Майбутнє кладовище має розміщуватися у Фастівському районі Київської області на площі у понад 266 га.
На сайті публічних закупівель Prozorro 3 липня 2024 року було оголошено тендер на початок будівництва Національного військового меморіального кладовища. Роботи триватимуть до кінця 2025 року. На першу чергу будівництва планують витратити майже 2 млрд грн. Наскільки доречно витрачати такі гроші під час війни – спірне питання. Проте навіть проведення підготовчих робіт викликало у мешканців Київщини невдоволення. Люди виходили на мітинг та були проти вирубки лісу заради появи цвинтаря.
Учасники можуть скаржитися на умови закупівлі до 15 липня. Аукціон призначено на 12:08 18 липня.
На першому етапі будівництва видалять чагарник, викорчують пні, знімуть верхній шар ґрунту, зроблять водопониження, закладуть фундаменти та змонтують монолітні канали. Також улаштують колони цивільних будівель, а також змонтують стіни, сходи, покрівлі та перекриття.
Коли «коробки» приміщень будуть готові, перейдуть до монтажу проводки, пожежної сигналізації, систем водопостачання та каналізації, опалення та вентиляції.
Після того, як виконають ці роботи перейдуть до монтажу вікон, вітражів, дверей, улаштуванню підлоги та внутрішньому оздобленню. Кошторисом передбачено монтаж 3 ліфтів на 9 та 10 зупинок. Ці роботи мають виконати до кінця 2025 року.
Загалом, будівництво першої черги поділено на два етапи. Першу частину планують ввести в експлуатацію до кінця серпня - початку вересня й розпочати поховання героїв. Вже наприкінці серпня - на початку вересня вже можуть розпочати поховання воїнів на Національному військовому кладовищі, в якому за проєктом має бути музейний комплекс, адміністративні будівлі, крематорій та готель.
Нагадаємо, що спочатку кладовище планували розмістити на «Лисій горі» у Києві, потім на Співочому полі, згодом у Берковцях. Надалі Київська міська рада виділила землю для військового кладовища у Биківні, й остаточно було вирішено, що місце для вшанування полеглих має розміститися у Гатненській громаді на Київщині.
У квітні цього року Інформатор писав, що мешканці села Мархалівка на Київщині вийшли на мітинг проти будівництва Національного військового меморіального кладовища біля своєї території.
Люди тримали у руках плакати з надписами: "Полеглим — гідна пам'ять, а не могила у воді", "Вони загинули не за вирубку останніх лісів України", "Героїв треба поважати, ліс не можна вирізати", "Ні могилам у воді".
Місцеві заявляли, що для побудови кладовища знищується ліс-молодняк. За їх словами, територією громади проходить смарагдова мережа — це система природоохоронних територій європейського значення. А будівництво цвинтаря в цій місцевості суперечить міжнародним стандартам. Крім того, місцевість має складну систему підземних вод, а поховання може забруднити воду, якою користуються місцеві. Це підтвердили результати досліджень - на деяких ділянках виявили рівень ґрунтових вод вище ніж два метри, що унеможливлює там традиційні поховання.
В Міністерстві у справах ветеранів того ж дня, як пройшов мітинг, пояснили, що провели інженерно-геологічну експертизу і з’ясували, що на непідтоплених та потенційно-підтоплених ділянках гранична глибина залягання ґрунтових вод від поверхні землі є не менше 2 м. Публічно розв'язати суперечку могли б громадські слухання та оцінка впливу на довкілля, але ВР дозволила їх не проводити, щоб прискорити будівництво.
«Це відповідає гігієнічним вимогам облаштування та утримання кладовищ в населених пунктах. Проте у разі необхідності додатково будуть здійснені заходи щодо пониження та відведення ґрунтових вод», - йдеться у поясненнях.
Національне кладовище на понад 160 тисяч поховань планують розмістити на площі у понад 266 га, а вирубати дерева планують на території менше ніж 10% від площі цієї ділянки. Згідно із зонуванням кладовища, традиційних поховань не буде на територіях із високим рівнем ґрунтових вод.
«Видалення зелених насаджень буде здійснюватися вибірково, як під час виконання підготовчих та будівельних робіт, так і, у разі необхідності, для поховань під час експлуатації кладовища. Це необхідно для прокладання інженерних мереж та дороги. Усі ці зелені насадження будуть передані на потреби ЗСУ у будівництві фортифікаційних споруд», - пояснювали в Мінветеранів.
Попри пояснення Мінветеранів мешканці Мархалівки продовжують виходити на акції протесту проти будівництва біля себе військового кладовища, перекривають трасу Київ-Одеса, ідуть до Київської обласної державної адміністрації. Відомо, що 2 липня у центрі Києва біля Інституту національної памʼяті близько десятка людей вийшли на протест.
"Ми ходимо по колу, нас не чують, ми не бачимо ніяких змін. Тому прийшли поборотися за свої конституційні права", — передав слова учасниці пікету Надії Коваленко сайт "Громадське".
Загалом, люди готові йти до суду, а це може надовго затягти процес будівництва.
Інформатор писав, що в уряді розвінчали міфи, повʼязані з будівництвом Національного меморіалу у Київській області.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.