Чи отримають військові пенсіонери доплати в 2024 році, детально пояснив експерт

Читать на русском

З березня 2024 року мінімальна пенсія учасника бойових дій зростає більше ніж на 560 гривень

Читать на русском
Пенсії, військові
Цього року пенсії військових пенсіонерів збільшаться

З березня 2024 року мінімальна пенсія учасника бойових дій зростає більше ніж на 560 гривень

Щорічна індексація пенсій традиційно проводиться з 1 березня. Починаючи з минулого року, пенсії військових також підлягають індексації на загальних підставах. За попередніми розрахунками урядовців, орієнтовний рівень індексації становитиме 13%. Які ще зміни у виплатах ймовірні для військових пенсіонерів?

Експерт з пенсійної справи Сергій Коробкин зауважив, що у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, також імовірними є зміни щодо обчислення військової вислуги.

«Окремі доплати ветеранам війни залежать від прожиткового мінімуму. З 1 січня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшився з 2093 до 2361 гривні. Однак перерахунок пенсій і надбавок, що залежать від цього показника, має бути здійснений тільки з 1 березня разом з індексацією. Така примітка зроблена в Законі «Про Державний бюджет України на 2024 рік», - пояснив Коробкин.

Він нагадав, що учасникам бойових дій доплачують до пенсії 25% прожиткового мінімуму. Особам з інвалідністю внаслідок війни:

  • ІІІ групи – 30%;
  • ІІ групи – 40%;
  • І групи – 50%.

При цьому загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути меншою ніж 210% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, 360% – для осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, 525% – для ІІ групи і 650% – для І групи.

«Таким чином, з березня 2024 року мінімальна пенсія учасника бойових дій зростає більше ніж на 560 гривень, а деякі особи з інвалідністю внаслідок війни можуть розраховувати на доплату в розмірі до 1742 гривень. Звісно, що кожен випадок краще розглядати на конкретних прикладах, відштовхуючись від основного розміру пенсії, наявних надбавок та імовірної індексації, що може відбутися паралельно», - сказав експерт.

Окремо Коробкин звернув увагу на законодавчі ініціативи, що теоретично можуть призвести до змін в пенсійному забезпеченні військовослужбовців. Протягом 2023 року у Верховній Раді було зареєстровано кілька відповідних законопроектів.

Проектом №9420 від 26 червня 2023 року пропонується період участі в бойових діях зараховувати до вислуги років в потрійному розмірі. З одного боку, участь в бойових діях і без того рахується в потрійному розмірі. Втім, мова йде про уточнення понять і особливостей зарахування такого стажу в умовах саме воєнного стану, а не в умовах «воєнного часу», як це прописано в постанові.

Проектом №9680 від 4 вересня 2023 року пропонуються ще більш радикальні зміни. У разі ухвалення такої ініціативи до вислуги будуть зараховувати:

  • виконання обов’язків служби під час дії воєнного стану (особливого періоду) – в подвійному розмірі;
  • час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів – в потрійному розмірі;
  • участь у бойових діях – один місяць служби за чотири місяці;
  • час перебування у полоні (за певних умов) від 5 до 6 місяців за один місяць полону.

Проект №10330 від 12 грудня 2023 року спрямований на відновлення права військових на перерахунок пенсії. Пропонується внесення змін до статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Проте, зазначив Коробкин, наразі малоймовірно, що більшість з законопроектів найближчим часом буде ухвалено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.