Не лише Mastercard і Visa: навіщо НБУ просуває платіжну систему Простір

Якщо більша частина державних трансфертів проходять через ПРОСТІР, то українська економіка продовжуватиме працювати навіть у випадку відключення іноземних платіжних систем через хакерську атаку

Регулятор просуває національну платіжну систему, для чого це потрібно
НБУ

В Україні понад 99% операцій з наявних карткових систем здійснюються через Mastercard і Visa, а на платіжну систему "Простір" від НБУ припадає лише 1%. Проте регулятор продовжує просувати цю систему. У Нацбанку називають "Простір" інструментом, який зможе забезпечити обслуговування внутрішньодержавних карткових операцій у разі настання форс-мажорних обставин на платіжному ринку. 

Як передає LIGA.Бізнес, регулятор планує розширювати емісію карток "Простір". На думку представників НБУ, ця система здатна ефективно і в короткостроковій перспективі сприяти оптимізації витрат банків завдяки економічно вигідним тарифам на оброблення трансакцій. Фінансовий аналітик Максим Орищак пояснив, що якщо більша частина платежів проходитиме через цю систему, то держава матиме змогу самостійно регулювати вартість транзакцій.

"Якщо інформація про платежі агрегується всередині країни, а не йде за кордон, податкові органи можуть підвищити свою ефективність, отримавши доступ до цих даних. Найкраще збирання податків – це соціальні виплати, держпрограми тощо", - додав аналітик.

На думку експерта, власна національна платіжка система дозволяє країні стати більш автономною, захищеною від зовнішніх шоків. Йдеться про те, що якщо бюджетники та більша частина державних трансфертів проходять через ПРОСТІР, то українська економіка продовжуватиме працювати навіть у випадку відключення іноземних платіжних систем.

Україні не загрожує відключення міжнародних платіжних систем, адже зазвичай це стосується запроваджень санкцій проти держави. Однак є й загрози іншого характеру. Наприклад, хакери або екстрене фінансове розмежування у разі конфлікту США та Китаю, нова пандемія тощо.   

"Гарантувати стабільність роботи платіжної інфраструктури в Україні у форс-мажорних умовах зможе лише сама країна. Інші в цей момент можуть бути зайняті своїми проблемами. Тому наполегливість під час впровадження системи ПРОСТІР, можливо навіть надмірна, на дистанції може бути цілком виправданою", - зауважив Максим Орищак. 

Член правління ПриватБанку з питань роздрібного бізнесу Дмитро Мусієнко розповів, що цього року картки "Простір" з'являться в усіх відділеннях банку. Він додав, що за бажанням з цією платіжною системою можна буде отримати картки для виплат. Також на співпрацю з системою НБУ погодився Креді Агріколь Банк, що належить французькій банківській групі Crédit Agricole.

В успіх вірять не всі

У перспективи такої ініціативи регулятора не вірять у Глобус Банку Олени Сильнягіної. Хоча при цьому фінансова установа є учасником НПС ПРОСТІР. Таку позицію заступниця голови правління Глобус Банку Анна Довгальська пояснила тим, що для ефективної емісії необхідний високий рівень попиту, а про це наразі не йдеться. Однак у "Глобус Банку" зазначають, що система НБУ має в собі певні переваги.

"Головний плюс НПС ПРОСТІР в тому, що вона універсальна. Є різноманіття дебетових і кредитних карток, картки з посвідченням особи, пенсійні картки тощо. Крім того, для певної категорії громадян (переважно людей похилого віку) ця система може бути зручною через те, що вона державна (звісно, це може бути виключно суб’єктивним рішенням громадянина). Проте картки цієї системи наразі є лише одним із конкурентних варіантів для клієнта. Вибір – це завжди добре для клієнта", - зазначила Анна Довгальська.     

Наразі до системи "Простір" уже підключені дві небанківські установи. Йдеться про АТ "Укрпошта", а також ТОВ "НоваПей".

НПС Простір   

"Простір" - це державна платіжна система. Розрахунки за товари та послуги в ній відбуваються за допомогою електронних платіжних засобів. У НБУ зазначали, що система створена з дотриманням відкритих міжнародних стандартів. Робота "Простору" спрямована на збільшення рівня національної платіжної безпеки та підтримки безготівкової економіки в Україні. 

"Недовідставка" Валерія Залужного, обмеження прав чоловіків у новій версії законопроєкту про мобілізацію та сексистський скандал з "хабалкою" від блогерів - усі важливі події тижня у відеоогляді від Інформатора.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube