Компанією BDO в України були проаналізовані нормативно-правові акти, які регулюють процес мобілізації та бронювання та нещодавні зміни до них. Виявилося, що існують суперечності між різними документами. І вони потребують термінового вирішення. Про це пише сайт Європейської Бізнес-Асоціації.
На які неточності вказує бізнес Кабміну
Спеціалісти BDO в України визначили, що у сфері бронювання військовозобов’язаних найбільш критичними наразі залишаються наступні проблеми, що потребують термінового вирішення:
- Пункт 63 Порядку слід доповнити положенням, згідно з яким військовозобов’язані, які проходять процедуру бронювання, до закінчення такої процедури не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
- Доповнити Порядок бронювання військовозобов’язаних механізмом автоматичного продовження бронювання працівників підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у разі подання підприємством відповідної заявки.
- Неможливість бронювання ФОПів та гіг-спеціалістів, а також співробітників представництв іноземних неурядових організацій, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти іноземних та міжнародних партнерів.Ця проблема є вкрай актуальною, необхідно внести відповідні зміни до НПА.
- У новій редакції Порядку бронювання відсутня норма, що діяла раніше, про можливість бронювання 100% керівників компаній та їхніх заступників. Бізнес зауважує, що на підприємствах, що здійснюють свою діяльність відповідно до ліцензійних умов або умов авторизації — відповідальні або ключові особи, аудитор та головний бухгалтер тощо, відсутність яких у штаті підприємства тягне за собою санкції з боку державних органів до анулювання ліцензії та кваліфікується як ризикова діяльність.
- Існуюча квота у 50% стримує роботодавців бронювати працівників через побоювання втрати іншої половини працюючих військовозобовʼязаних. З Порядку бронювання вилучено норму, яка передбачала можливість подання обґрунтування щодо збільшення кількості заброньованих працівників. Вважаємо за необхідне повернути таку можливість.
- Бронювання керівників підприємств має бути поза квотою у 50%.
- Порядок бронювання не передбачає надсилання підприємствам рішення про бронювання. Тому пункт 12 Порядку бронювання сліддоповнити положенням про те, що з метою оформлення військовозобов’язаним відстрочки Мінекономікинадсилає рішення про бронювання військовозобов’язаних підприємствам, установам та організаціям, якимиподано списки.
- ТЦК та СП ігнорують запити компаній і не вносять дані в «Оберіг». Тому Міністерству оборони слід забезпечити внесення такої інформації та запровадити належний контроль за внесенням відомостей про зарахування на спеціальний військовий облік і надання відстрочки заброньованим військовозобов’язаним.
- Існує невизначеність з тим, який ТЦК та СП має вносити дані про спецоблік. Пропонуємо врегулювати це питання так, щоб підприємці не ходили в різні ТЦК, де з них вимагають проставлення відміток про постановку на спеціальний облік у витягах про бронювання.
Про бронювання в Дії
Порядок е-Бронювання передбачає, що формування повідомлення автоматично припиняється або його подання блокується засобами Порталу «Дія», якщо зазначені у повідомленні відомості:
- не підтверджуються відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
- надані не в повному обсязі; не узгоджуються між собою.
Тому слід доповнити вказаний пункт умовою, за якою з моменту внесення уповноваженою особою Мінекономіки або державного органу засобами Порталу «Дія» необхідних, достовірних та в повному обсязі відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, подання повідомлення розблоковується, а його формування автоматично продовжується.
Безумовно, кажуть підприємці, електронне бронювання значно спростило саму процедуру бронювання. Наразі процес бронювання займає до 15 хвилин, а результат надходить протягом однієї доби. Але наряду з цим, бізнес зіткнувся з рядом помилок і неточностей, які містяться в державних реєстрах, зокрема:
- До загальної кількості військовозобов’язаних система зараховує не лише найманих працівників за трудовими договорами, а й гіг-спеціалістів та осіб, які надають послуги за договорами ЦПХ.
- На порталі «Дія» передбачено можливість зробити «витяг про бронювання», який є підтвердженням бронювання. Проте цей функціонал ще не запущено, і він лише перебуває на стадії розробки.
- Інформація про працівника не завжди відображається у витязі в «Дії» з реєстру «Оберіг», хоча й подано всі документи до Пенсійного фонду, а в особистому кабінеті є відповідний запис про основне місце роботи.
Раніше Інформатор писав, що в Раду внесли законопроєкт, який може дозволити бізнесу бронювати від мобілізації майже третину працівників.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: