Нацбанк знизив облікову ставку: яка зараз ситуація

У листопалі інфляція знизилася до 5,1%

Нацбанк України
НБУ знизив облікову ставку до 15%. Колаж: Інформатор

Правління Національного банку України знизило рівень облікової ставки з 16% до 15%. Відповідне рішення ухвалили у четвер, 14 грудня. У силу воно вступає з 15 грудня.

Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу з монетарної політики. За його словами, інфляція у листопаді знизилася навіть швидше, ніж очікувалося – до 5,1%.

“Це рішення узгоджується зі сповільненням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань, що сприятиме збереженню привабливості гривневих інструментів для заощаджень”, – пояснив Пишний.

Регуляор очікує, що показники інфляції протягом грудня залишатимуться близькими до поточних рівнів. Водночас зберігаються ризики її пришвидшення через логістичні труднощі на західних кордонах та швидше вичерпання ефектів від значних урожаїв. Передусім, йдеться про овочі.

“З огляду на те, що зниження облікової ставки не створить ризиків для привабливості заощаджень у гривні на тлі подальшого зниження інфляції та поліпшення інфляційних очікувань, а також успішної адаптації валютного ринку до нового курсового режиму, НБУ продовжує цикл пом’якшення процентної політики”, - підкреслив голова НБУ.

Так, з 15 грудня 2023 року облікова ставка, а разом з нею і ставка за основною операцією НБУ з розміщення депозитних сертифікатів овернайт встановлюються на рівні 15%. Крім того, на 1 в. п. знизять й інші ставки:

  • ставка за тримісячними депозитними сертифікатами – до 19%;
  • ставка за кредитами рефінансування – до 21%.

Облікова ставка в Україні

Облікова ставка - це відсоток по кредитам, який центральний банк встановлює для комерційних банків. Вона визначає вартість грошей, яку комерційні фінустанови отримують при взятті кредиту від центробанку. Облікова ставка також впливає на процентні ставки, за якими банки надають кредити своїм клієнтам.

Зниження облікової ставки означає, що центральний банк позитивно оцінює прогноз по інфляції, а тому зменшує процентну ставку, за якою він надає кредити комерційним банкам. Це може мати наступні наслідки:

  1. Зниження процентних ставок для клієнтів. Комерційні банки зазвичай передають зміни облікової ставки своїм клієнтам. Таким чином, зниження облікової ставки призводить до зниження процентних ставок на кредити та іпотеки, що робить їх більш доступними для позичальників.
  2. Збільшення запиту на кредит. Зниження облікової ставки зазвичай стимулює попит на кредити, оскільки вони стають дешевшими для позичальників. Це може стимулювати підприємства та особистих споживачів брати кредити для розширення бізнесу, вкладання у нові проекти або придбання товарів та послуг.
  3. Збільшення інвестицій та економічного зростання. Зниження облікової ставки може також стимулювати інвестиції, оскільки підприємства можуть отримати доступ до дешевших кредитів для розширення своєї діяльності. Це може призвести до зростання виробництва, збільшення зайнятості та загального економічного зростання.
  4. Зниження вартості валюти. Зниження облікової ставки може призвести до зниження вартості національної валюти, оскільки іноземні інвестори можуть менше зацікавлені в інвестуванні в країну з низькими процентними ставками. Це може зробити експорт товарів більш конкурентоспроможним, але збільшити вартість імпорту.

Востаннє НБУ прийняв рішення різко знизити облікову ставку у жовтні. Вона зменшилася аж на чотири відсотки: з 20% до 16%. Рішення регулятора було досить раптовим та неочікуваним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube