Право на пенсію: чим небезпечні зарплати у конвертах

Читать на русском

Від офіційно нарахованої заробітної плати та відповідно від сплачених внесків залежить набуття страхового стажу та права на пенсію

Читать на русском
Пенсія
Працівник повинен вимагати від свого роботодавця офіційного оформлення

Від офіційно нарахованої заробітної плати та відповідно від сплачених внесків залежить набуття страхового стажу та права на пенсію

Небезпека зарплати «в конвертах» і «тіньової» зайнятості полягає в тому, що працівник втрачає страховий стаж для призначення пенсії. А при досягненні пенсійного віку не зможе отримати пенсію, розмір якої буде відповідати рівню його реальної заробітної плати. Про це попереджають в Пенсійному фонді України.

Влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати, якщо зарплату виплачують «в конверті», це означає, що роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір. А також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, а це неминуче призведе до того, що :

  • не буде гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат), доплат за роботу в нічний час, за наднормативні роботи і роботу у святкові дні, а також індексації заробітної плати у зв’язку із зростанням індексу інфляції;
  • не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;
  • при досягненні пенсійного віку не буде права на реальну трудову пенсію;
  • не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов'язана з шкідливими умовами праці);
  • не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок - на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань;
  • працівник не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу;
  • відсутність офіційних доходів може бути підставою для відмови у призначенні різного виду допомоги та субсидій.

Тому працівник повинен вимагати від свого роботодавця офіційного оформлення на повний робочий день та виплату заробітної плати відповідно до законодавства - прозоро і чесно.

"Отримуючи заробітну плату менше мінімального рівня, людина позбавляється страхового стажу і відповідно – права на майбутню пенсію", - попереджають в пенсійному фонді.

Як переглянути свою електронну трудову книжку

Про те, як переглянути свою електронну трудову книжку, пояснили в ПФУ. Алгоритм дій наступний. По-перше, увійдіть до особистого кабінету на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), банківської картки (BankID) або через Дія.Підпис. Далі треба діяти так:

  • У лівому боковому меню оберіть пункт «Електронна трудова книжка».
  • Натисніть кнопку «Дані ЕТК».
  • Оберіть вкладку «Відцифрована ЕТК».

Перевірте результат оцифрування відомостей про трудові відносини відповідно до наданих сканованих копій документів.

Зверніть увагу, що у вкладці «Відцифрована ЕТК» переглянути результат оцифрування та звірити свій страховий стаж із записами в електронній трудовій книжці можна у випадку, якщо особою або її страхувальником подано на вебпортал е-послуг ПФУ скановані копії документів про трудову діяльність за період до 01.01.2004.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.