Як новий закон про мобілізацію може вплинути на банківську систему України: прогноз експерта

Цілком можливо, що клієнти банків почнуть закривати банківські рахунки

Мобілізація, банки, економіка
Закон про мобілізацію може вплинути на финансову систему країни та економіку

Після того, як Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт щодо мобілізації, деякі політологи висловили думку, що він може негативно вплинути на банківську систему. Мовляв, люди будуть «випаровуватися разом з банківськими депозитами». Чи дійсно впровадження закону про мобілізацію може негативно вплинути на банківську систему?

За словами експерта з економіки аудитора Михайла Крапивко, цілком можливо, що клієнти банків почнуть закривати свої рахунки. Народ зазвичай гостро реагує на критичні ситуації, сказав він. Але чи може це якимось чином негативно вплинути на банківську систему, Крапивко не впевнений. І в нього для цього є вагомі аргументи.

«Подивіться, українські банки у 2023 році отримали надприбутки. Переважно від військових облігації . Тому, я б сказав, що в депозитах банки зараз не дуже зацікавлені. Навпаки, вони для них скоріше тягар, ніж ресурс. Тому я не думаю, що від мобілізації фінансові установи сильно постраждають», - сказав експерт.

Він спрогнозував, що можливо банки піднімуть ставки на валютні депозити, але на гривневі – навряд.

Щодо негативного впливу на економіку, про який також переймаються політологи, то Михайло Крапивко побачив в нормах закону навпаки позитивні моменти. Він нагадав, що з 1 грудня роботодавці, відповідно до правил військового обліку, мають подавати списки військовозобов’язаних, призовників та резервістів до ТЦК. 

«В результаті, чоловіки почали масово звільнятися з підприємств. Тобто саме на роботодавців були покладені відповідальні зобов’язання. А в новому законопроекті відповідальність за ухиляння від мобілізації перекладається на громадян. Тобто вони будуть зобов'язані з'являтися за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені в повістці та реєструвати електронний кабінет призовника. Таким чином роботодавець вже не буде ключовою фігурою в цьому процесі. І я думаю, що це стане стимулом для повернення чоловіків на робочі місця», - вважає Крапивко.

Що пропонується в законопроєкті про мобілізацію

Кабінет міністрів України вніс до Верховної ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби". Про це повідомляв постійний представник уряду в парламенті Тарас Мельничук. За даними Суспільного, у законопроєкті пропонується:

  • знизити призовний вік з 27 до 25 років,
  • удосконалити процедуру військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів,
  • запровадити можливість надсилати повістки про виклик до ТЦКСП через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту,
  • у разі невиконання обов'язків військовозобов’язаними та резервістами вносити їх до Єдиного реєстру боржників та застосовувати обмеження: зокрема заборонити виїзд за кордон і проведення операцій з майном, обмежити право керування власним транспортом та отримати посвідчення водія, відмовляти в укладенні кредитного договору, договору позики, призупинити пільги та послуги від держави.
  • надати можливість військовослужбовцям, звільненим з полону, відпочити та пройти відновлення шляхом надання їм додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів,
  • виключити строкову службу як вид військової служби та всіх строковиків звільнити в запас,
  • виключити з переліку висновків військово-лікарських комісій висновку про обмежену придатність до військової служби,
  • запровадити базову загальновійськову підготовку до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах,
  • запровадити базову військову службу за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базову загальновійськову підготовку,
  • залучити до заходів рекрутингу на військову службу центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості та центрів рекрутингу.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube