Пенсійна реформа в Україні: в Мінсоцполітики обіцяють однакові права для виходу на пенсію, білі зарплати та подолання ейджизму

Читать на русском

Майбутнє пенсіонерів залежить від тих, хто працює зараз, тому пенсійна реформа торкнеться кожного українця, щоб вирішити три проблеми пенсійної системи України, вважають в Мінсоцполітики

Читать на русском
Пенсія, реформа
Дарина Марчак розповіла про майбутню пенсійну реформу

Майбутнє пенсіонерів залежить від тих, хто працює зараз, тому пенсійна реформа торкнеться кожного українця, щоб вирішити три проблеми пенсійної системи України, вважають в Мінсоцполітики

В Мінсоцполітики переконані, що Україні потрібне системне рішення, яке виправить проблеми пенсійної системи. Тому там почали працювати над реформою, яка має прибрати дисбаланси, зокрема й у частині формули обрахунку пенсії, і в частині індексації. Про це 12 березня розповіла заступниці міністерки соціальної політики України Дарина Марчак в інтерв’ю OBOZ.UA

Три складові проблеми пенсійної системи

За словами Дарини Марчак, Україні потрібне прозоре, чітке пенсійне законодавство. Правила обрахунку пенсії, які будуть розуміти і нинішні працівники, і пенсіонери. Правила, яким будуть довіряти і які суспільство буде вважати справедливими.

«Перше завдання – зробити так, аби розмір пенсії у двох осіб, які мають однакові пенсійні права, але вийшли на пенсію в різні роки, був однаковим. Друге – поступово компенсувати знецінення пенсій, яке відбулось у пенсіонерів, які вийшли на пенсію давно. Третє – суттєво спростити пенсійну систему, зробити її справедливою, прозорою, зрозумілою для людей», - сказала Марчак.

Вона зауважила, що є три складові проблеми пенсійної системи. Перша – недоліки законодавства.

«Друга – це те, що у багатьох людей немає розуміння, що пенсія – результат твого професійного життя, а ще точніше – це результат тривалості й розміру сплати внесків із твоєї зарплати. Дуже багато людей скаржаться на державу, що їхня пенсія низька, але, на жаль, я часто натрапляю на таке, що "формульна" складова пенсії в людини – взагалі 600-700 гривень, бо в неї дуже мало стажу, а все інше – доплати від держави, встановлені, аби допомогти цій людині хоч якось втриматися на пенсії "на плаву"», - пояснила вона.

Третя складова – демографічна. Станом на сьогодні на одного пенсіонера є один працівник, який сплачує внески.

«Не важко порахувати: для того, щоб виплачувати пенсію в розмірі 40% середнього заробітку, треба, щоб на одного пенсіонера було хоча б двоє тих, хто працює. А в нас сьогодні – лише один», - каже Марчак.


Про пенсійний вік та поради для тих, хто працює

Дарина Марчак повідомила, що середній пенсійний вік, тобто якщо взяти всі категорії без урахування їхньої кількості, складає в Україні приблизно 54 роки.

«За загальним правилом ви можете вийти на пенсію не раніше ніж у 60 років, якщо маєте 35 років стажу, і пізніше – якщо маєте менший стаж. Але у нас значна кількість категорій громадян виходять на пенсію достроково, оскільки таке право для них прописано в численних профільних законах. Сукупно сьогодні близько 2,3 млн пенсіонерів із 10,5 млн пенсіонерів (21,6%) у нас вийшли на пенсію достроково, тобто до 60 років», - пояснила вона.

При цьому вона висловила думку, що простим підвищенням загального пенсійного віку країна не вирішить проблем.

«Значна кількість людей, виходячи на пенсію, мають низький страховий стаж. Якщо ти вийшов на пенсію в 50-55 років, з маленьким страховим стажем, то звідки в тебе візьметься висока пенсія? По-друге, у нас мало платників податків, у нас близько двох мільйонів осіб платять ЄСВ з мінімальної зарплати. Тому нам потрібно стимулювати зайнятість, треба, щоб люди зрозуміли, що вони самі зацікавлені в офіційному працевлаштуванні та білій зарплаті. Треба стимулювати українців платити внески чесно. Це буде допомагати і фінансувати пенсії тим людям, які отримують їх сьогодні, і збільшувати свій розмір пенсії, на який ви будете мати право, коли досягнете пенсійного віку», - зауважила Марчак.

Ейджизм – ще одна проблема, яку треба долати

Дарина Марчак вважає, що в інтересах кожного українця – працювати якомога довше. Накопичувати страховий стаж.

«Я вам розкажу приклад. Я регулярно проводжу прийом громадян. Нещодавно до мене прийшла жінка. Здається їй 60 чи 62 роки. Пенсії у неї немає, бо є всього 15 років стажу, їй ще немає 65 років, коли можна вийти на пенсію навіть із 15 роками стажу. До того ж вона ці 15 років платила внески з мінімальної зарплати. Вона питає: що мені робити? Але в її ситуації вже дуже важко допомогти. Вона принаймні розуміє, що це результат того, що вона працювала неофіційно. Але ті, хто працює зараз, ще можуть не допустити такої ситуації», - каже Марчак.

І на цьому прикладі вона підіймає ще одну проблему українського суспільства, яку треба долати – ейджизм.

«Норма, яка свідчить про те, що людина, яка отримує пенсію, – це особа, котра втратила працездатність, – нонсенс. У нас близько 2,7 млн пенсіонерів, які працюють. Як можна називати таких людей непрацездатними? Але насправді є й інший бік медалі – ця жінка, і багато інших, які сьогодні мають поважний вік, але ще хотіли б працювати, на жаль, не мають такої можливості. Частково це проблема того, що інколи компетенції цих людей уже не відповідають вимогам ринку праці. Частково – проблема ейджизму, коли людей віком 60+ уже не погоджуються приймати на роботу роботодавці», - пояснює Марчак.

Тому цю ситуацію треба виправляти, вважає вона. Тому що прогноз Інституту демографії ім. Птухи свідчить, що українське суспільство буде ставати старшим, тобто частка людей поважного віку буде збільшуватись. Це невідворотні наслідки тих демографічних проблем, війни і падіння народжуваності. Це означає, що для України мусить стати нормою те, що людина повинна мати можливість бути активним учасником ринку праці і в 60, і в 65 років, і пізніше, переконана Дарина Марчак.

Професійний шлях фізичного терапевта Єлізавети Копєйкіної почався з роботи з дітьми, але з часом вона змінила напрямок і стала працювати в реабілітації військових. Як вона прийшла до такого рішення? Чим відрізняється робота з військовими від роботи з дітьми? Все це розглянемо у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду, буде цікаво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.