Більшість військовозобов’язаних отримали відстрочку за новим Порядком до 11 серпня: чому саме так і що буде далі

На сьогодні більшість з тих, хто вже оформив відстрочку за новим Порядком, мають запис в ВОД про відстрочку саме до 11 серпня, що буде далі, пояснила адвокат

Мобілізація, відстрочка
В Україні триває мобілізація

Адвокат Дар'я Тарасенко пояснила, що буде далі з тими військовозобов’язаними, у кого відстрочка позначена до 11 серпня. Вона зауважила що різні ТЦК та СП по-своєму тлумачать порядок, прописаний в Постанові КМУ. Про що слід знати, адвокат розповіла виданню Протокол.

Дар’я Тарасенко зауважила, що Постанова КМУ 560 містить таку норму: "Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України".

«Скажу одразу, що різні ТЦК та СП по-своєму тлумачать це правило. Хтось дійсно оформлює відстрочку на період існування підстави (наприклад, до 18-річчя дитини з інвалідністю). Але в більшості випадків відстрочка оформлюється до дати, коли планується закінчення воєнного стану. При цьому дата, коли планується закінчення воєнного стану, - це, звичайно, не прогноз ясновидиці, а дата, зазначена в Указі Президента про оголошення/продовження воєнного стану», - пояснила адвокатка.

Саме тому, сказала вона, на сьогодні більшість з тих, хто вже оформив відстрочку за новим Порядком, мають запис в ВОД про відстрочку саме до 11 серпня.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

Тому для тих, хто має відстрочку до 11 серпня, алгоритм дій такий:

  1. Дочекатись видання Указу Президента про продовження строку проведення загальної мобілізації (не плутати із прийняттям закону, подачею законопроекту і т.д. - нас цікавить саме Указ!)
  2. Скласти заяву про продовження строку дії раніше наданої відстрочки. Форми такої заяви немає, тобто вона подається в довільній формі. 
  3. Зібрати пакет документів, які будете прикладати до заяви.
    Наполягаю на тому, що необхідності подавати заново ті ж документи, які вже подавали разом із заявою на відстрочку, не потрібно, якщо ситуація не змінилась, - Постанова 560 цього не вимагає. Втім, вже прогнозую. що не всі ТЦК та СП погодяться з таким підходом, і подекуди будуть вимагати щоразу повний пакет документів. Тому можете мінімізувати ризики відмови і щоразу подавати повний комплект.
  4. Подати заяву до комісії при ТЦК. 
  5. Чекати результати розгляду.

"Зверніть увагу - комісія сама буде перевіряти інформацію через реєстр. Якщо інформації буде недостатньо - ТЦК та СП направить військовозобов’язаному повідомлення про необхідність подання додаткових документів. Це означає, що відмова в продовженні відстрочки через недостатній пакет документів можлива тільки у випадку, коли ТЦК та СП повідомив про необхідність подачі додаткових документів, але ця вимога була проігнорована", - попередила Тарасенко.

На жаль, додала вона, строки розгляду такої заяви Постановою КМУ 560 не передбачено, як і заборона направляти на ВЛК чи мобілізувати, доки заява розглядається. Тому в якості варіанта уникнути ризику мобілізації в цей період адвокатка пропонує подачу не заяви на продовження відстрочки, а нової заяви на відстрочку з усіма необхідними документами.

Зауважимо, що Верховна Рада 23 липня продовжила дію воєнного стану і мобілізації до листопада, але Указу президента ще немає.

Штрафи за непоновлення даних

В Україні завершилась кампанія з оновлення військово-облікових даних, але багато хто хвилюється, чи можливо отримати штраф у випадку, якщо військово-облікові дані були оновлені, а військово-лікарську комісію не було пройдено. В Генштабі ЗСУ пояснили, що після оновлення даних не відбувається автоматичного скерування на ВЛК. Щоб пройти військово-лікарську комісію, потрібно отримати відповідну повістку. Відтак, штрафів за непройдену після оновлення даних ВЛК не буде.

Українці, яким вписали адміністративну постанову про штраф за непоновлення даних і які з нею не згодні, можуть оскаржити її у судовому порядку. Для цього законом на оскарження передбачено десять днів. На момент розгляду справи працівники ТЦК не мають права повторно штрафувати військовозобов'язаного.

Жодних автоматичних штрафів з 17 липня не передбачено. Штраф можуть виписати впродовж трьох місяців, відколи працівник ТЦК виявив інформацію, що дані не були оновлені, або було порушення мобілізаційного законодавства. Також штраф можуть накласти до одного року з моменту, коли громадянин вчинив адміністративне порушення. 

Нагадаємо, усі, хто невчасно оновив (після 16 липня 2024 року) або взагалі не оновив свої військово-облікові дані, будуть оштрафовані. Відразу усіх штрафувати не будуть, це буде поступовий процес, який займає від трьох місяців до року. А дізнатися про наявність штрафів буде можливо через застосунок "Дія".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube