Впровадження Реєстру домашніх тварин стане одним з етапів створення цифрового паспорта тварини у Дії
Від повномасштабного вторгнення російських військ в Україну страждають не лише люди, а й тварини. Багато з них пережили найбільший стрес свого життя, коли втратили власників або втікали від гучних вибухів. Порятунком тварин займаються волонтери, сусіди та навіть військові. Але цю роботу складно назвати системною: собака чи кіт не можуть розповісти, де вони жили та чи були вони вакциновані. Полегшити це завдання та забезпечити кращі умови для чотирилапих друзів покликаний Єдиний реєстр домашніх тварин.
Історії деяких тварин під час війни стали відомими на цілу країну чи навіть весь світ. Важко забути пса Крима, який залишився без оселі та власників і не зміг пережити таку втрату. Або історію кішки Глорії (Шафи), пошук господарів якої перетворився на емоційну епопею. Своїм невдоволеним, таким людським, таким зрозумілим кожному «обличчям» запам’яталася кішка Хлоя, якій довелося ховатися від обстрілів у метро.
Окрім цих народних улюбленців, були ще тисячі менш відомих тварин, які пережили шок і дезорієнтацію під час бойових дій і були вимушені тікати. Так, за даними ініціативи Save Pets of Ukraine, внаслідок війни кількість тварин у притулках зросла на 20-30% у тилових регіонах, на 60% у прифронтових, а в тих, що до фронту найближче — удвічі. Більшість з них колись були домашніми. Частину загублених тварин можна було б повернути господарям, але ідентифікувати улюбленця та знайти контакти власника часом просто неможливо.
Впровадження Реєстру домашніх тварин стане одним з етапів створення цифрового паспорта тварини у Дії — майже такого, як маємо ми. У ньому буде зазначена вся інформація, необхідна для того, щоб ідентифікувати тварину та знати, кому вона належить.
Дані тварини можуть міститися: у чіпі-транспондері, що вживляється під шкіру, на медальйоні чи нашийнику. Якщо такий чотирилапий загубиться, завдяки унікальному ID, можна буде сповістити про це його власника через публічний кабінет.
Важливо зазначити, що персональна інформація не знаходитиметься у відкритому доступі. За допомогою реєстру можна буде лише пересвідчитися, що тварина має власника та сповістити його. Таким чином повернути улюбленого собаку, котика чи навіть тхора зможуть люди, які вже майже втратили на це сподівання.
Корисним реєстр стане і для нових власників, що беруть тварину з притулку. У цифровому паспорті буде інформація щодо стану здоров’я та вакцинації, а також про лікування, обробку від паразитів, стерилізацію. Це допоможе точно знати, які маніпуляції ще треба зробити аби забезпечити тварині повноцінне здорове та щасливе життя.
Нарешті, цифровий паспорт також полегшить переміщення тварини за кордон. Зараз цей процес дуже складний і його важливо спростити. Не лише тому, що люди виїжджають через війну, а й на майбутнє, коли посиляться інтеграційні процеси з ЄС і українці будуть частіше подорожувати та брати тварин з собою.
«Електронний ветпаспорт дійсно зможе бути аналогом паперового для оформлення інших документів та поїздок по Україні. Водночас для виїзду за кордон власники тварин мають дотримуватись законодавства інших країн і мати ветпаспорти міжнародного зразка. Наприклад, відповідно до Регламенту ЄС № 576/2013 ветеринарний паспорт має бути у паперовому вигляді. Але українці все одно відчують, як спроститься перетин кордону разом з їх улюбленцями після запуску проєкту з запровадження реєстрації тварин», — розповідає Денис Башлик, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Окремо варто зазначити, що внесення інформації до Реєстру буде безкоштовним і не стане підставою для впровадження нових податків чи інших зборів з власників тварин.
В уряді сподіваються, що запровадження Реєстру додатково стимулюватиме власників тварин відповідально ставитись до своїх улюбленців: реєструвати, регулярно проходити ветогляд, робити щеплення, зокрема від сказу. Таким чином держава матиме інформацію про рівень вакцинації, зможе планувати протиепідемічні заходи та організувати кампанії з профілактики сказу.
Для спільноти зооволонтерів важливо, що можна буде зменшити кількість безпритульних тварин на вулицях міст, адже частину з них вдасться ідентифікувати та повернути власникам. А якщо колишнього власника знайти неможливо — можна підібрати нового і надати йому інформацію про вакцинацію, стерилізацію тощо. Також можна краще організувати розселення котів у притулку — наприклад, одразу розмістити окремо тих, що мають вірус імунодефіциту котів (ВІК). Він є цілком безпечним для людей, але передається між котами.
Розробники спираються на позитивний досвід Львова, де реєстрацію тварин запровадили ще у 2016 році. В результаті кількість безпритульних собак у місті зменшилась майже втричі.
Ініціатори проєкту, Міністерство аграрної політики України, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Міністерство цифрової трансформації України, проаналізували закордонний досвід та залучили експертів міжнародних організацій — Eurogroup for Animals, International Fund for Animal Welfare та Four Pows.
Вперше реєстрацію тварини можна буде здійснити не тільки у державного, але й у приватного ветеринара. Зручно, адже приватних клінік в країні приблизно у 10 разів більше, ніж державних.
Також новостворений Реєстр буде інтегруватись з пошуковою системою Europetnet. Це значно спростить подорожі з тваринами до ЄС.
Ветеринарним лікарям, що вже працюють з приватними вебсистемами, не доведеться повністю ламати звичні практики. Такі системи будуть допрацьовані для взаємодії з Реєстром, і це допоможе не дублювати зусилля і вносити всю інформацію в єдиному кабінеті, а не у двох одночасно.
Цікавою особливістю стане інтеграція додаткового ідентифікатора. Це буде корисним для тих власників, які вже зареєстрували тварину в іншій системі — наприклад, в популярному сервісі Animal ID. Впровадження Реєстру стане черговим кроком на вже звичному для нашого суспільства шляху диджиталізації.
«Це настільки довгоочікуваний в українській зооспільноті проєкт, що для його просування не потрібні маркетингові назви, — додає Денис Башлик, відповідаючи на питання, чи з’явиться у реєстра особлива назва. — Попри те, що інформаційна кампанія про запуск реєстрації тварин у Єдиному державному реєстрі ще не почалася, про ініціативу уже зараз багато говорять у медіа та соціальних мережах. Крім цього, ми розуміємо, що проникнення диджиталізації в українські державні послуги досягло такого рівня, що використовувати префікс “є-” для нових проєктів уже недоцільно: їх стало настільки багато, що “є-формат” уже стає нормою».
Варто додати, що розробка Єдиного реєстру домашніх тварин відбувається без залучення грошей з державного бюджету, а виключно коштом міжнародної донорської допомоги — за підтримки Фонду Східна Європа у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України у межах проєктів DIGITAL UA HUB, що впроваджуються Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за підтримки уряду Німеччини.
Денис Ярошенко
Кирило Буданов, керівник головного управління розвідки Міністерства оборони України, заявив, що Росії не вдасться повністю захопити Донецьку та Луганську області, оскільки в терористів просто немає достатньої сили, і навряд чи вони зможуть це здійснити. Усі подробиці цієї заяви ви дізнаєтесь у відео. Слідкуйте за оновленнями!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.