Чи очікувати обвалу гривні в найближчі місяці — банкір дав прогноз

В умовах війни здійснювана Нацбанком монетарна політика є досить ефективною та не викликає занепокоєння щодо подальшої долі національної валюти

Сергій Мамедов, голова правління ГЛОБУС БАНКУ
Сергій Мамедов, голова правління ГЛОБУС БАНКУ

У другому півріччі 2024 року загальна економічна ситуація не вибиватиметься за межі макроекономічних прогнозів НБУ, а ризики обвалу національної валюти будуть мінімальними. Таку думку висловив Сергій Мамедов, голова правління ГЛОБУС БАНКУ. 

На його погляд, червневе схвалення кредиту від країн “Великої сімки” на $50 млрд, який “гаситиметься” коштом заморожених активів країни-агресора, — це потужна фінансова “ін’єкція” для України на 2025 рік. Він нагадав, що наступного року прогнозований обсяг макрофінансової підтримки порівняно з 2024 роком має скоротитися в 1,5 раза — до $25 млрд на рік.

“Така потужна підтримка має зняти зайві “острахи” щодо стабільності української економіки та долі національної валюти. Принаймні станом на зараз Україна має потужний захист, що дасть змогу планомірно розвивати економіку без побоювань”, — вважає банкір.

За словами експерта, у другому півріччі економічна кон’юнктура буде цілком очікуваною та, швидше за все, збігатиметься з бюджетними прогнозами:

  1. за підсумками року інфляція в країні не перевищить 8,2% (із січня по травень включно інфляція склала 2%);
  2. зростання ВВП пригальмується до 3% за рік;
  3. девальвація гривні очікується на рівні близько 8-9%. 

“У квітні-травні ми спостерігали прискорення девальвації, яка за 2 місяці сумарно склала до 4%. З січня по травень включно гривня втратила понад 7% своєї вартості - з 38 грн / $ до 40,53 грн / $. Натомість у червні, як і передбачалося, девальвація була майже нульовою: станом на 1 липня офіційний курс долара трохи знизився — на 0,08 грн і склав 40,45 грн. Крім того, після зростання тарифів на електроенергію та через очікуване збільшення акцизів на пальне інфляція в країні стане більш помітною, ніж це було в перші 5 місяців. Однак, за розрахунками Нацбанку, у другому півріччі інфляція перебуватиме в діапазоні 5-6%, що аж ніяк не суперечить попереднім прогнозам регулятора”, — зауважив фахівець.

За його словами, в умовах війни здійснювана Нацбанком монетарна політика є досить ефективною та не викликає занепокоєння щодо подальшої долі національної валюти. Він нагадав, що в 2024 році середньозважений курс долара очікується на рівні 40,7 грн, а на кінець року курс може скласти 42,1 грн. Водночас регулятор реалізовуватиме стратегію на подальшу лібералізацію валютного ринку, поступово скасовуючи чинні обмеження. Крім того, відносна курсова стабільність у другому півріччі буде обумовлена тим, що Україна цьогоріч отримає понад $37 млрд зовнішньої макрофінансової допомоги, що дасть змогу покрити частину “невійськових” видатків держбюджету, а власні міжнародні валютні резерви, обсяг яких у першому півріччі коливався від $35 млрд до $42 млрд, дають змогу в разі нагальної потреби досить гнучко регулювати попит і пропозицію.

“До кінця року ми ще побачимо курсові зміни, адже ринок живий і з досить “активними” гравцями, головним серед яких є Національний банк України. Саме тому на валютному ринку є малоймовірними якісь “катаклізми”, що зведуть нанівець здобутки монетарної політики”, — вважає банкір.

Експерт акцентував на тому, що передбачити перебіг війни та її можливі наслідки для економіки та суспільства вкрай складно.

“Війна — це неймовірне випробування для країни. Це та “ремарка”, що здатна перекреслити будь-які здобутки та досягнення. Від її перебігу в прямому сенсі залежать життя мільйонів людей та й доля країни. Однак боротьба триває, а значить, в України є достатньо сил здобути таку важливу і необхідну перемогу”, — підсумував Сергій Мамедов.

Мінфіну потрібен курс гривні 45 для латання бюджету – експерт Олексій Кущ

Прогноз щодо курсу гривні на найближчій час дав фінансовий експерт Олексій Кущ. Проте, за його словами, він може змінитися вже восени. Про це експерт написав на своїх сторінках в соцмережах. Олексій Кущ зауважив, що поки коливання курсу гривні відбувається в рамках його попередніх прогнозів.

 «Як я і казав, Мінфіну потрібен курс 45 для латання бюджету. Але при курсі 45, кошти населення в банках в гривні «перевернуться» в готівковий долар. Тобто НБУ потрібен курс 40. Тому, скоріше, зійдуться посередині між 40 і 45. На рівні 42-43», - вважає експерт.

Він додав, що восени може бути інший розклад – усе вирішить динаміка зовнішньої допомоги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube