Накопичення на старість: чи варто для цього користуватись послугами недержавних пенсійних фондів

Читать на русском

Українців закликають користуватись послугами недержавних пенсійних фондів, щоб накопичити на майбутню пенсію, але чи варто це робити під час нестабільної економічної ситуації

Читать на русском
Пенсійний фонд, пенсія
На пенсію можна накопичити через НПФ

Українців закликають користуватись послугами недержавних пенсійних фондів, щоб накопичити на майбутню пенсію, але чи варто це робити під час нестабільної економічної ситуації

Значна кількість українців не має достатньо накопичень, щоб після виходу на пенсію розраховувати на достойну старість. Тисячі людей будуть вимушені жити лише на пенсію від держави. Мінфін вирішив розібратися, чи варто для самостійного накопичення пенсії користуватись послугами недержавних пенсійних фондів. Про це видання пише 12 березня.

Скільки в Україні НПФ та їх клієнтів

Наразі в Україні зареєстровано 63 недержавних пенсійних фондів, хоча в реальності працюють 58.

«Ці фонди діляться на відкриті, професійні та корпоративні. Відкриті – це коли їх учасником може стати кожен бажаючий. Професійні ж створюються для людей певної професії, а до корпоративних можуть долучитись лише працівники певної компанії», - пояснюють фінансові експерти.

Найбільший в Україні НПФ саме корпоративний — створений для працівників Національного банку. У ньому зосереджено 2,1 млрд грн активів, притому, що всі фонди разом мають 4,88 млрд. До п'ятірки найбільших входить і корпоративний фонд Укрексімбанку, де активів на 384 млн грн.
Серед відкритих найбільшим за обсягом активів є фонд ОТП Пенсія, у якому їх на 456 млн грн, далі йдуть:

  • Приватфонд (405 млн грн),
  • Емерит-Україна (268 млн грн),
  • Фармацевтичний (211 млн грн)
  • Династія (191 млн грн).

За даними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, за підсумками першого півріччя минулого року, клієнтами НПФ було близько 886 тис. осіб. Якщо порахувати, скільки активів припадає на одну особу у таких пенсійних фондах, то сума виявиться незначною — близько 5,5 тис. грн.

Це говорить про те, що багато людей є лише формальними учасниками фондів, їх рахунки не поповнюються. Наприклад, лідер за кількістю учасників — професійний НПФ Магістраль — налічує їх 326 тис., але активів у нього трохи менше 66 млн, тобто на одного учасника в середньому припадає близько 200 грн.

Як працюють НПФ

Максимально спрощуючи, принцип роботи НПФ можна описати наступним чином. Ставши учасником фонду, людина впродовж певного терміну поповнює рахунок. НПФ збирає ці гроші та інвестує їх, забезпечуючи приріст.
Коли людина досягає наперед визначеного віку, вона з цих коштів починає отримувати регулярні виплати.

«На яку суму поповнювати свій рахунок і як часто це робити, учасник, зазвичай, вирішує самостійно. Водночас, цей момент варто уточнювати у фонді при відкритті рахунку — деякі з них можуть встановлювати свої правила поповнення, наприклад, мінімальну необхідну суму, або ж можуть виключати учасників за неактивність», - кажуть експерти.

Часто НПФ розміщують на своїх сайтах калькулятори, які дозволяють зрозуміти, скільки орієнтовно вони виплачуватимуть коштів своїм учасникам. Там можна вказати, на яку суму і як часто ви плануєте поповнювати рахунок, впродовж якого часу це робитимете і якою буде очікувана дохідність. Після цього сервіс вкаже, які ви матимете щомісячні виплати на пенсії. Щоправда, варто розуміти, що вказана в калькуляторі дохідність — це лише сподівання на основі попередніх показників, гарантувати її в майбутньому ніхто не може.

Плюси та мінуси НПФ

Основна перевага таких заощаджень — у складному відсотку. Тобто відсотки нараховуються на вже нараховані відсотки. Також варто відзначити, що НПФ не може зникнути, забравши кошти своїх учасників. Навіть якщо фонд ліквідовуватиметься, рахунки його учасників будуть переведені до іншої установи. Ще один плюс НПФ — його прибутки не оподатковуються, а це дозволяє реінвестувати більшу суму.

Мінус участі в таких пенсійних фондах — витрати на обслуговування рахунків. Формально, це має компенсуватись тим, що за інвестиції відповідають професіонали, які забезпечують вищу дохідність, але тут, звісно, без гарантій.

«Варто розуміти, що НПФ не гарантують наперед визначену дохідність, а тому вона щороку змінюється, залежно від ефективності управління коштами. І хоча для мінімізації ризиків законодавство обмежує перелік активів, в які можуть інвестувати пенсійні фонди, від збитків клієнти не застраховані», - попереджають фінансисти.

Куди інвестують НПФ

Закон про недержавне пенсійне забезпечення встановлює обмеження для напрямів інвестицій НПФ. Відповідно до нього, вони можуть розподіляти кошти між такими напрямами:

  • до 50% - державні цінні папери (ОВДП);
  • до 50% - банківські депозити;
  • до 50% - облігації міжнародних фінансових організацій, що розміщуються на території України;
  • до 40% - українські корпоративні облігації;
  • до 40% - іпотечні облігації;
  • до 40% - акції українських емітентів;
  • до 20% - українські муніципальні облігації;
  • до 20% - акції іноземних емітентів;
  • до 10% - об'єкти нерухомості;
  • до 10% - банківські метали.

Крім цього, закон обмежує обсяги інвестицій у конкретного емітента цінних паперів, щоб вся квота певної категорії не була спрямована виключно на нього.
Хоча законодавство встановлює досить широкий перелік активів, в які можуть інвестувати НПФ, переважно, обирають лише два з них, а на решту припадає незначна частка.

За даними НКЦПФР, минулого року розподіл активів фондів був наступним:

  • 45,6% — державні облігації;
  • 43,3% — депозити;.
  • 6,1% — українські корпоративні облігації;
  • 1,8% — нерухомість;
  • 1,3% — дебіторська заборгованість;
  • 1% — акції;
  • 0,5% — банківські метали;
  • 0,2% — муніципальні облігації.

Якщо дивитися на структуру портфеля ключових НПФ, то співвідношення активів відрізнятиметься непринципово — у всіх чільне місце займають ОВДП та депозити.

Дохідність НПФ

За підсумками минулого року, всі найбільші НПФ забезпечили досить непогану дохідність:

  • Династія — 21,3%,
  • Емерит-Україна — 19,4%,
  • ОТП Пенсія — 17,6%,
  • Фармацевтичний —- 15,7%,
  • Приватфонд — 14,1%.

Інфляція ж, за офіційними даними, минулого року становила лише 5,1%, таким чином, найбільші фонди її впевнено обігнали.
Водночас, якщо подивитись на їхню дохідність на довшому відрізку, то картина буде не такою райдужною. За останні 10 років їх середня дохідність була наступною:

  • Династія — 19%,
  • Емерит-Україна — 15,7%,
  • ОТП Пенсія — 15%,
  • Приватфонд — 13,6%,
  • Фармацевтичний — 11,6%.

Середня ж інфляція за цей період становила 14,9%. Таким чином, серед найбільших фондів два не змогли навіть захистити кошти клієнтів від інфляційного знецінення.

Чи можна заробити більше

Українці, які не хочуть звертатись до НПФ, можуть самостійно заощаджувати собі на пенсію.

«Серед найпростіших інструментів для цього можна розглянути ОВДП та готівкову валюту. Депозити не розглядаємо, оскільки виявляється, що ОВДП приносять більшу дохідність, ніж найвигідніші банківські вклади», - зауважують експерти.

Поглянемо, скільки вдалося б заробити інвестору за 10 років за умов найвищої і найнижчої дохідності серед фондів, що входять до переліку найбільших. Так, 10 тис. грн, розміщені з дохідністю 19% у Династії, перетворилися б на 56,95 тис. Натомість, за дохідності 11,6%, як у НПФ Фармацевтичний, вдалося б отримати 29,97 тис. грн.

Середня дохідність ОВДП, випущених на термін 1−3 роки, за цей самий період становила 15,6%. Це більше, ніж дохідність більшості НПФ, але менше, ніж у лідерів. 10 тис. грн, розміщені за такою ставкою, перетворилися б за 10 років на 42,62 тис. грн. Таким чином, не всі, але деякі НПФ можуть принести більші заробітки, ніж самостійне придбання держоблігацій.

Тепер порівняємо з валютою. 10 років тому офіційний курс долара США щодо гривні становив 9,39, тобто тоді за 10 тис. грн. можна було купити $1 065. Зараз, виходячи з офіційного курсу, їх вдалося б обміняти на 40,76 тис. грн. Якби ж долари 10 років лежали в банку з дохідністю, скажімо, 1,5%, вони перетворилися б на $1 236, а після конвертації - на 47,30 тис. грн.

Таким чином, деякі з НПФ дійсно можуть забезпечити прибутки більші, ніж самостійне використання найпростіших інструментів. Водночас, це стосується далеко не всіх фондів, а тому, перш ніж відкривати рахунок у якомусь із них, варто перевірити, принаймні, якою була його дохідність за попередні періоди, рекомендують фінансисти.

Професійний шлях фізичного терапевта Єлізавети Копєйкіної почався з роботи з дітьми, але з часом вона змінила напрямок і стала працювати в реабілітації військових. Як вона прийшла до такого рішення? Чим відрізняється робота з військовими від роботи з дітьми? Все це розглянемо у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду, буде цікаво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.