Українська оборонка у 2023 році зросла втричі та виготовила зброї на 3 мільярди доларів - деталі

Оборонно-промисловий комплекс цьогоріч дав українському ВВП 1,5% зростання

Оборонка
Розвиток української оборонки

Український оборонно-промисловий комплекс (ОПК) зміг вирости втричі – до 3 мільярдів доларів. Компанії випускають дрони, артилерійські установки, бронетехніку та майже опанували виробництво натівських артилерійських снарядів калібру 155 мм. У 2024 році ОПК може виробляти впʼятеро більше.  

Як розповів виданню Forbes високопоставлений чиновник з оборонного відомства, українська оборонна промисловість перейшла на воєнні рейки. Порівняно з першим роком великої війни впродовж 2023-го Україні вдалося втричі наростити власний ОПК – сумарно сектор виробив зброї та військової техніки на 3 мільярди доларів. 

ОПК цьогоріч дав українському ВВП 1,5% зростання. Внесок ОПК у зростання економіки оцінити складно, оскільки дані не розголошуються, але окремі оприлюднені показники свідчать, що виробництво зброї збільшилося в півтора раза порівняно з довоєнним рівнем, підрахувала головна економістка Dragon Capital Олена Білан. За рік вдалося в десятки разів збільшити виробництво бронетехніки, в сотні – дронів, розпочався масовий випуск української артилерійської установки "Богдана" та зрушило з мертвої точки власне виробництво снарядів натівського калібру 155 мм. 

Як змінився ОПК у 2023 році 

У 2023 році українські виробники запустили в серійне виробництво щонайменше три нові зразки зброї:

  • Дрон "Лютий" від Укроборонпрому. Далекобійний український дрон, аналог Shahed, здатний долати відстані у тисячу кілометрів. Точні характеристики моделі та зовнішній вигляд офіційно лишаються таємницею.
  • Самохідна артустановка "Богдана" на момент повномасштабного російського вторгнення існувала в єдиному екземплярі. Гаубиця має стандартний для НАТО калібр 155 мм. Цьогоріч виробництво САУ вдалося розігнати до шести на місяць, повідомляв на початку грудня президент Володимир Зеленський. Ціна однієї установки – близько 3,5 мільйона гривень. "Богдана" допомогла Україні звільнити острів Зміїний, тим самим розблокувавши роботу українського морського коридору.
  • Морські надводні дрони Sea Baby брали участь у літніх атаках на Кримський міст та по російському десантному кораблю "Оленегорский горняк", за словами голови СБУ Василя Малюка. Над розробкою дронів та їхнім виготовленням працює колектив СБУ, якому допомагають цивільні інженери та IT-фахівці. Служба безпеки не розкриває технічні характеристики та особливості конструкції "морських малюків".

Заступник голови оборонної асоціації NAUDI Сергій Висоцький вважає, що українські приватні компанії забезпечують близько половини потреб ЗСУ. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін 20 грудня підтвердив, що у 2024 році Україна спроможна виробити мільйон FPV-дронів, а також більш ніж 10 тисяч ударних дронів середньої дальності (сотні кілометрів) і 1000+ дронів із дальністю більше тисячі кілометрів. Але є низка проблем, які можуть залишити ці плани на рівні мрій, пояснив Висоцький. Ось декілька причин.

  • Приватний ОПК-сектор працює у дуже вузьких межах прибутковості – близько 3%, інвестувати у виробництво більше компанії не мають із чого. Це так звана система "1-30", яка довго регулювалася постановою Мінекономіки та за якою галузь працює досі, щоб отримувати держзамовлення та не наражатися на суцільні перевірки правоохоронців.
  • Відсутність кредитування. Попри рекордну ліквідність, українські банки відмовляють ОПК у фінансуванні. Причина – у відсутності довгострокових гарантій. "Головна гарантія – державні замовлення на півтора-три роки, але зараз максимум – це шість місяців", – вказав Висоцький.
  • Занадто короткі контракти і неможливість спланувати виробництво. Короткі контракти від держави не дають виробникам змоги побудувати конверсійні ланцюги – замовити достатні обсяги сировини, спланувати штат, виробництво. Як наслідок, сировину для виробництва доводиться шукати в усьому світі кілька разів на рік, а ціни на неї невпинно зростають.

На закупівлю техніки та зброї у бюджеті 2024 року передбачено близько 300 мільярдів гривень. Українські виробники можуть претендувати у найкращому випадку на дві третини цієї суми. Співрозмовник видання з оборонного відомства заявив, що у наступному році оборонні компанії здатні виробити продукції на 15 мільярдів доларів, що вп’ятеро більше, ніж у 2023 році, і вдвічі більше, ніж було закуплено у 2023 році. 

Завантажити українські підприємства замовленнями може допомогти дозвіл на експорт, який зупинили з початку війни, кажуть одразу двоє співрозмовників видання. ОПК генерує високий рівень доданої вартості та після відкриття експорту зможе принести в економіку мільярди гривень.

"З наявними потужностями українські виробники здатні домінувати одразу на кількох ринках", - впевнений Висоцький.

На оборонному підприємстві ліквідовано злочинну схему

Контррозвідка ліквідувала схему з привласнення майже 4 мільйони коштів бюджетних коштів директором одного з оборонних підприємств і трьома його спільниками. Підозрювані намагалися вкрасти 3 мільйони 900 тисяч гривень на закупівлі модуля підсилення потужності бортових радіолокаційних систем винищувачів СУ-27.

Учасники угрупування організували постачання на підприємство бракованої продукції, взяття її на баланс і підписання бухгалтерських документів приймання цього майна. Підозрювані планували вивести кошти через низку підконтрольних фірм і розподілити між собою. Їм повідомили про підозру за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) і ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 (службове підроблення, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України.

Керівника підприємства звільнено з посади. Учасникам угрупування загрожує до 12 років позбавлення волі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube