У Нафтогазі України нагадали, як повернути переплачені за газ попередньому постачальнику кошти: алгоритм для населення

Читать на русском

З весни 2022 року українських побутових споживачів масово переводили з постачальників газу Регіональної газової компанії (РГК) Дмитра Фірташа на державний Нафтогаз України, а послуги доставки газу поклали на державні Газмережі (замість компаній Фірташа). Інформатор звернувся з запитом до НАК Нафтогаз України, щоб дізнатися, як після зміни постачальника газу повернути надмірно сплачені попередньому постачальнику гроші. Там дали поради для таких ситуацій.

Читать на русском
У Нафтогазі України нагадали, як повернути переплачені за газ попередньому постачальнику кошти: алгоритм для населення
Нафтогаз України

З весни 2022 року українських побутових споживачів масово переводили з постачальників газу Регіональної газової компанії (РГК) Дмитра Фірташа на державний Нафтогаз України, а послуги доставки газу поклали на державні Газмережі (замість компаній Фірташа). Інформатор звернувся з запитом до НАК Нафтогаз України, щоб дізнатися, як після зміни постачальника газу повернути надмірно сплачені попередньому постачальнику гроші. Там дали поради для таких ситуацій.

Багато українців зіштовхнулися з проблемою, коли переплатили за газ та за доставку газу попереднім постачальникам, а повернути гроші не знають як. Частина людей за звичкою оплачувала газ та його розподіл за старими реквізитами, хоча вже були клієнтами державного Нафтогазу України та державного ТОВ Газорозподільні мережі України. Що робити у таких ситуаціях - спробував знайти відповідь Інформатор.

У своєму запиті ми писали, що через зміну продавця газу на ГК "Нафтогаз України", а доставщика газу на "Газмережі" у людей виникає плутанина. Належним чином громадян про зміну надавачів послуг з надання газу та доставлення його не проінформували. Люди за звичкою сплачували старому постачальнику, коли вже їм почав надавати послуги новий. Особливою проблемою це стало для тих, хто на початку 2022 року повівся на рекламу фірташівського "Газзбуту" та заплатив на рік наперед. Через це переплатили старому постачальнику та недоплатили відповідно ГК "Нафтогазу України" та "Газмережам". А ті, хто заплатив "Газзбуту" на рік вперед, вважають, що послуга їм має надаватися, а новий постачальник зі старим хай самі розбираються. Подібні ситуації стають приводом для судових суперечок. Однак повернути гроші від старих надавачів послуг та передати їх новим не так просто. Автоматично гроші, сплачені старому постачальнику, неможливо переказати новому. Тож ми просили надати алгоритм дій для повернення переплачених старим постачальником коштів без звернень до суду.

В державному АТ "НАК "Нафтогазі України" нам повідомили, що такі питання стосуються діяльності з постачання та розподілу природного газу, яких не здійснює компанія. Тому інформація відсутня. Натомість питаннями постачання та розподілу газу займаються ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" та ТОВ "Газорозподільні мережі України" (ТОВ "Газмережі"). 

У "Газмережах" відповіли, що у них відсутня можливість будь-якого сприяння у вирішенні цього проблемного питання та реагування на повідомлені обставини. Там зазначили, що вони не є постачальником газу (на відміну від ТОВ ГК "Нафтогаз України") та не можуть впливати на його роботу. "Газмережі" - оператор газорозподільчої мережі. Товариство здійснює ліцензовану господарську діяльність із розподілу природного газу в межах території, визначеної постановою НКРЕКП від 26.12.2022.  

Що радили робити у "Нафтогазі" 

"Нафтогаз України" дав поради, як повертати кошти, надмірно переплачені попереднім газопостачальникам.Зазначається, що потрібно особисто звернутися з заявою про повернення переплати до попередньої газопостачальної компанії. Впродовж пʼяти календарних днів вона зобов'язана надати відповідь та повернути кошти. 

У Нафтогазі наголосили, що забрати переплату може лише клієнт, оскільки наразі не існує дієвого механізму щодо переказу коштів або взаєморозрахунків між постачальниками газу. Тобто не можна переказати переплачені раніше кошти на рахунок "Нафтогазу" автоматично (наприклад, кошти від фірташівського "Дніпроретровськгаз Збуту"). До заяви на повернення коштів платнику необхідно додати:

  • копію паспорта,
  • копію ідентифікаційного номера
  • копію повних банківських реквізитів власного карткового рахунку (з зазначенням IBAN, МФО, ЄДРПОУ банку).

Вищевказані документи необхідно надіслати за адресою для листування попереднього постачальника. Для більш точної інформації щодо переліку документів для повернення переплати рекомендуємо звернутися по попереднього постачальника. Втім, під час воєнного стану термін повернення коштів може не збігатися. 

У разі необґрунтованої відмови у наданні компенсації або залишення заяви без розгляду споживач має право звернутись до НКРЕКП та територіальних органів або до суду. Таким чином, для повернення переплати, здійсненої на користь попереднього постачальника, споживач має звернутись з письмовою вимогою до такого постачальника та в разі безпідставного неповернення ним коштів - до НКРЕКП або суду.

У "Нафтогазі України" залишили контакти на випадок запитань від споживачів: +380 66 300 28 88, +380 98 300 28 88, +380 93 300 28 88

"Додатково інформуємо, що у разі ігнорування попереднім постачальником письмової вимоги щодо повернення переплати споживачу, останній має право на отримання компенсації у розмірах та порядку встановлених мінімальними стандартами та вимогами до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21.09.2017 року № 1156", – писалося у публікації "Нафтогазу".

У травні 2022 року в обслуговування до ТОВ "Газопостачальної компанії "Нафтогаз України" були раптово переведені близько 10 млн споживачів. Таким чином, державний холдинг витіснив газові компанії, які працювали у всіх регіонах країни під брендом "Твій Газзбут" і сконцентрував у "своїх руках" постачання для 98 відсотків українських домогосподарств. Таким чином, "Нафтогаз" наразі контролює понад 80% розподілу газу в країні, 98% постачання населенню і 100% постачання газу для теплокомуненерго.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.