Борги населення за спожитий газ – мільярди гривень: що буде далі з тарифами

Читать на русском

Під час війни уряд пообіцяв українцям незмінний тариф попри різке зростання вартості енергоносіїв на європейських газових біржах, проте більшість виробників тепла мають величезні борги за газ перед Нафтогазом України

Читать на русском
Газ, тариф
Побутові споживачі, тобто населення, заборгували за газ 9,8 млрд грн

Під час війни уряд пообіцяв українцям незмінний тариф попри різке зростання вартості енергоносіїв на європейських газових біржах, проте більшість виробників тепла мають величезні борги за газ перед Нафтогазом України

За даними «Нафтогазу України», на 31 березня заборгованість підприємств теплокомуненерго становила 63,4 млрд грн. Побутові споживачі, тобто населення, заборгували 9,8 млрд грн. Цілком можливо, що найближчим часом в Україні приймуть рішення про збільшення тарифів для населення. Про це 10 квітня пише Главком.

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури запропонувало уряду продовжити дію режиму ПСО – покладання спеціальних обов’язків на компанію «Нафтогаз України» задля стримування росту цін для побутових споживачів – до 15 квітня 2025 року.

Мінінфраструктури пропонує продовжити ще на рік нині чинну ціну на газ для теплопостачальних підприємств, тобто залишити без змін ціну газу для виробників теплової енергії для населення на наступний опалювальний сезон – 7,42 грн/куб.м (з ПДВ) з 1 вересня 2024 року до 15 квітня 2025 року; для бюджетних установ – 16,39 грн/куб.м.

Проте, через катастрофічне падіння платежів за спожитий газ існує реальна загроза фінансового дефолту «Нафтогазу України».

"Завдяки фіксованим цінам на газ підприємства ТКЕ утримують від зростання тарифи на тепло та гарячу воду для населення і бюджетників, які були зафіксовані станом на 24 лютого 2022 року та мають залишатися незмінними до кінця війни, адже на їхнє підвищення уряд запровадив мораторій", - зауважують експерти.

Нагадаємо, фіксовані тарифи для підприємств ТКЕ були затверджені урядовою постановою № 812 від 19 липня 2022 року – згодом дію постанови було продовжено до 15 квітня 2024 року. Тепер пропонується її знову продовжити до 15 квітня 2025 року.

Якщо уряд не продовжить дію режиму ПСО на наступний опалювальний сезон, тоді підприємства ТКЕ будуть змушені купувати газ у «Нафтогазу України» за ринковими цінами, які в рази вищі від нині чинних фіксованих цін для виробників тепла і бюджетних організацій. І тоді тарифи на тепло та гарячу воду для населення можуть відразу подорожчати у півтора-два рази.

Чи піднімуть тарифи на газ з 1 травня?

В Україні 98% побутових споживачів обслуговує "Нафтогаз". Ще 11 постачальників займають 2% на ринку. Наразі клієнти Нафтогазу, а це більшість споживачів, продовжать отримувати газ по 7,96 гривні за кубометр. Фіксовані тарифи на блакитне паливо діють до кінця квітня, однак і через місяць міняти їх не планують.

Проте, голова правління Нафтогазу Олексій Чернишов повідомив, що подорожчання газу є питанням часу, тому громадянам потрібно бути готовими до цього. Чернишов додав, що для стабільної ситуації на ринку краще, щоб вартість послуги збільшилася раніше, ніж пізніше. При цьому слід враховувати повномасштабну війну та необхідність захистити споживачів. За словами топменеджера компанії, на лібералізації цін на газ та електроенергію наполягають міжнародні партнери.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.