Експерти прогнозують, відключення світла будуть вже у червні
Атаки з боку російських окупантів на об’єкти енергетики України продовжуватимуться. Аби не зіткнутися з блекаутами, вважають експерти, країна потребує впровадження та розвитку електростанцій розподіленої генерації. Мова йде про власну генерацію на території окремої територіальної громади.
Як йдеться у матеріалі Фокус, в основному в країні не працюють електростанції, які рятують саме тоді, коли існує високий попит на електроенергію, за пікових потреб. Аналітик енергетичного сектору Dragon Capital Денис Саква каже, що впровадження та розвиток електростанцій розподіленої генерації — непросте питання, і йдеться саме про реалізацію.
"Враховуючи атаки росії на централізовані системи генерації та розподілу електроенергії, така розподілена генерація життєво необхідна для живлення критичної інфраструктури (водопостачання, каналізація, опалення) в містах. Без цих трьох систем великі міста функціонувати не зможуть. Але велике питання в тому, як саме це реалізувати. Якщо все зав'язати на газ, то в разі пошкодження системи газопостачання (у результаті атак) це зробить такі альтернативні джерела живлення непридатними для розв'язання питання дефіциту. Тобто має бути ще й диверсифікація за паливом також", - зазначив Саква.
Директор із досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович назвав ще одну проблему. Вона полягає у недостатньому подібному досвіду в більшості місцевих громад: від залучення коштів до реалізації проєкту. За його словами, логіка розподіленої генерації свідчить про те, що така система має бути максимально наближена до споживачів і до центрів споживання. Попри переваги розподіленої генерації, зокрема, вищої стійкості до ворожих атак, зменшення втрат електроенергії під час передачі, забезпечення додаткових регулювальних потужностей в енергосистемі, сприяння розвитку місцевих громад і територій, на жаль, потужного масового будівництва об'єктів генерації поки не розпочато.
"Ми бачимо розгортання установок малої потужності в містах. Так, воно вже відбувається, і не тільки як запасні джерела живлення. Вони працюватимуть у мережі, працюватимуть у ринку. Але постає питання: хто буде оператором цих установок, у кого вони перебуватимуть на балансі, хто їх обслуговуватиме, хто, зрештою, буде учасником ринку електроенергії, тобто хто торгуватиме цією електроенергією? Це компетенція, якої поки що немає на місцевому рівні. Це все ж ті компанії, які тривалий час працюють на ринку та знають, як продавати електроенергію та як її постачати, знають правила ринку. Вочевидь, цю прогалину теж треба вирішувати", - зазначив Ніцович.
Експерт наголошує на необхідності регуляторних змін. За його словами, місцева влада може побудувати модель комунального підприємства, на балансі якого побудують об'єкт, але тоді постає питання здобуття цих компетенцій (право на виробництво та розподіл електроенергії).
"Або це може бути модель приватного бізнесу, але тоді має бути чітка та зрозуміла бізнес-модель роботи. Поки що держава декларує, що створює всі належні умови для цього, але ми не бачимо шаленого припливу бізнесу в цей сегмент. Швидше, бізнес реалізує такі проєкти на власних промислових майданчиках, щоб забезпечити власне промислове споживання, аніж організовувати електроенергію для потреб міста або комунальних споживачів", - пояснив експерт.
До переваг розподіленої генерації фахівці відносять саме коротший термін будівництва та введення в експлуатацію. Тобто в умовах енергодефіциту невеликі потужності (ті ж газотурбінні та газопоршневі установки, наприклад) могли б суттєво допомогти з розв'язанням проблеми нестачі електроенергії, особливо у великих містах. За словами Ніцовича, установка невеликої газопоршневої установки на громаду, де вже є підготовлений майданчик, триватиме від 2 місяців.
"Майданчика ще немає? Тож треба готувати певну документацію, домовлятися з операторами мереж, замовляти саме обладнання. На це піде набагато довше часу. Якщо говорити про потужніші установки, такі як газотурбінні, тут і технічне рішення має бути складнішим. Це триватиме ще довше", - додав Ніцович.
Отже, що довше у владі розв'язуватимуть питання, де замовити потрібне обладнання, як і хто їх оплатить, скільки часу піде на розробку всіх документів і підключення до мережі, тим складнішим для українців буде зимовий період — вищим буде ризик регулярних відключень споживачів. Проте перша ластівка весняних обстрілів енергосистеми вже з'явиться на горизонті в червні — за пікового споживання "Укренерго" вимушено відключатиме на декілька годин на добу як промислові підприємства, так і домогосподарства.
Станом на 2 травня в Україні знеструмлені 410 населених пунктів. Через бойові дії є нові знеструмлення у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Харківській, Херсонській областях. Українців просять заощадливо споживати електроенергію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.