Оборонно-промисловий комплекс цьогоріч дав українському ВВП 1,5% зростання
Український оборонно-промисловий комплекс (ОПК) зміг вирости втричі – до 3 мільярдів доларів. Компанії випускають дрони, артилерійські установки, бронетехніку та майже опанували виробництво натівських артилерійських снарядів калібру 155 мм. У 2024 році ОПК може виробляти впʼятеро більше.
Як розповів виданню Forbes високопоставлений чиновник з оборонного відомства, українська оборонна промисловість перейшла на воєнні рейки. Порівняно з першим роком великої війни впродовж 2023-го Україні вдалося втричі наростити власний ОПК – сумарно сектор виробив зброї та військової техніки на 3 мільярди доларів.
ОПК цьогоріч дав українському ВВП 1,5% зростання. Внесок ОПК у зростання економіки оцінити складно, оскільки дані не розголошуються, але окремі оприлюднені показники свідчать, що виробництво зброї збільшилося в півтора раза порівняно з довоєнним рівнем, підрахувала головна економістка Dragon Capital Олена Білан. За рік вдалося в десятки разів збільшити виробництво бронетехніки, в сотні – дронів, розпочався масовий випуск української артилерійської установки "Богдана" та зрушило з мертвої точки власне виробництво снарядів натівського калібру 155 мм.
У 2023 році українські виробники запустили в серійне виробництво щонайменше три нові зразки зброї:
Заступник голови оборонної асоціації NAUDI Сергій Висоцький вважає, що українські приватні компанії забезпечують близько половини потреб ЗСУ. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін 20 грудня підтвердив, що у 2024 році Україна спроможна виробити мільйон FPV-дронів, а також більш ніж 10 тисяч ударних дронів середньої дальності (сотні кілометрів) і 1000+ дронів із дальністю більше тисячі кілометрів. Але є низка проблем, які можуть залишити ці плани на рівні мрій, пояснив Висоцький. Ось декілька причин.
На закупівлю техніки та зброї у бюджеті 2024 року передбачено близько 300 мільярдів гривень. Українські виробники можуть претендувати у найкращому випадку на дві третини цієї суми. Співрозмовник видання з оборонного відомства заявив, що у наступному році оборонні компанії здатні виробити продукції на 15 мільярдів доларів, що вп’ятеро більше, ніж у 2023 році, і вдвічі більше, ніж було закуплено у 2023 році.
Завантажити українські підприємства замовленнями може допомогти дозвіл на експорт, який зупинили з початку війни, кажуть одразу двоє співрозмовників видання. ОПК генерує високий рівень доданої вартості та після відкриття експорту зможе принести в економіку мільярди гривень.
"З наявними потужностями українські виробники здатні домінувати одразу на кількох ринках", - впевнений Висоцький.
Контррозвідка ліквідувала схему з привласнення майже 4 мільйони коштів бюджетних коштів директором одного з оборонних підприємств і трьома його спільниками. Підозрювані намагалися вкрасти 3 мільйони 900 тисяч гривень на закупівлі модуля підсилення потужності бортових радіолокаційних систем винищувачів СУ-27.
Учасники угрупування організували постачання на підприємство бракованої продукції, взяття її на баланс і підписання бухгалтерських документів приймання цього майна. Підозрювані планували вивести кошти через низку підконтрольних фірм і розподілити між собою. Їм повідомили про підозру за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) і ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 (службове підроблення, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України.
Керівника підприємства звільнено з посади. Учасникам угрупування загрожує до 12 років позбавлення волі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.