Освіта, медицина та інше: де можна застосувати блокчейн, крім криптовалюти

У яких галузях можна ефективно застосувати технологію блокчейну

Технологія блокчейну може заощадити мільярди доларів у медицині, освіті та інших сферах
Технології

Сьогодні блокчейн асоціюється в першу чергу з криптовалютою. Однак насправді ця технологія може застосовуватися і в інших галузях. Є щонайменше кілька інших сфер, де цей інструмент може стати в пригоді.

Як передає видання OBOZ.UA, блокчейн - це децентралізована база даних, яка забезпечує високий рівень прозорості та безпеки. Завдяки цьому підвищується довіра між учасниками будь-якої системи. Цей інструмент використовують не тільки у фінансах, але й у медицині, освіті тощо.

Фінансова сфера. Згідно з даними дослідження техногіганту IBM, станом на 2028 рік близько 91% банків у всьому світі інвестували кошти в проєкти, які пов'язані з блокчейном. Зокрема, це стосується і криптовалюти: вперше технологія блокчейн була втілена у її сучасному вигляді у мережі Bitcoin (з 2009 року). З того моменту найчастіше блокчейн пов'язують саме з віртуальними активами. 

Криптобіржі. Це найбільш розповсюджений спосіб торгівлі криптовалютою. На одній з найбільших європейських централізованих криптобірж родом з України WhiteBIT представлено понад 350 торгових пар, 270 активів та 10 державних валют. Середньодобовий обсяг торгів становить понад 2,7 мільярда доларів. 

Цьогоріч біржа запустила свій власний блокчейн. Йдеться про WB Network. У його основі лежить Proof-of-Authority (PoA). Це алгоритм консенсусу на основі репутації "валідаторів", а нативною монетою мережі стала WBT Coin (WBT).

Токенізація активів. Це фіксація прав на певні цінні товари у криптовалютному токені. Зокрема, нерухомість, акції та інші активи. Особливістю є те, що такі токени підробити практично неможливо, адже вони прив’язані до вартості оригінального активу, їхня вартість не така волатильна, як у криптовалют.

Сфера логістики. Завдяки блокчейну в логістиці можна скоротити витрати. Переваги цієї технології вже оцінили Walmart, Nestle та MediLedge та інші. Оскільки вся інформація про вантаж фіксується в блок-ланцюжок, це розв'язує проблему низької правдивості інформації. В результаті процес формування вартості вантажу стане прозорішим, а розбіжності та підробки в документації нівелюються.

Охорона здоров'я. Завдяки блокчейну можна послабити тиск на глобальну систему охорони здоров'я, яка виснажилася за час пандемії COVID-19. Згідно з даними дослідження Synaptic Health Alliance, провадження цієї технології дозволить економити 2 мільярдів доларів щороку. 

Медичні карти. Йдеться про карти, які створені на базі блокчейну. Вони дозволять шифрувати за допомогою хеш-функції всі лікарняні дані пацієнта (наприклад, нотатки лікаря, рецепти чи результати аналізів), не передаючи при цьому його особисті дані у систему. Розшифрувати дані можна лише зі згоди пацієнта. Це може спростити роботу, зокрема, страховим компаніям. 

Сертифікація дипломів. Збереження підтверджувальних документів (свідоцтва, диплом, сертифікат тощо) у блокчейн дозволить скоротити час на їхній збір, передачу, а також перевірку кваліфікації викладачів. Завдяки тому, що блокчейн не дає змінювати внесені до мережі дані, такі документи можуть автоматично рахуватися завіреними.

Зокрема, технологія блокчейну може дати можливість  безпечно та з мінімальними фінансовими витратами обмінюватися відкритими освітніми ресурсами. Крім того, це спосіб забезпечити універсальний доступ до таких матеріалів.

Цифрова освіта в Україні

Нещодавно стало відомо, що в Україні стартує національний проєкт з навчання лідерів цифрової трансформації. У Мінцифри зазначили, що цифрова трансформація - один з пріоритетів держави. У міністерстві також наголошують, що наша держава одна з перших у світі запровадила посаду CDTO. Наразі 55 заступників із цифрової трансформації працюють у міністерствах, обладміністраціях та міськрадах. 

"Нам потрібно більше ефективних менеджерів, які пришвидшуватимуть цифровізацію. Тому запускаємо CDTO Campus – місце, де формують цифрових лідерів. Ми розробили програми, які допоможуть вдосконалити знання і навички чинним та майбутнім CDTO", - зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube