Нацбанк України знизив облікову ставку - яка ситуація з інфляцією

Читать на русском

Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг війни

Читать на русском
НБУ
Облікову ставку знижено до 14,5% з 15 березня 2024 року

Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг війни

Правління Національного банку України ухвалило рішення знизити облікову ставку з 15% до 14,5% із 15 березня 2024 року. Подальше сповільнення інфляції, збереження стійкої ситуації на валютному ринку, а також позитивні зрушення у питаннях отримання зовнішньої допомоги дають підстави раніше відновити цикл пом’якшення процентної політики. На початку 2024 року інфляція сповільнювалася швидше, ніж очікувалося - у лютому знизилася до 4,3% у річному вимірі. Про це 14 березня повідомили у пресслужбі регулятора. 

За оцінками НБУ, інфляція залишатиметься в межах цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у найближчі місяці та лише помірно пришвидшиться в другому півріччі. Поступове зростання доходів українців і підвищені витрати бізнесу в умовах війни підживлюватимуть інфляційний тиск. Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг війни.

"Враховуючи подальше сповільнення інфляції та стале поліпшення очікувань, стійку ситуацію на валютному ринку, а також часткове зниження ризиків, пов’язаних з отриманням міжнародної допомоги, правління НБУ вирішило знизити облікову ставку на 0,5 в. п. – до 14,5%", - вказали в НБУ.

Пом’якшення процентної політики підтримає відновлення економіки, не створюючи загроз для макрофінансової стійкості. Новий рівень ставок за операціями НБУ є достатнім для підтримання привабливості гривневих активів, курсової стійкості та збереження помірної інфляції. Зокрема, для цих цілей НБУ планує зберегти операції з тримісячними депозитними сертифікатами (ДС) як дієвий елемент операційного дизайну процентної політики, що довів свою ефективність за останній рік. Водночас в умовах циклу пом'якшення процентної політики та стійкого уповільнення інфляції необхідність у суттєвій різниці між ставкою за цією операцією та обліковою ставкою зменшується.

"З огляду на це НБУ знижує ставку за тримісячними ДС на 1,5 в. п. – до 17,5%. Крім того, НБУ зменшує ставку за кредитами рефінансування на 1,5 в. п. – до 19,5%. Ставка за ДС овернайт і надалі відповідатиме рівню облікової ставки", - додали в НБУ. 

 Що буде з цінами?

Інфляція впродовж минулого року стрімко знизилася. Якщо в перший рік повномасштабної війни споживчі ціни зросли на 26,6%, то минулого року – на 5,1%.  До чинників, які сприяли зниженню інфляції у 2023, слід віднести:

  • гарні врожаї, завдяки яким суттєво сповільнилося зростання цін на продукти;
  • помірніший вплив на витрати бізнесу з боку сировини та логістики. У всьому світі дешевшала нафта. Також були налагоджені альтернативні шляхи постачання товарів, що вплинуло на вартість їхньої доставки;
  • фіксування тарифів на окремі житлово-комунальні послуги (газ, опалення, гарячу воду).

Заходи НБУ з підтримання стійкості валютного ринку також допомогли приборкати інфляцію. У результаті ситуація на валютному ринку залишалася контрольованою, а курсові коливання були незначними. Надалі інфляція залишатиметься помірною. У найближчі місяці вона буде близькою до поточних рівнів (близько 5%), а в другому півріччі дещо пришвидшиться – до 8,6% наприкінці року.

Основною причиною цього будуть дещо скромніші врожаї, адже минулого року високу врожайність аграріям забезпечили надсприятливі погодні умови, а цього року вони, ймовірно, будуть близькими до середніх кліматичних норм. Крім того, зберігатиметься негативний вплив війни на витрати бізнесу. Водночас НБУ очікує, що в наступні роки разом із поліпшенням безпекової ситуації інфляція знову знизиться до цільового діапазону 4–6%.

Чому так часто звучить побажання про «просте жіноче щастя» і що саме воно собою представляє? Розглянемо цю тему разом з історичкою Іриною Ворожбит, яка допоможе з'ясувати, чому саме така формулювання використовується та яке значення несе це «просте жіноче щастя».

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.