Зняття мораторію на відключення електроенергії боржникам навряд чи призведе до зростання платежів: експерти

Проблеми з боргами вже загрожують колапсом усьому енергетичному сектору

Відключення світла, Кабмін
Кабмін скасував мораторій на відключення світла за борги

Кабмін скасував мораторій на відключення світла та нарахування пені за заборгованість за житлово-комунальні послуги. Виняток – зона активних бойових дій. Про це йдеться у відповідній постанові уряду. Про що говорить це рішення і чи не викличе воно соціальний вибух? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

За словами голови Союзу споживачів комунальних послуг, політичного аналітика, співзасновника БФ "Довіра і допомога" Олега Попенка, зняття мораторію навряд чи призведе до зростання платежів. Він вважає, що постанова Кабміну говорить про те, що борги за комунальні послуги стали такими великими, що держава не знає – що з цим робити. І не розуміє – як вирішити проблему.

"У результаті не знайшли іншого способу, окрім скасування мораторію – і почати збирати гроші з населення. Незважаючи на війну, на відсутність цих грошей у багатьох українців. Проблема справді є. Заборгованість вже перевищила 100 млрд. Але зняття мораторію за нинішніх умов навряд чи призведе до зростання платежів. Просто тому, що – нічим. У нас мільйони біженців, багато людей втратили роботу. На фоні війни люди намагаються забезпечити себе ліками, продуктами", – пояснює експерт.

Він наголошує, що це рішення уряду підтверджує – держава не має планів, розуміння того, як боротися з боргами (аудит яких теж ніхто робити не збирається). Все просто перекладають на плечі населення. Незважаючи на те, що багато боргів було накопичено через незаконні нарахування, зазначає Олег Попенко.

"Більш того – у постанові допускається, що боржників відключатимуть від ЖКП, передусім від електроенергії. І це, знову ж таки, свідчить про те, що держава не має виразних рішень, воліючи кидати споживачів на поталу монополістам", – вважає експерт.

У свою чергу, екс-гендиректор ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон вважає, що ухвалено дуже складне, але вкрай необхідне рішення.

"Проблеми з боргами вже загрожують колапсом усьому енергетичному сектору. Наприклад, борги підприємств ТКЕ перед Нафтогазом сягають 95 млрд грн. І тут йдеться не про збільшення вартості, а виключно про своєчасну оплату за спожиті обсяги за існуючими тарифами за електрику, газ та тепло. Ми розуміємо, що такі послуги слід оплачувати", - каже він.

А ті, хто перебуває у скрутному становищі, мають змогу отримати субсидію, зазначає Сергій Макогон.

Експерт з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква також вважає, що ухвалено абсолютно правильне рішення.

"Багато споживачів розцінювали колишню норму як "якщо немає санкцій та відключень, то можна не платити". При цьому найчастіше такі споживачі мають фінансові можливості платити повною мірою та своєчасно", – упевнений експерт.

На думку Дениса Сакви, повернення санкцій та відключень допоможе покращити рівень розрахунків у секторі та знизити накопичення боргів на всіх етапах – від виробництва до споживання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube