Як впливає дохід, отриманий від ОВДП та інших цінних паперів на отримання субсидії на житлово-комунальні послуги
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) є досить популярною формою інвестування. Випускає ОВДП Мінфін, а погашення їх за номіналом гарантоване державою. Про те, чи може їх наявність стати перешкодою для отримання субсидій пише 26 квітня finance.ua.
Багато українців цікавляться, як впливає дохід, отриманий від ОВДП та інших цінних паперів на отримання субсидії на житлово-комунальні послуги? На перший погляд, логіка має бути наступною – якщо не стягується податок на прибуток та військовий збір, то доходи, отримані від облігацій, не мають впливати й на субсидію. Однак не все так просто.
Перед тим, як надати відповідь на це питання, треба розуміти, як працює ринок ОВДП.
«Види ОВДП різні – короткострокові, середньострокові, довгострокові, вони можуть бути цільовими – наприклад, військовими, також можуть мати номінал не лише в гривнях, а й в іноземній валюті. Обіг облігацій в Україні здійснюється виключно в електронному вигляді. Депозитарієм ОВДП — тобто установою, яка веде їх централізований облік в бездокументарній формі — є НБУ», - пояснюють експерти.
Отже, купити пачку анонімних паперових цінних паперів, як це було за часів СРСР, який також випускав облігації, не вийде. Купити їх можна виключно через банк, який є первинним дилером Мінфіну.
З цього випливає наступний висновок – факт придбання ОВДП та отримання доходу за ними автоматично стане відомий Мінфіну та іншим державним органам, які мають доступ до цієї інформації. Банківською таємницею факт володіння ОВДП не є, тобто ця інформація не секретна.
Претендент на субсидію, серед інших документів, має подати декларацію про доходи. Як роз’яснює НАЗК, наявність ОВДП потрібно декларувати, як і доходи від них. Тобто у декларації має бути відображено як факт володіння самими ОВДП, так і дохід, отриманий від них.
У Постанові КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» серед умов, за яких житлова субсидія не призначається, є наступні:
«Як бачимо з тексту постанови, ситуація має дещо подвійне тлумачення: з одного боку, чітко вказано, що субсидія не призначається (або скасовується), якщо її отримувач має ОВДП на суму понад 100 тисяч гривень. Водночас інша норма говорить, що субсидія не призначається у разі придбання цінних паперів на суму в понад 50 тисяч гривень», - зауважують експерти.
Як це буде потрактовано органом, що призначає (скасовує) субсидію – прогнозувати важко, оскільки ОВДП, згідно з визначенням Мінфіну, який їх і випускає, є саме цінними паперами.
Тобто нижня межа їхньої вартості для призначення субсидії не має перевищувати 50 тис. гривень. Хоча, з іншого боку, якщо ОВДП будуть не придбанні отримувачем субсидії, а, наприклад, йому подаровані, то тут має набрати чинності норма саме про наявність облігацій на суму, що перевищує 100 тис. гривень.
Відповідь ствердна – так. І зробити це досить просто – можна подарувати їх через банк, у якому відкрито рахунок у облігаціях. Для цього достатньо зробити розпорядження про проведення такої операції, надавши дані того, кому даруються ОВДП.
"Тому, швидше за все, ці абзаци постанови КМУ органи, що призначають субсидії, будуть трактувати буквально: якщо протягом року, що передує призначенню субсидії, були куплені ОВДП на суму, що перевищує 50 тис. гривень, її не призначать, оскільки вони є цінними паперами", - припускають експерти.
Якщо ж облігації були куплені раніше (згадаймо про довгострокові ОВДП. – Ред.), або подаровані, то субсидія не буде призначена у разі наявності ОВДП на суму, яка перевищує 100 тис. гривень.
Однак є ще один нюанс – доходи від ОВДП, тобто той же купонний платіж, або відсотки. Вони є доходом, який враховується при призначенні субсидії. Хоча його декларування в органах ДПС не є обов’язковим (тут роз’яснення ДПСУ входить у розбіжність з роз’ясненням від НАЗК, однак суть не в цьому. – Авт.), краще не ризикувати та вписати його у декларацію, яка подається при призначенні субсидії.
І якщо він є таким, що вплине на загальний розмір доходів отримувача субсидії таким чином, що перевищить норми, необхідні для призначення субсидії, її також не призначать.
Конкретну цифру доходу тут назвати важко, оскільки кожна субсидія призначається індивідуально з урахуванням багатьох факторів, серед яких сума доходів – не єдиний. Отже, резюмуючи: ОВДП однозначно матимуть вплив на призначення чи скасування субсидії. Те саме стосується й інших цінних паперів та інших фінансових активів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.