Система бронювання від мобілізації викликає в українців безліч питань, в тому числі щодо її справедливості
Після низки скандалів з бронюванням людей, які не працюють в організаціях і підприємствах стратегічної інфраструктури, в українців виникли питання щодо її системи. Проте, є закони, які повинні регулювати цей процес. Про все, що треба знати про бронювання, пише 20 травня KP.UA.
Насамперед, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, правоохоронні органи, органи юстиції, військово-оборонний комплекс. Крім того, подавати списки на бронювання можуть підприємства, установи і організації, які:
У постанові Кабміну № 76, яка визначає порядок бронювання, вказані 7 критеріїв, за якими підприємство може бути визнане критично важливим:
Щоб отримати статус критично важливого, треба відповідати трьом із семи вимог.
"Під поняття “критично важливі” підпадають не тільки державні чи коммунальні, а також приватні підприємства, в тому числі рекламні компанії, ресторани, розважальні заклади, заклади культури.Так само пересувний цирк відповідав якимось трьом критеріям. Одним з таких, напевно, був пункт про задоволення потреб територіальних громад", - каже адвокат Роман Стернов.
Скандал навколо букмекерської контори та служби доставки виник через порівняння їх значення з роллю виробників дронів у воюючій країні.
Народний депутат Олександр Федієнко, який оприлюднив урядову постанову, написав, що “... іноді навіть керівники ТЦК не можуть зрозуміти, чому підприємства, які випускають дрони, РЕБ, не бронюють, бо не проходять за критеріями”.
"Великі виробники дронів, які мають статус юросіб і отримують державні замовлення, можуть оформити бронь. А волонтерські проєкти, які постачають саморобними безпілотниками військових, як правило, знаходяться в “сірій” зоні. Формально вони не виробляють озброєння, здебільшого оформлені як ФОП. А ФОПи позбавлені можливості бронюватися і бронювати своїх працівників. Жодним законом чи постановою вони не згадані. Міняти статус, брати ліцензію, кодифікувати продукцію – все це час і гроші, яких бракує", - роз’яснює Роман Стернов.
Перша ланка – це керівники підприємств, установ чи організацій. Вони за певною формою складають списки працівників, яких вважають дуже важливими для виробничого процесу, і обгрунтовують чому. Списки передаються у профільне міністерство або в міську (районну в місті Києві) державну адміністрацію. Звідти пропозиції направляють на погодження у Міноборони (раніше було - у Генштаб).
Схвалені військовим керівництвом списки передаються в Мінекономіки, яке виносить постанову про визнання підприємства чи організації критично важливими або відмовляє в цьому.
Віднедавна рішення щодо бронювання працівників підприємств паливно-енергетичного комплексу та їх підрядних організацій, які здійснюють будівництво, ремонт пошкоджених внаслідок збройної агресії РФ об'єктів критичної інфраструктури, ухвалює Міненерго. А рішення щодо визнання критично важливими ІТ-компанії – Мінцифри.
Бронь не поширюється на працівників, з якими не укладено трудовий договір або контракт. З 1 липня 2023 року бронюванню не підлягають працівники, які мають дефіцитні військові спеціальності, коди яких наведені у листі № 220/1469 Міністерства оборони від 11 березня цього року. Зокрема, артилеристи, танкісти, фахівці з ракетних установок, льотчики, радіотехніки, підводники, спеціалісти РЕБ.
За винятком підприємств, що належать до ПЕК та ОПК, бронюванню підлягають до 50% військовозобов’язаних працівників.
Відстрочка від мобілізації з підстав бронювання діє не більше 6 місяців. Щоб її продовжити, підприємство знову має подавати списки.
Бронь анулюється в кількох випадках:
За законом про нові правила мобілізації, що починають діяти 18 травня, повністю заброньовані будуть:
Держслужбовці категорії “Б” (керівники департаментів, управлінь) та “В” (виконавці) в органах влади і місцевого самоврядування бронюються до 50% військовозобов’язаних.
Відповідо до постанови №555 від 14 травня Кабінету міністрів підприємства, які надають електронні комунікаційні послуги та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури, можуть подавати списки на бронювання до Мінцифри.
Якщо Мінцифри визнає такі підприємства критично важливими, вони зможуть забронювати до 100% військовозобов’язаних працівників.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.