Аферисти в Україні дедалі частіше використовують криптовалюту: дослідження судової практики

Читать на русском

В Україні зареєстровано вже сотні злочинів з криптовалютою

Читать на русском
В Україні стали часто фіксувати злочини з цифровими активами
Криптовалюта

В Україні зареєстровано вже сотні злочинів з криптовалютою

У Єдиному державному реєстрі судових рішень з 2014 року з'явилося понад півтори тисячі ухвал за кримінальними провадженнями, у яких зустрічаються ключові слова "криптовалюта", Bitcoin та інші назви цифрових активів. За третиною справ оголошені обвинувальні вироки. 

Як передає Економічна правда, як масове явище входження криптовалют в український "кримінальний простір" припало на 2017 рік. Уже після початку повномасштабної війни (24 лютого 2022 рік) таких справ стало менше, проте з урахуванням розвитку і поширення криптовалют в Україні та світі все мало бути навпаки.   

Причина, на думку експертів, в тому, що криптовалюта витісняє готівку, яка століттями була традиційним інструментом збереження анонімності в корупційних справах. Наприклад, восени минулого року повідомили про підозру народному депутату Андрію Одарченку, який нібито пропонував 50 тисяч доларів хабаря у Bitcoin.

Також серед причин, чому наразі таких справ менше, експерти називають можливий брак кваліфікації деяких правоохоронців для проведення складних розслідувань щодо відмивання грошей чи корупції. Найчастіше криптовалюту згадують у справах, які розслідуються за статею 190 Кримінального Кодексу України. Тобто, йдеться про шахрайство, коли зловмисники вчиняють "протиправну діяльність, пов'язану з шахрайським заволодінням коштами громадян у сфері електронної комерції, зокрема, шляхом залучення коштів у віртуальні проєкти". 

Також "популярні" криптовалюти в справах за статею 361 Кримінального Кодексу України (несанкціоноване втручання в роботу інформаційних, електронних комунікаційних систем). Сюди можна віднести "колцентри", які "виманюють у потерпілих цифрові активи (криптовалюту), реквізити карткових рахунків, логіни та паролі доступу до криптовалютних бірж". Такі "офіси" обманюють росіян та заводять мільярди в Україну. 

За даними Служби безпеки України, перекази криптовалют на електронні гаманці невідомих людей є одним з важливих каналів фінансування так званих "ЛДНР". Зокрема, правоохоронці знайшли рахунок для переказів Bitcoin та Ethereum на підтримку "ДНР" у російській соцмережі "Одноклассники". Співробітники СБУ відстежували онлайн-перекази на користь цього гаманця, а в результаті знайшли спонсорів терористів. 

Експерти зазначають, що наразі українські правоохоронці лише вчаться розслідувати подібні справи. На початку минулого року 250 детективів НАБУ почали знайомитися з криптовалютними технологіями в рамках програми СryptoEdge, яку фінансують США. Правоохоронці вчаться використовувати в роботі такі інструменти як Crystal, який можна порівняти з аналогом для бізнесу YouControl.  Це програмне забезпечення поки що, якщо дивитися на рішення судів, майже не використовували раніше. Що стосується британської програми Chainalysis, то вона фігурує лише у двох ухвалах українських судів.

Як захиститися від аферистів?

Найчастіше зловмисники шукають собі жертв в інтернеті. Тому правоохоронці неодноразово закликали бути обережними. Для того, щоб захистити себе від аферистів, варто дотримуватися таких рекомендацій:

  • надавайте перевагу вакансіям з офіційним працевлаштуванням;
  • не довіряйте пропозиціям незнайомців отримати гроші задарма – скоріше за все ви натрапили на шахраїв;
  • не здійснюйте переказів коштів на невідомі рахунки;
  • не повідомляйте конфіденційної інформації стороннім (дані картки, логін і паролі до онлайн банкінгу тощо);
  • ніколи не вводьте конфіденційні дані на підозрілих сайтах;
  • не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, адже за ними може ховатися фішинговий ресурс№
  • уважно переглядайте URL-адресу потрібного сайту - будь-яка неточність може свідчити, що ви опинилися на фішинговому ресурсі;
  • якщо інформацію про банківську карту розголошено, невідкладно зверніться до банку та заблокуйте картку (у випадку шахрайства - треба звертатися до кіберполіції).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.