Зеленський підписав закон про Клуб білого бізнесу: чому це погано

Експерти побоюються посилення фіскального тиску, збільшення кількості перевірок на підвищення корупційних ризиків

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський

Президент Володимир Зеленський підписав закон про створення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, так званого клубу білого бізнесу. Про це 24 липня повідомив голова податкового комітету Верховної Ради, ініціатор закону Данило Гетманцев. 

Йдеться про Закон про внесення змін до Податкового кодексу України, що передбачає ряд переваг для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства № 11084, який 25 червня 2024 Верховна Рада прийняла у другому читанні та передала на підпис Президенту України.

Чому Гетманцев задоволений законом

Данило Гетманцев назвав позитивні норми цього закону:

  • запровадження Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану;
  • до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства включатимуться юридичні особи та фізичні особи-підприємці, резиденти Дія.City, які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування (зокрема, вимоги до рівня сплати податків, вимоги до рівня нарахування заробітної плати тощо).

Платники податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, включені до Переліку, отримуватимуть такі переваги: 

  • мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів;
  • скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування;
  • скорочення строків надання індивідуальних податкових консультацій;
  • за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким платник зможе взаємодіяти зокрема із використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі у режимі відеоконференції.

“Вкотре наголошую, що держава та білий бізнес є абсолютними союзниками у боротьбі з тіньовиками та корупціонерами. Саме по цій межі протистояння ми разом ефективно подолаємо тінь, а головне корупцію. Ми повинні пройти шлях подолання разом, крок за кроком. Це і є головною метою закону про Клуб Білого Бізнесу”, - зазначив Данило Гетманцев.

Експерти критикують закон

Нардепка Ніна Южаніна стверджує, що цей закон передбачає розширення повноважень податкової. Зокрема, орган самостійно обиратиме платників податків, яких включатиме в Перелік. Критерії для цього також розроблятиме Податкова служба. Водночас під виглядом впровадження "комплаєнс-менеджерів", яких парламентарка називає "податковими нянями", влада планує узаконити право Податкової служби визнавати платника ризиковим. 

Адвокат та партнер SLA Attorneys Олексій Волохов вважає, що будь-які незаконні перевірки, запити та донарахування пояснюватимуть тим, що компанія не входить до переліку і тому її слід перевіряти на предмет порушення податкового законодавства. 

Лідер руху “Демократична Сокира” Юрій Гудименко вважає цей закон дискримінаційним та вбачає в ньому великі корупційні ризики.

“Як ви розумієте, якщо чесна і непідкупна податкова сама вирішує, який бізнес в білому списку, а який не пройшов фейс-контроль, ще і оновлює списки раз на квартал, то сигнал, який отримує весь бізнес в країні, максимально чіткий:
МИ БУДЕМО ПО МАКСИМУМУ ДОЇТИ ТИХ, ХТО НЕ В СПИСКУ
В СПИСОК ПОТРАПЛЯЮТЬ ЗА ЧЕМОДАН
ЧЕМОДАН ПРИНОСИТИ РАЗ НА КВАРТАЛ
ЧЕМОДАН МИ ТЕЖ ЗАЛИШИМО СОБІ, КУПИТЕ НОВИЙ”, – зауважив Гудименко.

З ним згоден керуючий партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков. Адвокат називає такі ризики: 

  • Можуть активізуватися податкові перевірки, тим паче мораторій на перевірки скасовано. Бо як же ще інакше фіскальний орган зрозуміє, що бізнес відповідає критерію "дотримання податкового законодавства".
  • Саме час визначитися, до якої "галузі" відноситься бізнес, і чи у компанії "податкове навантаження вище середнього по галузі". Якщо ні, то чекайте на посилення фіскального тиску, а також готуйтеся назавжди потрапити у категорію "ризикових".
  • Якщо відбір пройдено, то саме ДПС вказуватиме суму податку на прибуток, який необхідно сплатити, бо вона знає краще за бізнес, скільки коштів не вистачає бюджету. Останнє, варто полишити надії на реформи, бо якщо бізнес потрапить до обраних, то за критику може "спуститися на землю" та стати ризиковим, а якщо ж вимагатиме активних реформ та зниження тиску - може потрапити в інший клуб, наприклад, "самогубців".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube