Корупційна схема в системі податкових накладних активно працює, і про неї обізнана велика кількість людей
Президент нарешті почув обурення і нескінченні скарги представників бізнесу на свавілля податківців і визнав проблему з податковими накладними. Саме такі висновки можна зробити з його щоденної вечірньої промови. Чи буде після цього покладено кінець одній з найнебезпечніших корупційних складових в податковій політиці країни? Про неї неодноразово писав Інформатор, постійно вказуючи на неприпустимі дії з боку Гетманцева та його ставлеників в ДПС України .
Дослівно Володимир Зеленський сказав:
«Чітко визначені кроки, які допоможуть і українським підприємцям, і державним інституціям вирішити увесь той комплекс проблем, про який багато говорилося цими тижнями. Як і домовилися урядовці з представниками бізнесу, буде сформовано Раду з підтримки підприємництва, і до її складу увійдуть представники саме бізнесу», - повідомив він в першу чергу.
Також Зеленський сказав, що уряд представить зміни до закону про Бюро економічної безпеки та деяких інших законів, щоб максимально обмежити потенціал будь-якого можливого тиску на «білий», легальний бізнес.
«Також має бути проведений аудит системи моніторингу ризиків податкових накладних, треба зняти всю проблематику з податковими накладними. І багато іншого – все детально є в указі», - зауважив він і запевнив, що держава свою частину морального договору з бізнесом виконає.
Слова Зеленського закріплені його Указом «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 січня 2024 року "Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану".
У жовтні 2022 року, уряд спровокував стрибок блокувань податкових накладних, внісши зміни до системи автоматичного адміністрування ПДВ.
Блокування накладної здійснюється системою автоматичного адміністрування ПДВ - на підставі закладеного у неї алгоритму. Податкові накладні надають підприємствам право на зменшення своїх зобов'язань з ПДВ або навіть на отримання бюджетного відшкодування.
Після того, як система блокує податкову накладну, підприємство має право звернутися до податкової щодо її розблокування. Рішення щодо розблокування ухвалює комісія з працівників податкової.
Поле для корупції на перший погляд виключається. Але бізнес знає: якщо ця система запідозрила ваше підприємство в порушеннях, то ви потрапите під прес, позбудетеся податкових кредитів і зіткнетеся з іншими проблемами, дізнавшись на своїй шкурі, що таке свавілля чиновників. І тут без того, щоб «порішати питання» не обійтися.
Діючий співробітник податкової пояснив Інформатору, що існує три варіанти дій для бізнесу, якщо накладні блокуються системою.
Перший — визнати провину і виплатити те, що вимагає податкова. Біда в тому, що як правило податкова вимагає більше, ніж треба. Причому, такі дії, по суті, є визнанням провини.
Майже кожну фінансову дію ризикованого підприємства перевірятимуть в індивідуальному порядку. Це може призвести до того, що ведення бізнесу стане неможливим.
Другий варіант — довести свою правоту. Це буде надзвичайно складно. Якщо, звичайно, не звертатися до «рєшал» у податковій. Відома навіть такса — 15-30 % від заблокованої суми, залежить від репутації підприємства: чим репутація краща, тим відсоток нижчий.
«Біда в тому, що часто «рєшали» нічого не вирішують, просто беруть у вас гроші», – визнає наше джерело з податкової.
Друга біда в тому, що…без «рєшал» може нічого не вийти.
Третій варіант, який називає наше джерело в податковій — йти до суду й там доводити, що не винен. Але насправді, цей шлях найскладніший — довго, дорого і часто марно.
Втім, саме в цьому, третьому варіанті, Інформатор побачив найцікавіше.
У Києві адвокатські бюро, що займаються проблемами з податками, знаходяться у престижних офісах. Перед входом може бути купа дорогих автомобілів. Візуально видно, що бізнес йде прекрасно. Але інформації там звичайно немає.
Проте, поважні адвокатські бюро слідкують за своєю репутацією та не займаються сумнівними "схемами". Адвокати взагалі не люблять ділитися інформацією, це відомий факт. Але іноді за них говорить сама система.
Так сталося в розмові з адвокатом компанії ADA Group Андрієм Тамошюнасом. Він добре відомий в бізнес-колах, веде блог на ресурсі «бухгалтер 911», в якому каже, що має загальний «податковий» стаж понад 16 років, а сфера діяльності — «оптимізація податків та бізнесу — захист від кримінального переслідування власників бізнесу».
Те, що Інформатору розповів Тамошюнас, викликає, м’яко кажучи, подив. Цитуємо його дослівно:
"Було 95 % рішень на користь платників, потім десь статистику бачив 97 %. Я вам так скажу: воно йде, знаєте, як лавинами: заблокували масово, відпустили, заблокували, трохи відпустили, трохи знов заблокували. Таке враження, що вони це роблять, як під якусь дату, під план…", – розповідає Тамошюнас, посилаючись на відомі йому дані судової статистики.
У корупційній системі, де податкова блокує роботу бізнесу, а "спеціально навчені" адвокатські компанії знімають всі блокування, отримуючи хабарі під виглядом гонорару за послуги, є ще один момент, що робить її безпечною. Ті представники бізнесу, які дали хабар-гонорар, як і адвокати, звичайно теж будуть мовчати.
Але система видає сама себе: вдумайтеся, 97% позитивних рішень за позовами проти податкової! Для порівняння: кількість виправдувальних вироків у кримінальних справах — 1%.
Щоб встановити, як працює корупційна схема з податковими накладними, які блокуються через комп'ютерну систему СМКОР, а потім це оскаржується в судах, Інформатор переговорив з представниками різних сфер — економісти, чиновники, політики, підприємці. Не всі погодилися висловлюватися публічно. Але ми врахували всі думки.
Велика частина наших співрозмовників впевнена: корупційна схема активно працює. Про неї обізнана велика кількість людей. Всі переконані, що творцем схеми є голова податкового комітету ВР Гетманцев. Проте переконання не ґрунтується на очевидних доказах. Тому ми нікого не звинувачуємо.
Але ми вважаємо поведінку Гетманцева підозрілою, як і той факт, що він, мабуть, єдиний великий політик в країні, який як і раніше стверджує, що постраждалих від блокування декларацій — всього 1%. Ось що ще викликає підозри:
У нашій схемі податкова просто накладає санкції на підприємців, а вирішують питання через суд і адвокатів. Яким боком тут Гетманцев? Він добре розумається на темі податків та закону як доктор юридичних наук. Більше того, він довгий час був адвокатом та юристом «МолодьСпортЛото» (МСЛ). Як правник, Гетманцев став помічником сумнозвісного депутата Сівковича, зрадника України, звинуваченого в зраді і втік до Росії у 2014 році. Від Сівковича Гетманцев і отримав квиток у велику політику.
Висновок напрошується наступний: щоб побудувати корупційну схему такого масштабу, потрібна людина, яка однаково добре розбирається і в податках, і в праві, і притому наділена значною владою. Якщо зараз така людина і є, то це саме Данило Гетманцев.
Безумовно, все це — лише підозри. Немає юридично значущих доказів, що саме він створив корупційну схему, за допомогою якої держава кошмарить бізнес, змушуючи відкуповуватися через адвокатів. Але «Інформатор» вважає за необхідне поділитися своїми підозрами з громадськістю. Можливо, ці підозри стануть відправною точкою розслідування правоохоронних органів.
Нагадуємо, більш докладно про Гетманцева і його діяльність можна прочитати в матеріалах Інформатора тут, тут і тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.