і від учора вже не є кандидатом наук. Лісовий підкреслив, що він не тримається за формальні для себе статуси.
Слід зазначити, що Лісовий подавав свою дисертацію на перевірку до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти після того, як у мережі його звинувачували в плагіаті. Інформація про те, що наукова робота Лісового не є унікальною, міститься на сайті "Помилки та фальсифікації у наукових дослідженнях".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.