Ваучери на навчання та працевлаштування: яку допомогу можуть отримати ВПО в службах зайнятості

Хто з ВПО може отримати ваучери на навчання від служби зайнятості, і які можливості це дає

Працевлаштування ВПО
Українські переселенці можуть отримати допомогу від держави у працевлаштуванні

Громадяни зі статусом вимушено переміщених осіб можуть зареєструватися в будь-якому центрі зайнятості. Зокрема, в столиці. Таким чином, ВПО можуть отримати допомогу у працевлаштуванні. Це не тільки консультації, але й компенсаційні програми та отримання ваучерів на навчання. 

Про це розповіли фахівці Київського міського центру зайнятості. Зазначається, що вимушено переміщені особи можуть звертатися до служб зайнятості, щоб прискорити пошуки роботи. Зокрема, служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за робітничими професіями, які мають попит на ринку праці. Такі курси навчання відбуваються на замовлення роботодавців, або ж у випадках, коли безробітний хоче розпочати власну справу.

Професійне навчання зареєстрованих безробітних здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Наприклад, Київська міська служба зайнятості пропонує 28 навчальних програм з підвищення кваліфікації та навчання за 11 професіями у 13 навчальних закладах столиці. Після завершення навчання слухачі отримують документ державного зразка про присвоєння або підвищення відповідної кваліфікації.

Ті громадяни, які мають вищу або професійно-технічну освіту, можуть також отримати ваучер на навчання, щоб підвищити кваліфікацію, або на підготовку за спеціальністю для здобуття рівня магістра.

Як видаються ваучери

Ваучери видають окремим категоріям громадян, включно з вимушено переміщеними особами. Йдеться про громадян, які відповідають певним вимогам за затвердженим Мінекономіки переліком зі 124 професій та спеціальностей. Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні - це 30 280 гривень. У випадку, якщо навчання дорожче, то фізична особа або роботодавець доплачує різницю.

Також доступні гранти на власну справу. У рамках проєкту "єРобота" служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатись і ВПО:

  • "Власна справа" - розмір мікрогрантів становить від 50 до 250 тисяч гривень;
  • "Грант для ветеранів" - передбачає кошти до 1 мільйон гривень.

Умовами отримання грантів є створення нових робочих місць. Подача заявок відбувається через портал Дія. До заяви потрібно додавати бізнес-план для створення або покращення свого бізнесу. Рішення щодо надання грантів приймає Державний центр зайнятості. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в уповноваженому банку. Використати грант можна протягом пів року з дати отримання коштів на рахунок.

Компенсація роботодавцям

Державна служба зайнятості пропонує такі програми компенсацій роботодавцям за працевлаштування ВПО:

  • Компенсація на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб - сплачується за умови працевлаштування зареєстрованих безробітних з-поміж ВПО за направленням центру зайнятості на умовах строкових трудових договорів і збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплат у 2 рази;
  • Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні - сплачується роботодавцю за кожну працевлаштовану особу з-поміж ВПО. Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим розміру мінімальної заробітної плати.

Хто може отримати ваучери на навчання

Фахівці пояснили, що завдяки ваучерам від Служби зайнятості можна безплатно навчатися за 124 професіями та спеціальностями. Йдеться про різні галузі. Наприклад, це може мати відношення до комп’ютерних технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціальної сфери тощо. Людина сама вибирає, яку професію вивчати, в якому навчальному закладі та в якій формі - денній, вечірній чи дистанційній.

Ваучери отримувати можуть в першу чергу ті громадяни, які при цьому мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні та не проходили навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом останніх трьох років. Це, зокрема, такі категорії осіб:

  • люди віком старше 45 років (до настання пенсії за віком);
  • ветерани, учасники бойових дій;
  • внутрішньо переміщені особи працездатного віку;
    особи з інвалідністю;
  • люди, що отримали поранення внаслідок військової агресії, або пройшли полон.

Як отримати ваучер на навчання:

  • Обрати спеціальність, професію та місце навчання;
  • Подати заявку онлайн або звернутися до будь-якого центру зайнятості;
  • Впродовж 90 днів після отримання ваучера в центрі зайнятості укласти договір про навчання із закладом освіти. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube