Українці зможуть отримати німецький паспорт за три роки: як це працює

Читать на русском

У Німеччині українці можуть отримати паспорт за три роки, експерти пояснили, як це працюватиме

Читать на русском
Експерти пояснили, як змінюються правила отримання
Паспорт Німеччини

У Німеччині українці можуть отримати паспорт за три роки, експерти пояснили, як це працюватиме

1 червня у Німеччині запрацює новий закон, який значно спрощує отримання громадянства. Нові правила розширять коло осіб, які можуть отримувати німецькі паспорти. Тепер це буде можливо не лише для жителів Європейського Союзу, а й для громадян інших держав: їм не доведеться для цього відмовлятися від свого колишнього громадянства. Таким чином, ці правила можуть спростити процес натуралізації в Німеччині для українських біженців, які знайшли там прихисток. 

Як передає DW, новий закон дозволить отримувати паспорт раніше. Особи, які претендують на німецьке громадянство, зможуть подавати заявку вже через п'ять років, а не через вісім. При цьому чимало претендентів зможуть отримувати паспорти ще раніше, а саме за три роки. 

Хто зможе отримати паспорт Німеччини раніше?   

Основна вимога - це наявність легального статусу в Німеччині, який дає в принципі право на безстрокове перебування в країні. Крім того, претенденти повинні скласти іспит на знання німецької мови, країни та її законодавства. Крім того, за правилами особам повинна мати змогу забезпечувати себе самостійно. Тобто, щоб ця людина не залежала від соціальних виплат. Зазначається, що певні додаткові бар'єри були внесені для тих, хто раніше робив антисемітські чи расистські висловлювання або відмовляється визнавати рівноправність чоловіків та жінок, що допускає можливість багатоженства: таким особам будуть відмовляти у паспорті. 

Які вимоги для отримання німецького громадянства за прискореною процедурою:

  • Знання німецької мови на рівні C1 (вище лише C2);
  • Особливі заслуги в інтеграції;
  • У випадку одруження з громадянином Німеччини додаткових умов не передбачається. 

Як багато бажаючих отримати паспорт?

За різними оцінками, від 8 до 10 мільйонів осіб, які проживають на території Німеччини, зможуть претендувати на паспорт за новим законом. Водночас Петер Шлоцер (Peter Schlotzer), голова відділу з прийняття громадянство в Дармштадті., зазначив, що вимоги до бажаючих дуже амбітні. Експерт підкреслив, що вивчити німецьку мову на такому високому рівні, як вимагає закон від претендентів, дуже складно за три роки. Водночас експерт вважає, що високий шанс буде у тих, хто навчався в країні. 

Що таке особливі досягнення в інтеграції? 

Для тих, хто претендує на паспорт ФРН, проживши в країні лише три роки, потрібно також проявити особливі досягнення в інтеграції. Загалом виділяють три категорії таких заслуг: в освіті, професійній чи волонтерській діяльності.

"Скажімо, ваша близька людина проходить професійне навчання в Німеччині і отримує середній бал "один з плюсом" (вища оцінка в Німеччині - це одиниця - Ред.). Тут можна стверджувати, що відомству у справах іноземців було б складно не взяти цей факт до уваги. Допомагаєш місцевим пожежникам чи новачкам у танцювальній групі, чи в організації сільського свята? А що якщо ти покупки допомагаєш робити літній сусідці", - зазначив Петер Шлоцер, який переконаний, що далеко не все вважатиметься дійсно "заслугами". 

Конкретику очікують уже на початку літа. Тоді Федеральне міністерство внутрішніх справ ФРН, як очікують експерти, внесе рекомендації щодо застосування нового закону про громадянство. 

 Хто раніше отримає паспорт?   

Ті, хто подасть заявку на отримання паспорта після трьох років проживання в Німеччині, необов'язково зможуть розраховувати на те, що їхні заявки розглядатимуть у пріоритетному порядку, кажуть експерти. Тобто, кожна федеральна земля зможе вирішувати на власний розсуд, нагороджувати претендентів за особливі заслуги чи ні додатково і прискореними темпами розгляду заявки.При цьому, у відомствах уже сьогодні час очікування на отримання громадянства розтягнувся у більшості міст та громад більш ніж на рік. Експерти вважають, що влада не зовсім справляється з потоком заявок на громадянство. Тобто, після нового закона цей час (на оформлення документів та отримання паспорта) може зрости. 

Чи зможуть отримати паспорт українські біженці?

Більшість біженців з України, які проживають на території Німеччини, насправді не зможуть скористатися прискореною процедурою набуття німецького громадянства, хоча до лютого 2025 року багато хто з них проведе у Німеччині три роки. Річ у тим, що українці переважно отримували в країнах Євросоюзу тимчасовий дозвіл на захист від війни. Особи з таким статусом не зможуть отримувати паспорт в країні, де вони цей статус отримати. 

"Утікачам, які бігли від війни і бажаючим отримати німецьке громадянство, доведеться домагатися іншого статусу: закінчити тут освіту, отримати Blue Card і мати постійний посвідку на проживання", - пояснив науковий співробітник при експертній Раді німецьких фондів інтеграції та міграції (SVR) Ян Шнайдер. 

Стало більше українців, які хочуть лишитися у Німеччині 

Раніше німецька агенція «Інститут економічних досліджень» поділилася даними щодо кількості українських біженців у країні. У результаті експерти дійшли до висновку, що кількість українських біженців у Німеччині стрімко зростала навесні 2022 року. Починаючи з кінця літа 2022 року вона практично стабілізувалася й станом на жовтень 2023 року становила трохи більше мільйона осіб.     

Гендерний склад біженців трохи змінився – так, якщо навесні 2022 року жінки становили 93% біженців, то влітку 2023 року – лише 79%. При цьому стало менше біженців, які приїхали з дітьми. При цьому в 2023, кажуть експерти, стало більше українців, які планують лишитися в Німеччині назавжди, або на кілька років. 

Політолог Володимир Фесенко розкриє процедуру прийняття нового закону про мобілізацію. Він поділиться умовами, за яких закон буде ухвалений і розкриє можливі обставини, що можуть викликати опозицію серед народних депутатів. Не пропустіть цю важливу інформацію – долучайтеся до перегляду!

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.