Злодії пропонують «домалювати» дітей тим, хто вже одружений чи «одружити» одинаків з багатодітною матір’ю, але це може бути провокацію російських спецслужб
У поліції попереджають, що найчастіше варіанти перетину кордону за гроші з передоплатою пропонують шахраї. Однак буває, що це є роботою спецслужб, у тому числі російських. Ціна питання - 5-8 тисяч доларів. Про це йдеться у матеріалі сайту «Еспресо.Захід» від 29 квітня 2024 року.
Рекламу послуг для тих, хто не хоче потрапити під мобілізацію, можна легко знайти в інтернеті. Наприклад, сайт "Відкриті кордони" заманює потенційного клієнта у телеграм-канал.
«І сайт, і інформація в телеграмі – українською мовою. Тут пропонують декілька варіантів перетину кордону, які залежать і від гаманця клієнта, і від самої ситуації. До прикладу, від того, чи одружений чоловік вам можуть «домалювати» дітей – і ви раптом станете батьком-одинаком», - написано у статті.
Інший варіант – запропонують «одружити» з уже багатодітною матір'ю-іноземкою. Можливі й дешевші варіанти, коли за 3 тис. доларів вас за руку нелегально проведуть через кордон. Або за ще меншу суму просто скинуть вам мапу маршруту.
Якщо пропозиція зацікавила, то далі пропонують продовжити розмову у телеграм.
«Ця дружина «помирає», а ваш чоловік стає єдиним опікуном та їде до дитини в Молдову. Усі документи справжні, ми робимо їх тут на місці через наші канали. Україна приймає молдовські документи, з цим проблем немає. Ціна такої послуги – 5 тис. доларів, але можемо зробити знижку», – запевняє анонім. Та натякає, що довго думати немає часу, бо вартість послуги найближчим часом зросте до 8 тис. доларів.
На підтвердження успішності такої схеми журналісту показали листування з іншими «клієнтами», які начебто успішно перейшли кордон.
Якщо все влаштовує, то просять передоплату у 300 доларів. Є й інший варіант - довірена людина приїжджає до «схемників», віддає їм у заставу закордонний паспорт чоловіка, а по закінченню справи потрібно буде заплатити.
«У СБУ 24/7 моніторять такі оголошення в інтернеті, бо це, в першу чергу, небезпека для громадян натрапити на шахраїв. За статистикою кібербезпеки, більшість таких випадків якраз є шахрайством, бо в час війни збільшилася кількість тих, хто нелегально хоче покинути країну. І, відповідно, на таких людях можна заробити», – прокоментували цю схему у пресслужбі СБУ.
В правоохоронних органах додали, що окрім шахрайства це може бути робота українських спецслужб, які так знаходить ухилянтів та людей у розшуку. Також не виключено, що це може бути провокація й російських спецслужб.
Якщо ви натрапите на таку рекламу, то варто звернутися до кіберполіції, написавши на електронну адресу: callcenter@cyberpolice.gov.ua, або зателефонувавши за номером – 0 800 50 51 70.
На деяких телеграм-каналах зустрічаються оголошення провокативного характеру, де обіцяють хороші пропозиції високооплачуваної роботи.
Насправді таким чином адміністратор користується дефіцитом кадрів для привертання уваги. Згодом вони перейменовують телеграм-канал під іншу тематику і перепродають його. А заявлені вакансії врешті-решт виявляються неправдивими або зі значно меншою зарплатнею, ніж обіцяли попередньо.
Інформатор писав, що жінку обдурили з фінансовою допомогою, але вона змогла повернути свої гроші.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.