Шмигаль дав однозначну відповідь щодо можливості продовження транзиту російського газу в Європу після 2024 року

Читать на русском

Україна не збирається говорити з росіянами і продовжувати контракт

Читать на русском
Газ, транзит
Транзиту газу після закінчення контракту продовжено не буде

Україна не збирається говорити з росіянами і продовжувати контракт

Нагадаємо, що прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Україна готова пропускати російський газ через свою територію навіть після закінчення поточної угоди про транзит у 2024 році. Нібито є певні домовленості. Проте, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль дав на цю заяву однозначну відповідь.

Прес-служба Шмигаля оприлюднила відповідь прем’єр-міністра на слова Роберта Фіцо. Нагадаємо, що під час останньої зустрічі очільників урядів, словацький прем’єр повідомив, що виникла домовленість про те, що транзит російського газу через Україну, «ймовірно, продовжиться, і це чудова новина». Слова Фіцо цитував Bloomberg.  У свою чергу, Шмигаль відповів коротко і чітко:

«Позиція української сторони однозначна: транзитний контракт закінчується в кінці року, ми не збираємося говорити з росіянами і продовжувати контракт», - наголосив Прем’єр.

Про це український прем’єр сказав своєму словацькому колезі, заявили у прес-службі Шмигаля. Втім, Bloomberg повідомляло, що зверталося до прес-служби Шмигаля із запитом на коментар, проте відповіді не було. У "Газпромі" та "Нафтогазі" від коментарів відмовилися.

Проте зазначимо, що раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що після завершення контракту на транзит газу з росією Україна не вестиме перемовини про його продовження.

Крім того, в жовтні 2023 року у державній компанії "Нафтогаз України" заявили, що вона наразі не планує продовжувати контракт з росією на транзит російського газу до країн ЄС. Голова правління підприємства Олексій Чернишов підкреслив, що це станеться лише після завершення вже існуючого контракту на постачання, тобто наприкінці 2024 року. На цей час росія заплатила не більше 70% по нині працюючій угоді.

"Ця угода завершиться до кінця 2024 року, і ми не маємо намірів чи ініціативи її продовжувати (…). Ми не будемо ініціювати продовження цього транзиту. Контракт завершиться – транзит зупиниться", – заявив чиновник.

Що очікує українську ГТС, коли транзит російського газу припиниться

Керівниця аналітичного центру Dixi Group Олена Павленко нагадала, що схвалена ЄС програма REPower EU, передбачає скорочення споживання викопного палива, і передусім – російського газу, що надходить трубопроводами. Якщо вона й надалі впроваджуватиметься такими ж темпами, як нині, то "є шанси, що в кінці 2024 року не буде потреби переукладати договір ні з ким".

Якщо ж наступного року країни ЄС, які все ще купують російський газ, скажуть, що не можуть обійтися без нього, теоретично можливо, що вони укладатимуть угоди напряму з "Газпромом". Україна не буде стороною цих угод, а європейські компанії замовлятимуть потужності української ГТС. При цьому, очевидно, що це будуть якісь короткострокові контракти, а точка приймання газу перейде на східний кордон України.

Допомогти може також і послуги зі зберігання газу, адже для власне українських потреб потрібно лише половина від обсягів тих сховищ, що має Україна. Рештою можуть користуватися інші країни. А якщо підземні сховища знову об’єднати із трубопровідною системою, з якою вони є одним технологічним комплексом (і були роз’єднані лише нещодавно під час анбандлінгу "Нафтогазу"), то в оператора ГТС з’являться додаткові можливості заробляти гроші на зберіганні газу. Тоді тарифи на транспортування можна підіймати не так різко.

Зустріч Шмигаля та Фіцо

У середу, 24 січня, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо приїхав в Ужгород для зустрічі з українським колегою Денисом Шмигалем. За словами Шмигаля, сторони підписали документ "про довіру та повагу" між двома державами. Також на перемовинах були досягнуті такі домовленості:

  • уряд Словаччини не блокуватиме купівлю Україною зброї та техніки у словацького бізнесу;
  • співпраця у питанні поставок з боку словацької компанії техніки для зведення оборонних рубежів;
  • Словаччина підтримає програму Ukraine Facility, яка передбачає виділення Україні 50 млрд євро з боку Європейського Союзу;
  • прем’єр Словаччини Роберт Фіцо запевнив у повній підтримці євроінтеграційних прагнень України.

Окрім того, Фіцо запевнив, що Словаччина підтримає виділення Україні 50 млрд євро з боку ЄС протягом наступних чотирьох років. Також Братислава не буде блокувати продаж Україні зброї та техніки словацьким бізнесом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.