Чи зміняться в Україні тарифи на світло та газ, і на скільки може подорожчати вода для населення
У квітні 2024 року в Україні спливає термін дії тарифів на газ та електроенергію. При цьому в Міністерстві енергетики зазначали, що наразі не планують збільшувати вартість послуг. Водночас профільна комісія вже розробила план підвищення тарифів на воду. Експерти пояснили, на що чекати українцям із тарифами на комунальні послуги.
Як передає OBOZ.UA, законодавство забороняє збільшувати вартість газу під час воєнного стану та впродовж шести місяців після його завершення. Джерела журналістів в уряді зауважили, що наразі немає планів підвищувати ціни на блакитне паливо. Хоча навіть в умовах чинних законодавчих обмежень можна було б збільшити тариф окремим рішенням.
Надалі є такі сценарії щодо тарифів на газ:
При цьому експерти зауважили, що ситуація з газом в Україні навіть стала кращою. Якщо станом на березень 2022 року на українській біржі тисяча кубометрів блакитного палива коштувала 33 тисячі гривень, то станом на квітень 2024 року - 13,6 тисячі гривень. Відповідно, з газом в Україні ситуація наступна:
У квітні 2024 року в Україні не планують збільшувати ціни на електроенергію. Проте якраз цього місяця закінчується термін дії PSO (public service obligations, покладання особливих обов'язків на постачальників енергоресурсів). Це значить, що уряд має можливість підвищити тариф.
При цьому в Міністерстві електроенергії зауважили, що наразі не планують збільшувати вартість послуги. Водночас ситуація з енергетикою складна. Зокрема, компанія ДТЕК втратила 80% теплогенерації, зупинилась робота найбільшого в Україні об'єкта гідроенергетики – ДніпроГЕС. Крім того, найбільша українська АЕС (Запорізька) знаходиться під тимчасовим контролем окупантів.
Тариф на воду - єдиний, який дійсно має зрости. До того ж Асоціація водоканалів повідомляла про мільярдні збитки. Крім того, значно подорожчала електроенергія для промислових споживачів, а значить - зросла вартість реагентів, ремонтних робіт. Також зауважується, що кількість споживачів знизилася. В таких умовах важко уникнути збільшення вартості.
Рішення має ухвалити Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Проте рішення вже понад рік відкладається. При цьому в Києві майже на 18,5% знизились обсяги споживання води, на електроенергію витрати збільшились на 30,29%, а без струму не будуть працювати насоси, фільтри тощо. Витрати на оплату праці зросли на 23,6%, а реагенти подорожчали на 99,85%.
Як зміняться тарифи на воду в Україні (за підрахунками ЗМІ):
Раніше голова Союзу споживачів комунальних послуг України Олег Попенко зазначив, що в кожній платіжці, яку виставляють споживачам комунальні компанії та ОСББ закладено спожиту електроенергію будинкової інфраструктури – ліфтів, насосів тощо. У співвідношенні вартість електроенергії в послугах з обслуговування будинків складає до 15%, а в деяких випадках і вище.
За словами експерта, якщо враховувати середню вартість 7 гривень на квадратний метр (або 420 гривень на 60 квадратних метрів), то при подорожчанні електроенергії до 6 гривень платіжка платіжка управляючої компанії, комунальної чи ОСББ зросте до 550 грн або на 30%.
"Так що нас чекає не тільки зростання тарифів на електроенергію, а ї зросте на 30 % вартість обслуговування БКБ і, як пише НКРЕКП, можливо найближчим часом зростуть тарифи водоканалів. І можна порахувати що загальна платіжка за комуналку зросте до кінця року десь на 20% або на 600-650 гривень", - зазначив експерт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.