На сайті ВР зареєстрований законопроєкт щодо створення нових блоків за рахунок російських технологій.
Філія «Енергоатому» - «АТОМПРОЕКТІНЖИНІРИНГ» витратить 1,5 млн грн на те, щоб вивчити вплив добудови нових енергоблоків Хмельницької АЕС на тварин. Угоду без проведення конкурсу уклали у вівторок, 2 липня. Розмови про нові блоки ходять давно. Ще у 2018 році підрахували, що добудова 3 та 4 енергоблоків коштуватиме понад 76,8 млрд грн, а сьогодні витрати можуть бути значно більшими. Реактори планують використовувати від Росатому, тому звучить багато критики про використання російських технологій. Зважаючи на те, що почнуть вивчати вплив мирного атома на козуль та зайців, то від проєкту не відмовляються.
Відокремлений підрозділ «АТОМПРОЕКТІНЖИНІРИНГ» уклав угоду з інститутом зоології імені Івана Шмальгаузена НАН України на суму 1 482 960 грн. Роботи мають виконати до кінця 2024 року.
Вивчати вплив атома на тварин до Хмельницької області поїдуть по 2 малакологи (ті, хто вивчає молюсків – ред.), ентомолога, іхтіолога, 1 батрахо-герпетолог (вивчають земноводних – ред.), 2 орнітологи та 3 теріологи (вивчають ссавців – ред.). Загалом на відрядження 12 науковців впродовж 178 днів планують витратити 187 тис. 800 грн.
Нагадаємо, що у квітні 2024 року голова уряду Денис Шмигаль зареєстрував проєкт закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електричної станції». За розрахунками 2018 року на добудову двох енергоблоків потрібно понад 76,8 млн грн.
Законопроєкт передбачає, що для спорудження блоків на основі реактора ВВЕР-1000 НАЕК Енергоатом закупить в американської компанії Westinghouse ядерне паливо, технології, обладнання, спеціальні неядерні матеріали та пов’язані з ними послуги.
«Остаточну вартість будівництва буде визначено у проекті будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електростанції, - йдеться у поясненнях до законопроєкту. - Будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електростанції дозволить збільшити виробництво електроенергії на 16 226 млн кВт·год/рік, а відпуск – на 15 415 млн кВт·год/рік».
Згоду на добудову енергоблоків має дати парламент. Інша проблема, що для будівництва планується застосувати два водно-водяних енергетичних реактори ВВЕР-1000 радянської технології, виготовлених Росатомом для АЕС в Болгарії.
«3-м і 4-м (Хмельницьким) блоками ми хочемо компенсувати Запорізький, і зараз ми ведемо переговори з нашими болгарськими партнерами щодо двох реакторів, які ми хочемо забрати. Якби ми сьогодні отримали корпуси реакторів, я думаю, що пройшло б 2,5 роки, і ми б мали третій реактор на лінії», - казав міністр енергетики Герман Галущенко в інтерв'ю агентству Reuters у січні цього року.
Через використання російських технологій нібито виникло багато критики, однак в Енергоатомі відповідають, що саме такий тип реакторів використовуються на українських АЕС.
Щодо всіх цих питань 17 червня цього року комітет ВР з питань енергетики та ЖКП провів засідання. На ньому обговорили та схвалили проєкт закону про добудову енергоблоків.
"В роботах зі спорудження блоків візьме участь велика кількість фахівців з окупованої Запорізької АЕС, які виїхали з території станції", - повідомив голова НАЕК Енергоатому Петро Котін.
Відомо, що третій блок споруджуватимуть не з нуля, а обладнання для будівельної частини цього блоку готове на 80%. За наявності реактора енергоблок можна запустити в роботу через 3 роки. Будувати планують за кредитні кошти.
Інформатор писав, що республіка Корея допоможе Україні з атомним виробництвом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.