Зграя путіна віджимає у національних регіонів прибуткові галузі: економіст пояснив, чому полихнуло у Башкортостані

Читать на русском

Експерт підкреслює, що Башкортостан і Татарстан – це два регіони росії, які найбільш небезпечні в плані масових заворушень

Читать на русском
Чорний лебедь для путіна в Башкартостані
Чорний лебедь для путіна в Башкартостані

Експерт підкреслює, що Башкортостан і Татарстан – це два регіони росії, які найбільш небезпечні в плані масових заворушень

У невеликому районному центрі Баймак на південному сході Башкортостану більш ніж за 400 кілометрів від Уфи кілька днів тривають стихійні мітинги. Тисячі людей вимагають звільнити екологічного активіста Фаїля Алсинова, якого засудили до позбавлення волі. Відбулися сутички з поліцією зі застосуванням сльозогінного газу та світлошумових гранат, десятки людей затримані, багато поранених. Було заблоковано кілька телеграм-каналів та пабліків, повʼязаних із протестами. Протестуючи звернулися до путіна. Про своє бачення ситуації, власну версію ситуації у Башкортостані, вірогідні причини на наслідки розповів голова правління Асоціації «Нафта та газ України», експерт у галузі енергетики Андрій Закревський. 

Він вважає, що для росії наразі існують три «чорних лебедя». По-перше, це те, що курс долару нирнув нижче 38 гривень. По-друге, зупинилися заводи «Лукойл», які обслуговували центральний округ росії: там фактично третина 95-го бензину щезла за один день. І несподівано полихнула інформація з приводу Башкортостану.

«Те, що там відбувалося, канали транслюють у вигляді протесту еколога. Люди його підтримали, вийшли десять тисяч чоловік. І багато хто чекав, що зараз полихне. Але полихнути не може тому, що ці башкирські протести інспіровані путіним та міністерством оборони росії. Тому для того, щоб стримати ці протести щоб вони не розрослися, відключали Телеграм. Спеціально створювали тітушек, які контролювали та кидались сніжками, а не камінням у відповідь на світло-шумові гранати. Думаю, що тих двадцять людей, яких арештували, швидко звільнять», - зазначив Андрій Закревський.

 

Він вірить у ствердження путіна про те, що той піде до кінця. Путін перелаштовує країну на військові рейки. З самого початку він сприйняв ідеологію СВО, як підготовку до вторгнення «інопланетян». З точки зору росії, деколонізація – це усунення колоній як таких. Не відмова від колоній, а просто змішування із землею національних еліт, які знаходяться на території під назвою російська федерація. Тому розуміло, що почнуть полихати не бідні території, а ті, що з грошима. Які вже знайшли себе в оточуючому світі. Знайшли баланс між видачою грошей у російський бюджет та співпрацею зо всіма країнами світу – у тому числі й з сусідами, які оточують.
Експерт підкреслює, що Башкортостан і Татарстан – це два регіони росії, які далеко не дотаційні. На початок війни в 2014 році Башкортостан був донором №1 російського бюджету, зі своєю гармонізованою економікою дотував російський бюджет.

«Тому я був впевнений, що, в першу чергу, полихнуть саме Башкортостан Татарстан. Бо там величезна кількість прибуткових підприємств – їх там більше, ніж у Силіконовій долині. 80% відсотків підприємств Башкирії сплачували податок на прибуток, отримували інвестиції», - підкреслює Андрій Закревський.

У регіоні злітали інвестиційні програми. Американська компанія робила спеціальні станки із нахиленою щоглою для того, щоб бурити спеціальні свердловини. По одній свердловині закачувався пар, а з другої видобували нафту. Це надсучасні технології – просто космічні. В Уфі були чудові підприємства, які виготовляли покери і тому подібне. Башкортостан був самодостатнім не лише з інженерної та технологічної точки зору. Самодостатнім ще з точки зори нафтової, нафтопереробної, була джерелом важкої нафти для російських сумішей, джерелом технологій буріння.

Башкирська содова компанія (БСК) виробляє практично 90% переробки вапни у росії. Крім харчової соди, це ще їдкий натрій і багато іншого. Башкортостан – основний постачальник у Азіатському регіоні та країнах колишнього СРСР основних елементів для бурових розчинів – коагулянтів тощо. У них дуже якісна сировина для бурових розчинів. Всі, починаючи з Польщі і закінчуючи росією та Казахстаном, робили розчини на хімічних реагентах БСК.

І ще чотири роки тому екологічний активіст став критикувати те, що БСК розширив площі розробки мінеральної сировини. Там були дві гори, які священні для башкирців. В результаті роботи БСК одну зрівняли із землею. Стало питання, що зрити другу. І тоді цей активіст почав протестувати.

«І першим його підтримав путін. Він звернув увагу на екологічні протести, пов’язані з БСК. Також звернув увагу на те, що російський олігарх та місцева еліта, які діють на території Башкортостану, більше думають про те, як заробити гроші і дивіденди та виводити за кордон, ніж про те, що потрібно вкладати у розвиток самого БСК. Був суд, який не тільки сказав «ай-ай-ай!» екологічному активісту, а ще й зробив зауваження місцевим елітам за екологічні порушення», - каже експерт.

Прямий зв'язок він бачить у тому, що крім «нефтянки» є ще одне призначення БСК: його сировина потрібна оборонній промисловості росії. Якщо подивитися на місто, де знаходиться БСК, можна побачити, що поруч – завод, Який займається синтетичним каучуком, через дорогу – підприємство, яке займається вибухівкою: виробляє елементи вибухових речовин, які застосовують у снарядах. Підприємство «Пакер» обробляє труби, свердлить і таке інше. І його вироби мало, чим відрізняються від реактивних снарядів.

«Ситуація, яка виникла у Башкирії – це дзвінок становлення повного тотального контролю над промисловістю Башкирії. А через те, що вона, на відміну від Казахстану, не має власної армії, то цей контроль буде установлений. Тому путін та міноборони установлюють контроль спочатку над БСК, а тепер над видобуванням золота – спочатку під санкціями опинилися нафтогазові технології, а тепер і золото з росії. Маючи армію, путін установлює контроль над повним циклом виробництва нафтогазового обладнання, «нефтянкою» та бурінням свердловин. Цей контроль йому необхідний для того, щоби значно знизити собівартість буріння та добичі нафти та газу», - впевнений Андрій Закревський.

Він вважає, що у путіна немає іншого вибору. Для того, щоб значно знизити затрати, існує два шляхи. По-перше, це збільшувати об’єми виробництва – а він цього робити не може, через те, що закритий експорт. По-друге, просто націоналізувати підприємство, яке виготовляє необхідні реагенти для буріння.

Те саме трапилося зараз і з золотом. Санкціє призвели до того, що росіянин не має можливості нікуди витрачати гроші, крім того, щоб придбати китайське авто та вкластися в іпотеку – до євро та долару можливості перекриті, криптовалютні біржи уходять з росії. І за останні півроку значно зросли покупки золота. Росіяни просто конвертують свої зарплати. Золотий ринок росії зараз переживає бум.

«І знову з’являється той самий активіст, який обурюються тим, що золото вивозять з країни. Поява його у медійному просторі і ситуації з підприємствами, проти яких він виступає, повністю співпадають з тими підприємствами, які потрібно відібрати у місцевих еліт, перевести на внутрішнє управління. І у решті решт передати міноборони, де будуть призначати такі ціни, які хочуть», - аналізує експерт.

Таким чином, вся ця колотнеча навколо активісту може бути просто елементом перерозподілу власності центра з регіональними елітами росії. І під цей шумок просто відбудеться захват підприємств. Таким чином федеральний центр посилює контроль у Башкортостані над стратегічно важливою галуззю.

Ігор ТЕМІН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.