У всіх українських водоканалів наразі є одна спільна проблема – це критичний стан підприємств і невизначеність з джерелами фінансування
За два роки війни галузь водопостачання зазнала збитків на 11 мільярдів доларів. Пошкоджено 583 об'єкти, з яких відновлено лише 223. Доступ до систем централізованого водопостачання мають тільки 64,5 % споживачів. Про це повідомили в Українській асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства "Укрводоканалекологія".
Президент Асоціації Дмитро Новицький вказує, що за прогнозами експертів, у 2024 році близько 8 мільйонів людей не матимуть доступу до централізованого питного водопостачання. У всіх українських водоканалів наразі є одна спільна проблема – це критичний стан підприємств і невизначеність з джерелами фінансування.
"За два роки повномасштабного вторгнення галузь водопостачання та водовідведення зазнала збитків на 11 мільярдів доларів по оцінках Світового банку. Пошкоджено 583 об'єкти, з яких відновлено лише 223, 1108,5 км водопровідно-каналізаційних мереж, відновлено 277,9 км. Тільки 64,5 % споживачів мають доступ до систем централізованого водопостачання. І 48.65 – до систем централізованого водовідведення. Зношеність основних фондів 33-45%. За оцінками світових експертів, у 2024 році близько 8 мільйонів людей не матимуть доступу до централізованого питного водопостачання. Наразі у всіх українських водоканалів є одна спільна проблема – це критичний стан підприємств і невизначеність з джерелами фінансування та підтримки галузі", - зазначив Новицький.
Ще до початку повномасштабного вторгнення близько 40% водопровідних та майже 35% очисних споруд перебували в критичному стані. Зараз ця ситуація погіршилася в рази.
"Сьогодні водоканали отримують лише 40-50% коштів, необхідних для їх сталого функціонування. Обсяги виробництва в середньому по галузі зменшились на 30% у 2022 році та на 15% у 2023 році. Це призвело до збитків у розмірі близько 12 мільярдів гривень протягом 2023 року. Якість води поверхневих джерел, зокрема основних джерел води в Україні, річки Дніпро і Сіверського Донця, які знаходяться в зоні бойових дій, по різних показниках погіршилася більше ніж в 5 разів. При цьому реагенти необхідні для очищення та знезараження води подорожчали від двох до шести разів (хлор), а електрика, яка необхідна для водозабезпечення майже у два рази", - розповів Новицький.
Заборгованість за електроенергію на цей час сягає 7,9 мільярда гривень і може призвести до відключення водоканалів від електропостачання, що матиме катастрофічні наслідки для життєдіяльності населених пунктів. Через руйнування критичної інфраструктури, гідравлічні удари, спричинені відключенням електроенергії, аварійність мереж в деяких містах зросла на 80%, при цьому паливно-мастильні матеріали, які необхідні для виїзду аварійних бригад, здорожчали вдвічі. Значно зросли податки, зокрема екологічний податок починаючи з 2021 року щорічно зростає на 20%.
"Середня заробітна плата для робітників, які працюють в небезпечних умовах, інколи під обстрілами усувають аварійні ситуації – 13 тисяч гривень в середньому по галузі. Борг по кредитах перед Світовим банком підприємств, які були отримані ще до повномасштабного вторгнення по проєктах розвитку складає близько 300 мільйонів гривень", - додав Новицький.
Є водоканали, де обладнання повністю знищено або вкрадено окупантами. Однак, підприємства водопровідно-каналізаційного господарства на даний час не мають права на допомогу від гуманітарних організацій та донорів через зміни до закону «Про гуманітарну допомогу». Водоканали просто не включили в перелік підприємств.
Нацкомісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг скасувала рішення про підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Йдеться про рішення від 29 червня 2023 року щодо коригування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Згідно з ним, тарифи на послуги 34 водоканалів з 1 липня 2023 року мали зрости в середньому на 32%.
"Регулятор розпочинає консультації з Кабінетом міністрів та всіма зацікавленими сторонами задля напрацювання справедливого соціального рішення, яке зможе забезпечити додаткові фінансові ресурси з державного бюджету або інші компенсаторні механізми для покриття витрат водоканалів", - нагологували в НКРЕКП.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.