Обмін інформацією про криптоактиви між країнами-членами ЄС набуде чинності з 2026 року
Наприкінці грудня Уряд затвердив Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки, де передбачено, як буде реформуватись податкова та митна система України. Зокрема і те, як відбуватиметься урегулювання обороту віртуальних активів. Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів України.
В Нацстратегії зазначається, що останніми роками обсяги використання криптоактивів зростають і змінюють підходи як до проведення розрахунків, так і способів інвестицій.
При цьому в Євросоюзі вже ведеться робота над підходом до оподаткування ПДВ операцій з віртуальними активами, з огляду на специфіку їх окремих видів, таких як взаємозамінні токени (non-fungible tokens), що можуть використовуватись як цифрове посилання на об’єкти інтелектуальної власності.
Ключове питання в формулюванні виважених підходів до податкової політики — можливості для податкових органів отримувати якісну інформацію для здійснення належного контролю.
«У червні 2023 року Комітет з фіскальних питань ОЕСР затвердив «Систему звітності про криптоактиви» (CARF) та поправки до Загального стандарту звітності (CRS), а також відповідні коментарі та рамки обміну інформацією, які тепер у сукупності представляють міжнародні стандарти автоматичного обміну інформацією з податкових питань. CARF передбачає автоматичний обмін податковою інформацією про криптоактиви і був розроблений для того, щоб впоратися зі стрімким зростанням ринку криптоактивів і гарантувати, що нещодавні досягнення у сфері глобальної податкової прозорості не будуть поступово нівельовані», — йдеться у Нацстратегії.
У вересні минулого року Глобальний форум ОЕСР оголосив про початок роботи над створенням необхідних рамок для забезпечення широкої імплементації CARF. Мандат «Групи CARF» полягає у виконанні наступних завдань:
Зі свого боку, Парламент ЄС схвалив Регламент (ЄС) № 2023/1114 від 31 травня 2023 року про ринки криптоактивів — Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA). Цей нормативно-правовий акт має допомогти впорядкувати технологію розподіленого реєстру та регулювання віртуальних активів в ЄС, при цьому захищаючи користувачів та інвесторів.
А у жовтні минулого року внесено зміни до Директиви Ради ЄС від 15 лютого 2011 року № 2023/2226 «Про адміністративне співробітництво», якими передбачено створення системи звітності, що вимагатиме від постачальників криптопослуг звітувати про транзакції, здійснені клієнтами з ЄС. Це має допомогти податківцям відстежувати торгівлю криптою та отримані доходи, тим самим знижуючи ризик податкового шахрайства та ухилення від сплати податків.
«Передбачається, що обмін інформацією про криптоактиви між країнами-членами ЄС набуде чинності з 2026 року. Відповідно до Правил DAC8, перелік віртуальних активів, щодо яких має здійснюватися обмін податковою інформацією, має визначитись відповідно до Регламенту MiCA. Передаватимуться також податкові ідентифікаційні номери (ІПН) зацікавлених осіб», — йдеться Нацстратегії.
Також в Нацстратегії зазначається, що протягом поточного року із залученням міжнародних партнерів з розвитку Україна має провести аналіз різних варіантів оподаткування віртуальних активів. Мета — розробка керівних принципів, узгоджених правилами ЄС щодо обміну інформацією (DAC8) та ініціативами Глобального форуму ОЕСР. Ці керівні принципи будуть основою для розробки проєкту закону про внесення змін до ПКУ щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.