Контракт добровольцем у ЗСУ на рік - чи відпускають військових додому після закінчення терміну

Народний депутат Федір Веніславський стверджує, що після закінчення цього часу службу можна не продовжувати

Працевлаштування
Військовозобов'язані, які добровільно прийшли до військкоматів, можуть підписати контракт із ЗСУ терміном на рік

У Верховній раді обіцяють тим, хто добровільно прийшов у ТЦК, річний контракт, а після закінчення терміну — звільнення. При цьому закон про мобілізацію не дозволяє переривати службу під час війни. Про це йдеться у публікації Фокуса. 

Військовозобов'язані, які добровільно прийшли до військкоматів, можуть підписати контракт із ЗСУ терміном на рік. Народний депутат Федір Веніславський стверджує, що після закінчення цього часу службу можна не продовжувати.

"Якщо людина прийшла без повістки, вона має право укласти контракт на зарахування на військову службу. Це буде не мобілізований, а людина, яка добровільно вступила на службу за контрактом", - пояснив Веніславський.

Однак його слова резонують із нормами законопроєкту про посилення мобілізації, який діє з 18 травня. Ще на стадії розгляду з документа викреслили норму про демобілізацію через 36 місяців служби, тобто трьох років. Наразі покинути лави ЗСУ не можуть і добровольці, які воюють від початку повномасштабного вторгнення армії Росії. Відомостей про пропозицію мобілізованим у ТЦК підписати річні контракти до коментаря Веніславського не було.

Під час дії воєнного стану будь-якому чоловікові на вулиці можуть вручити повістку для уточнення даних. Далі він зобов'язаний пройти медкомісію і в разі визнання придатним на нього чекає служба в ЗСУ до кінця особливого періоду.

Контракти продовжують "автоматом"

Пресофіцер 47-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) Анастасія Блищик говорить, що до них у підрозділ нещодавно прийшов доброволець і підписав контракт на три роки. Про річні контракти навіть мови не було.

"Тих, хто уклав контракти до повномасштабної війни з РФ, досі не звільнили від служби, строки дії їхніх контрактів давно минули. Усі продовжують служити, це вимога системи Збройних сил. Піти в ТЦК, оформити контракт на рік і повернутися додому — ніколи не зустрічала такого", - описала Блищик реальну ситуацію.

У частини солдатів 47-ї ОМБр контракт завершувався до 24 лютого 2022 року, багатьом за тиждень до цієї дати веліли здати зброю, каски і бронежилети. Однак додому бійці так і не потрапили, контракти всім продовжили "автоматом".

"Особисто у мене контракт із ЗСУ до оголошення демобілізації. Виходить, що люди воювали до великої війни кілька років, а зараз можна прийти в ТЦК, послужити рік і піти додому, попри відсутність демобілізації? Виглядає дивно", - прокоментувала військова.

В умовах війни після завершення контракту військовослужбовець знову потрапляє під загальну мобілізацію. Якщо чоловіка за повісткою викликали до військкомату і він заздалегідь не домовився, де служитиме, його пошлють "туди, куди потрібно Батьківщині", каже офіцер ЗСУ, колишній народний депутат Ігор Лапін.

"Поняття демобілізація або звільнення з підрозділу у зв'язку із закінченням контракту немає", - додав Лапін.

У батальйоні БПЛА "Ахіллес" у складі 92-ї ОШБр контракт на службу триває щонайменше два роки. Про це зазначив командир підрозділу Юрій Федоренко.

"У Силах оборони України діють контракти на два або п'ять років і до завершення особливого стану. У нас у підрозділі — на два роки, з яких підготовка бійця займає до п'яти місяців. Підписувати контракт на рік сенсу немає: людина провоює півроку і потім піде у своїх справах", - розповів військовий.

Потрібно мати на увазі, що в умовах війни контракти після їх закінчення продовжаться автоматично. Позиція Федоренка полягає у тому, щоб демобілізацію не проводити.

"Який може бути термін служби, якщо ворог наступає. Моя позиція полягає в тому, щоб демобілізацію не проводити. Потрібна достатня комплектація ЗСУ для проведення ротації", - підсумував Федоренко.

Грошове забезпечення військовослужбовців за контрактом

Як йдеться у публікації "TSN.ua", розмір грошового забезпечення військовослужбовців за контрактом рядового, сержантського і старшинського складу залежить від: посади, військового звання, тривалості, інтенсивності й умов військової служби, кваліфікації. Можуть застосовуватися надбавки за особливості проходження служби, режим секретності. Доплати для військовослужбовців також передбачені за науковий ступінь, вчене, почесне чи спортивне звання. Щомісячне грошове забезпечення: мінімальна сума — 20 тисяч гривень

  • за укладання першого контракту встановлено одноразову грошову винагороду військовослужбовцям в таких розмірах: рядовим — 8, сержантам (старшинам) — 9 розмірів прожиткових мінімумів,
  • додаткова винагорода — надбавки, встановлені на період воєнного стану становить 30, 50 і 100 тисяч гривень.


30 тисяч гривень — отримують військовослужбовці, які виконують завдання:

  • у складі угруповань військ чи резерву головнокомандувача Збройних сил України, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних сил України, які здійснюють управління чинними угрупованнями військ;
  • з протиповітряного прикриття та наземної оборони об’єктів критичної інфраструктури;
  • із забезпечення наявних угруповань військ в районах ведення бойових дій згідно з бойовими (логістичними) розпорядженнями.

50 тисяч гривень — отримуватимуть військовослужбовці, які виконують бойові завдання в складі органів військового управління, що керують підрозділами першого ешелону оборони або наступу на лінії зіткнення. Перелік таких органів затверджується Головнокомандувачем або Генеральним штабом Збройних сил України. 100 тисяч гривень — отримуватимуть військовослужбовці, які виконують бойові завдання на лінії зіткнення з противником. Те ж стосується і сімей полонених та зниклих безвісти — виплати в 100 тисяч гривень для них також зберігаються. 100 тисяч гривень також отримуватимуть за час виконання бойових завдань:

  • військовослужбовці ракетних військ і артилерії,
  • льотчики за час виконання польотів у районах ведення бойових дій,
  • моряки,
  • військові медики (2023 їх виділили в окрему категорію як військовослужбовців, які матимуть винагороду 100 тисяч гривень щомісяця),
  • зенітно-ракетні війська та протиповітряні війська, які виконують завдання в районі проведення бойових дій.

У разі отримання поранення військовослужбовець отримуватиме винагороду у 100 тисяч гривень протягом усього часу лікування. Крім того, виплачується компенсація за піднайм житла для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube