Це неприйнятно: аудитор Крапивко розповів, чому закон Гетманцева про Клуб білого бізнесу шкодить економиці України

Експерт Михайло Крапивко переконаний, що новий податковий закон про Клуб білого бізнесу порушує декларативні принципи і розширює корупційні ризики

Податок
В Україні прийняли закон про Клуб білого бізнесу

Президент Володимир Зеленський підписав 24 липня закон, поданий очільником податкового комітету ВР Данилом Гетманцевим, про створення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Так званого Клубу білого бізнесу. Аудитор Михайло Крапивко не бачить нічого доброго в цьому законі і пояснив Інформатору, чому такі законодавчі ініціативи неприйнятні для розвитку країни.

Михайло Крапивко назвав три підстави вважати новий закон неприйнятним і таким, який порушує декларативні принципи податкової політики держави:

  • Перше. У нас задекларована рівність усіх платників податків. Цей закон порушує принцип рівності. Є рівні, а є ще рівніші?
  • Друге. У нас передбачена перевірочна діяльність податкової на підставі ризик-орієнтованого підходу. Якщо у нас ризик-орієнтований підхід, то ті, хто менш порушують податкове законодавство повинні менше всього і підпадати під перевірки. Навіщо тоді в цьому законі писати, що це їх привілеї?
  • Третє. Давайте почнемо з самої назви цього закону. В назві сказано, що «під час воєнного стану». Тобто, це тимчасова норма. Далі – «для платників з високим рівнем добровільного дотримання». Тобто, не абсолютного дотримання, як такого, а «високого». Що це значить «високий рівень»? Хто його буде визначати? Навіщо «високий рівень» замість просто виконання закону.

«І наостаннє. Дуже давно і неодноразово державні органи намагалися взяти таке собі шефство над бізнесом. Так створювався, наприклад, Офіс великих платників податків, де казали , що це буде прямо супровід за ручку і найліпший сервіс. Зараз здійснюється теж саме. А саме – вводяться спеціальні менеджери, які будуть супроводжувати… В якому сенсі «супроводжувати»? Вони будуть розказувати, як вести бізнес, як звітувати, як сплачувати податки, щоб ризик був меншим. Ну, пробачте, на мій погляд – це втручання в господарську діяльність. А для когось це буде щиток, ширма , «кришування» свого роду , захист від перевірок і так далі, якщо вони домовляться щоб їм надали такий статус. Тобто, нічого гарного тут я не бачу, краще було б виконувати всі закони. І суб’єктам господарювання, і державним органам», - зауважив Михайло Крапивко.

Про який Закон йдеться?

Йдеться про Закон про внесення змін до Податкового кодексу України, що передбачає ряд переваг для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства № 11084, який 25 червня 2024 Верховна Рада прийняла у другому читанні та передала на підпис Президенту України.

Президент Володимир Зеленський підписав закон. Про це 24 липня повідомив голова податкового комітету Верховної Ради, ініціатор закону Данило Гетманцев. 

Експерти розкритикували цей закон. Наприклад, лідер руху “Демократична Сокира” Юрій Гудименко вважає цей закон дискримінаційним. З ним згоден керуючий партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков. 

Нардепка Ніна Южаніна стверджує, що цей закон передбачає розширення повноважень податкової. Зокрема, орган самостійно обиратиме платників податків, яких включатиме в Перелік. Критерії для цього також розроблятиме Податкова служба. Водночас під виглядом впровадження "комплаєнс-менеджерів", яких парламентарка називає "податковими нянями", влада планує узаконити право Податкової служби визнавати платника ризиковим. 

Втім, голова податкового комітету Верховної Ради, ініціатор закону Данило Гетманцев вважає, що держава та білий бізнес є абсолютними союзниками у боротьбі з тіньовиками та корупціонерами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube