Чи сплачують єдиний внесок самозайняті особи під час воєнного стану: роз'яснення податкової

Читать на русском

Єдиний внесок нараховується для платників, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів), на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб

Читать на русском
Податок
У податковій розповіли, чи сплачують єдиний внесок самозайняті особи під час воєнного стану

Єдиний внесок нараховується для платників, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів), на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб

В Україні самозайняті особи під час воєнного стану мають право вибору. Вони можуть не платити єдиний внесок протягом його дії та 12 місяців після скасування. У разі якщо платник не отримав дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, то він має право самостійно визначити базу нарахування.

Про це йдеться у повідомленні Державної податкової служби у Дніпропетровській області, повідомляє Судово-юридична газета. Там нагадали, що платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є:

  • фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів),
  • фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності,
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Єдиний внесок нараховується для платників (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів), на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Для платників, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Законом України від 15.03.2022 №2120-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" внесено зміни до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464. Так, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому положення абзацу другого п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.

При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Крім того, Законом України 26.01.2022 №2010-IX "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей", який набрав чинності 19.11.2022, внесено зміни до п. 9-8 розд. VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464, абзацом першим якого встановлено, що платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону №2464, з-поміж осіб, стосовно яких згідно із Законом України від 26.01.2022 №2010-IX "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, якщо вони не є роботодавцями, звільняються за заявою члена сім’ї або платника єдиного внеску, після їх звільнення або після закінчення їх лікування (реабілітації) від виконання обов’язків сплати недоїмки з єдиного внеску, пені та штрафів за її несплату на весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом шести місяців після їх звільнення.

Заяву платник єдиного внеску подає протягом 90 днів після його звільнення. Якщо платник єдиного внеску перебуває на лікуванні (реабілітації) після звільнення, заява подається протягом 90 днів після закінчення його лікування (реабілітації). Термін перебування на лікуванні (реабілітації) підтверджується відповідною довідкою (випискою) установи, в якій проводилося лікування (реабілітація) такої особи.

За осіб, визначених абзацом першим п. 9-8 розд. VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464, єдиний внесок за весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом шести місяців після їх звільнення сплачується у розмірі, порядку і строки, визначені Кабінетом міністрів України, шляхом коштів державного бюджету. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Як сплачується ЄСВ

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума кожної заробітної плати, яку вони платять застрахованим працівникам, пише Факти ICTV. Своєю чергою ФОПи сплачують ЄСВ в залежності від свого доходу. Основна ставка ЄСВ у 2024 році залишатиметься на рівні 22% та стосується таких виплат:

  • заробітної плати,
  • прибутку ФОПів, самозайнятих осіб, членів фермерських господарств,
  • різноманітних грошових винагород.

Загалом мінімальна та максимальна сума єдиного внеску залежить від розміру мінімальної зарплатні. Оскільки з 1 січня 2024 року мінімальна заробітна плата в Україні становить 7 100 гривень, обчислили ЄСВ можна так:

7 100 х 0,22 = 1 562 грн/міс. Саме такий розмір ЄСВ є мінімальним до сплати роботодавцями за працівників, які працюють за основним місцем роботи, а також ФОПами.

У випадку, якщо ФОП не отримав жодного прибутку за місяць чи квартал, він все одно сплачує мінімальний розмір ЄСВ. Відповідно, у кожного працівника чи ФОПа ЄСВ різний, бо залежить від їхнього індивідуального прибутку. До того ж коли працівник отримує зарплату, відпускні, премію чи інші грошові виплати на які нараховується ЄСВ, повинен сплатити єдиний внесок на кожен грошовий дохід.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.