Міграційна служба України досі використовує російську мову в паспортних документах громадян України
Українці, які оновлюють свої паспортні дані обурюються, що в так званих паспортних столах при заповнені документу досі використовують російську мову. Про це повідомляють 3 березня в телеграм каналах. Проте, міграційна служба діє в рамках чинного законодавства.
В Україні діє постанова Верховної ради України “Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон”. Вона регламентує всі вимоги з оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон. В даній постанові зазначено, що мови паспорта визначаються частиною першою статті 13 Закону України "Про засади державної мовної політики".
«В статті вказано, що паспорт громадянина України або документ, що його заміняє, і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України», - пояснюють юристи.
Водночас в Україні є чинною інша постанова “Про внесення змін і доповнень до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження" в редакції від 09.12.1994 року. В якій в п.4 зазначено, що усі записи в паспорті і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються українською і російською мовами. Що прямо суперечить Закону України про "Про засади державної мовної політики".
До речі, в червні минулого року Рівненська обласна рада надіслала звернення до уряду та парламенту щодо скасування дублювання персональних даних російською мовою у паспортах старого зразка.
"Мови агресора не повинно бути в офіційних документах українців!", — йшлося у зверненні.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зазначив, що питання внесення інформації у паспорт-книжечку недержавною мовою "потребує додаткового внормування та вирішення". Кабміну у 2023 році він рекомендував:
Верховній раді України рекомендував:
• внести зміни до Положення про паспорт громадянина України, якими передбачити, що паспорт складається державною мовою, згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", громадяни України, рідна мова яких відмінна від української, мають право на транскрибований запис своїх прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції в документах, що посвідчують особу громадянина України, відповідно до статті 40 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Приєднуйтесь до наступної розмови, де ми розглянемо ініціативу «народний дрон», що закликає громадян власноруч збирати дрони вдома. Максим Левківський поділиться думками про цю ініціативу та розкриє необхідність безпілотних родів військ в Україні. Також ми обговоримо, чи свідчить ця ініціатива про нестачу інженерів, та чи дійсно вона існує. Залишайтеся з нами, щоб дізнатися більше!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.